Od 5. novembra do danas, fizički je napadnuto, vređano ili ometano u radu 15 novinara i medijskih radnika, odnosno novinarskih ekipa, od čega njih osam u toku izveštavanja sa protesta u Novom Sadu i Beogradu, podaci su koje je zabeležilo Udruženje novinara Srbije (UNS).
Prvog novembra oko 11.50č obrušila se nadstrešnica na železničkoj stanici u Novom Sadu. Tom prilikom stradalo je 15 osoba, a već dan nakon ove nesreće počeli su protesti građana sa zahtevom da se pronađu i kazne odgovorni.
Izveštavajući sa ovih protesta, od 5. novembra, kad je UNS zabeležio prvi napad, do danas, fizički je napadnuto i vređano osam novinara i medijskih radnika, odnosno novinarskih ekipa.
UNS je svaki put kada se dogodila represija nad našim koleginicama i kolegama pozivao učesnike protesta da prestanu s napadima i apelovalo na tužilaštvo da istraži svaki slučaj nasilja nad novinarima i medijskim radnicima, kako bi na nedvosmislen način bila poslata poruka da je nasilje nad novinarima kažnjivo i nedopustivo.
Tog 5. novembra, na protestu u Novom Sadu protestanti su vređali i napali snimatelja N1 Nikolu Popovića i reporterku N1 Žaklinu Tatalović.
Kako je za UNS tada rekao snimatelj N1 Nikola Popović, on i koleginica Žaklina Tatalović izveštavali su sa protesta kada im je, najpre, prišao nepoznati muškarac i uz brojne psovke i vređanje, ometao njega i koleginicu Tatalović u radu.
„On nas je oko 45 minuta ometao u radu, psovao, pokazivao srednji prst, nije hteo da se skloni. Nije bio maskiran i često se mogao i videti u kadru. I koleginica Žaklina Tatalović je tada izvestila u programu kako zbog ometanja novinara već postaje problem izveštavati sa skupa“, rekao je Popović.
Kako je dodao, tada su se Tatalović i on sklonili i krenuli bliže Gradskoj kući, kada ga je nepoznata osoba udarila i oborila kameru.
„Krenuli smo da se sklonimo od suzavca i približimo Gradskoj kući. Taj trenutak se vidi u kadru, desilo se u 20.20 sati, u toj gužvi dobio sam šamar preko ruke odozdo, nakon čega je kamera pala. Nažalost, lice te osobe se ne vidi na snimku i ja ne znam ko je to bio“, rekao je Popović i dodao da mu je tom prilikom oštećena kamera.
„Nastavio sam da radim, iako je pukao deo koji nosi svetlo. Nekako sam uspeo da završim posao tako što sam u jednoj ruci nosio kameru, a u drugoj svetlo, ali to je umnogome otežalo naš rad, gotovo ga je učinilo nemogućim“, rekao je Popović.
Na istom protestu, nepoznati muškarac oborio je snimatelja Euronjuza Mirka Todorovića, koji je pao na zemlju, sa kamerom koju je u tom trenutku držao obavljajući svoj posao.
Istog dana, snimatelj agencije FoNet Marko Dragoslavić napadnut je na protestu kod starog Savskog mosta u Beogradu, kada je na njega, kako je izjavio u Policijskoj stanici Savski venac, fizički nasrnuo vođa Narodnih patrola.
Prema izjavi Dragoslavića, on je prislonio glavu na njegovo čelo i kroz stisnute zube procedio „šta snimaš, nećeš više snimati, ubićemo te“ i opsovao ga.
Na protestu ispred suda u Novom Sadu, 20. novembra ove godine, vređana je i ometana u radu glavna i odgovorna urednica Novosadske televizije Emilija Marić, a na protestu u Beogradu istog dana i novinarke Informer TV Lidija Makragić, Branka Lazić i Milica Škorić, te snimatelj ove televizije Nikola Palamarević.
Emilija Marić za UNS je rekla da su joj aktivisti na protestu poručili da je „saučesnik ubica“ i uputili joj uvrede na račun fizičkog izgleda, što se može, kako je dodala, videti i na video snimku objavljenom na sajtu Novosadske TV.
