• Početna>
  • Vesti>

Meštani centralnog Kosova (ne)prate predizbornu kampanju

Foto: Radio Mitrovica sever, arhiva

Predizborna kampanja za parlamentarne izbore na Kosovu, koji će se održati 9. februara, zvanično je počela 11. januara. Međutim, među meštanima centralnog Kosova preovladavaju nezainteresovanost i pesimizam u odnosu prema aktuelnoj političkoj utakmici.

Mnogi meštani centralnog Kosova su izrazili sumnju u iskrenost političkih partija i nedostatak konkretnih rešenja za njihove svakodnevne probleme. U razgovoru sa ekipom Kim radija, meštani Gračanice i drugih sela na centralnom Kosovu podelili su svoje stavove o aktuelnoj predizbornoj kampanji koja, kako su kazali, ne nagoveštava neophodno potrebne promene. Većina onih koje smo sreli kaže da, zapravo, ne prati predizborne kampanje srpskih političkih partija.

“Ne, uvek je sve isto, ništa se ne menja. Nude svašta u predizbornoj kampanji, kasnije građane ne poznaju. Oni se bore za svoje pozicije, svoje položaje, svoj lični interes i interes pojedinaca i porodice, familija i partijskih drugova. Jednostavno, izgubljeno je poverenje u kompletnu vlast”, rekao nam je jedan prolaznik.

“Ne pratim, nemam vremena”, kazao je kratko jedan penzioner.

„Šta da pratim kad me ne interesuje. Sve jedno isto rade, ništa ni posebno, ni zanimljivo. Samo je teško što smo mi ovde ostali, ne znamo šta ćemo i kako ćemo. To je bitno, a svako radi kako hoće, što se tiče izbora“, kazao je sagovornik Kim radija.

“Ne nude ništa, samo da bi došli i ušićarili ovo malo što je ostalo, jer sve što je dobro – otišlo je. Ostao je talog, ako mogu od tog taloga nešto da ušićare i ništa više”, naveo je meštanin Gračanice.

“Ne pratim, ne interesuje me”, naglasila je jedna gospođa.

„Uvek će isto biti, verovatno. Nisam toliko upućena, ali za sada nije bilo ništa dobro. Preporučila bih da ovi koji su ostali na Kosovu imaju prednost zapošljavanja“, rekla nam je jedna prolaznica.

„Vidite, kao, neke promene…“

Meštani su različito odgovarali na pitanje Kim radija šta bi preporučili srpskim partijama kako bi njihova kampanja bila efikasnija i bliža potrebama građana.

“Kampanja nije bitna, bitno je kakvi su oni ljudi, odnosno da li lažu ili pričaju istinu. Da li su tu zbog naroda ili zbog sebe? Ovde se sve radi preko veze, interesi pojedinaca su interesi društva i države. Njihovi interesi nisu opštedruštveni, narodni, nacionalni ili državotvorni i to je evidentno. Svi vide, samo neće niko da im kaže pred kamerom i u lice”, kazao je jedan meštanin centralnog Kosova.

„Šta se može pomoći više nakon 25 godina? Suviše je kasno za bilo kakvu inicijativu, nepotrebno je stajati u parlamentu i zastupati taj narod“, dodao je jedan prolaznik.

„Preporučio bih da se ujedine“, rekao nam je kratko jedan prolaznik.

„Ne pratim predizbornu kampanju, ali bih poručio da je potrebno da se formira Zajednica srpskih opština (ZSO), to bi najbolje bilo. Dokle ovaj narod živi na Kosovu, mi ne idemo i nećemo da se selimo, ali dok se ne formira ZSO, ne možemo ništa da uradimo“, reklao je stariji gospodin u Gračanici.

„Slabo pratim, videćemo šta nude, nisam nešto sigurna“, navela je jedna gospođa.

„Godinama obećavaju da nam nameste ulice gore (Romska mahala u Gračanici). Samo dobiju glasove, niko nas gore ne gleda, sramota velika“, poručio je jedan građanin iz romske zajednice.

„Malo pratim. Za početak mislim da je dobro to što nude u predizbornoj kampanji. Poruka bi bila da poboljšaju život građana, mislim i na albansko i srpsko stanovništvo“, kazao nam je jedan meštanin.

„Ne očekujem da će biti nekih promena, sve ide gore i gore“, kazao je jedan prolaznik koga je ekipa Kim radija zatekla na ulicama Gračanice.

“Sve institucije sistema su zaribale – od sudvstva, zdravstva, školstva, opštine, kao i Vlada Kosova. Sve se radi na štetu građana. Građani su tu samo da plaćaju porez i ništa više. Jednostavno, da bi oni mogli da budu pored kase i da raspolažu tim parama, a nas ništa ne pitaju, iako su to naše pare. Oni raspolažu društvenim parama, a nema nikakvog boljitka, niti se šta gradi. Vidite kao neke promene, a u stvari je jedino bitno koja će stranka da sedne”, zaključio je stariji gospodin u izjavi za Radio Kim.

Podsetimo, Centralna izborna komisija (CIK) Kosova je sertifikovala ukupno 28 političkih subjekata za učešće na izborima za Skupštinu Kosova. Među njima je 20 političkih stranaka, pet koalicija, kao i dve građanske inicijative i jedan nezavisni kandidat. Za učešće na izborima je prijavljeno šest političkih etiteta Srba sa Kosova.

Comments

Pročitaj još