Eparhija raško-prizrenska Srpske pravoslavne crkve podnela je Osnovnom javnom tužilaštvu u Prištini krivičnu prijavu protiv Seljima Pacolija, visokog funkcionera partije „Nova kosovska alijansa“ (AKR).
Prijava je podneta uz optužbe za izvršenje krivičnog dela izazivanja razdora i netrpeljivosti, a zbog objava ovog političara na društvenim mrežama koje su usledile odmah nakon diverzije na kanalu Ibar-Lepenac.
Pacoli je pozvao najpre na sprovođenje akcije ‘Oluja’ – termin koji, kako navode iz Eparhije, za srpski narod nedvosmisleno označava etničko čišćenje.
Ovaj političar je potom otišao i korak dalje, iznoseći teške optužbe protiv Srpske Pravoslavne crkve.
Označio ju je kao „glavnog podstrekača“ navodnih „četničkih bandi“ koje su, kako tvrdi, „na pravoslavni praznik ubijale i spaljivale’“.
„Naša Crkva na Kosovu i Metohiji je kontinuirano bila protiv svakog nasilja i čak se aktivno angažovala na pomoći onima koji su stradali bez obzira na etičko ili versko poreklo, što su više puta potvrdili mnogi ugledni međunarodni predstavnici. Ovakve grube optužbe su stoga otvoreni jezik mržnje od strane jednog političara i gruba kleveta koja poziva na nasilje“, poručili su iz Eparhije raško-prizrenske.
Naglašavaju i da ovakva retorika produbljuje postojeće podele i podstiče na nova krivična dela protiv Srpske Pravoslavne crkve i njenih vernika, ali i da je „potpuno neprihvatljiva za društvo koje sebe predstavlja kao demokratsko i teži evropskoj budućnosti“.
„Posebno zabrinjava činjenica da su ove izjave naišle na odjek isključivo u srpskoj javnosti, dok su u ostalim krugovima kosovskog društva dočekane ćutanjem – što svedoči o tome da su slični incidenti postali toliko uobičajeni da više i ne izazivaju pažnju“, naveli su.
Dodaju i da ovo „najbolje ilustruje stvarno stanje društva“ čiji se zvaničnici javno zalažu za navodnu toleranciju i suživot a neretko, ocenjuje Eparhija, prećutno prelaze preko govora mržnje ili sami stvaraju atmosferu kolektivne krivice.
Kakvo je to društvo izgrađeno
Uputili su poziv međunarodnim akterima da reaguju i pomno prate postupanje kosovskih institucija, posebno pravosudnih.
„Ključno je videti da li će ovakvo ponašanje biti adekvatno sankcionisano, ili će – kao što je to često bio slučaj – izostanak kazne, odnosno izricanje neprihvatljivo blagih sankcija, poslužiti kao prećutno odobrenje za dalje širenje mržnje i stvaranje atmosfere pogodne za nove zločine nad Srbima i Srpskom Pravoslavnom crkvom“, konstatuju.
Na kraju Eparhija navodi da je vreme da se „svi zapitamo kakvo je to društvo izgrađeno na Kosovu i Metohiji u proteklih 25 godina“:
„Da li ono doprinosi izgradnji poverenja i zajedničkog života svih građana koji zaslužuju da žive u miru i međusobnom poštovanju bez obzira na njihovo etničko i versko poreklo“.
Prethodno je i predsednik Srpske demokratije, Aleksandar Arsenijević, podneo krivičnu prijavu protiv Pacolija, takođe zbog pozivanja na „Oluju“.
I drugi sa teškim optužbama
Osim Pacolija, optužbe na račun SPC, odmah nakon diverzije na kanalu Ibar Lepenac, izneli su i drugi pojedinci iz javnog života na Kosovu.
Tako je Gurakuč Kuči iz instituta Oktopus pokušao da poveže nedavne akcije zaplene oružja na Severu sa crkvom, navodeći da se „očekuje“ nastavak „pronalaženja naoružanja“, ali i da se ne zna da li se ono nalazi i u crkvama, te „kakvi su ljudi tamo“.
Iz Eparhije raško-prizrenske su odmah osudili „neodgovorne, opasne i lažne izjave“, a potom su iz KFOR-a na upit KoSSev-a za komentar povodom navoda Kučija, poručili da je „ključno izbegavati zapaljivu retoriku i postupke koji bi mogli da podignu tenzije“.