„Pratila sam od prvog dana proteste i ovo nije prvi put da trpim uvrede. Sada su samo prvi put verbalni pritisci zabeleženi kamerom“, dodala je ona tada.
Uvrede i ometanje u radu ovog puta, kaže, nije prijavila.
S druge strane, u Beogradu je grupa demonstranata ometala u radu i vređala novinarke Televizije Informer Lidiju Makragić, Branku Lazić i Milicu Škorić.
Branka Lazić za sajt UNS-a kaže da je za nju postalo nemoguće da radi u ovakvim uslovima.
„Hajka na mene traje od 10. avgusta, kada sam izveštavala sa blokada na Železničkoj stanici. Od tada – gde god da se pojavim, kreće hajka na mene. Najpre me neko od aktivista usnimi telefonom, a zatim to šalju grupi ljudi, koja dolazi da me ometa. Onemogućeno mi je da obavljam svoj posao, jer idu za mnom i viču“, dodala je tada Lazić.
Verbalne napade ni ona, rekla je tada, nije prijavila policiji.
Dva dana kasnije, 22. novembra, fizički je napadnuta novinarka sajta Nova.rs Ana Marković, dok je izvešavala sa skupa „Zastani Srbijo“ ispred Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu.
U akciji odavanja pošte stradalima nakon pada nadstrešnice u Novom Sadu i kažnjavanju odgovornih za ovu tragediju, na više lokacija u Srbiji tog dana zaustavljen je saobraćaj na 15 minuta. Prilikom blokade kod Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu došlo je do tuče okupljenih građana, studenata i profesora FDU sa jedne strane, i vozača koji su želeli da prođu, sa druge strane.
Novinarka Nova.rs Ana Marković rekla je tada za sajt UNS-a da ju je jedan od vozača udario u podlakticu, kako bi joj iz ruku izbio telefon kojim je snimala skup.
„Pojavio se niotkuda. Osećam se dobro, ali sam se tada u trenutku uplašila, jer nisam znala da li će na tome da stane. Kasnije sam krenula da tražim telefon. Nije došlo do teške povrede, ali je sve to bilo uznemirujuće“, rekla je Marković UNS-u.
Događaj, rekla je, nije prijavila policiji, ali su okupljeni policiju zvali čim su krenuli incidenti.
„Mi smo čim je došlo do tuče, otišli do vozila saobraćajne policije koja je stajala pored nas, ali niko nije reagovao. Bili su dvesta metara od nas i nisu reagovali“, dodala je ona.
Pet dana kasnije, 27. novembra, fizički i verbalno su napadnuti novinarka i snimatelj televizije N1 Jelena Mirković i Aleksandar Cvrkotić dok su izveštavali sa protesta u Beogradu na vodi.
U toku protestne blokade, pojavili su se muškarci sa kapuljačama koji su počeli da se prepiru sa okupljenim građanima. Mirković je za sajt UNS-a tada rekla da ju je jedan od njih gurnuo s leđa. Iako je bio najozbiljniji, to nije bio jedini napad te noći na nju.
Kada su pokušali da snime metež jedan od okupljenih ju je, kako je dodala, udario u šaku.
„Oni su počeli da se prepiru sa okupljenim građanima, a zatim je usledio metež i praktično je došlo do masovne tuče. U jednom trenutku kolega Aleksandar Cvrkotić i ja smo se približili da snimimo šta se dešava i jedan od okupljenih me je udario u desnu šaku i po mikrofonu. Tada je pao sunđer sa oznakom N1“, rekla je Mirković.
Incidenti su se nastavili u drugom delu raskrsnice, a upravo na tom mestu, nepoznati mladić ju je napao s leđa i gurnuo je u levo rame.
„Sećam se da je nosio kapuljaču i to je sve što sam videla. Nakon toga su mi prilazili momci koji su nosili maske i unosili mi se u lice. Mom kolegi Aleksandru Cvrkotiću su više puta udarili kameru. Radim više od 10 godina, kolega i ja smo često pratili proteste, ali nikad do sada nisam doživela ništa slično“, dodala je ona tada.
Televizija N1, kako je rekla, prijavila je ovaj slučaj nadležnima.
Poslednji u nizu napada na novinare i medijske radnike koji se dogodio dok su izveštavali sa protesta bio je 3. decembra, kada je, na skupu ispred Skupštine Grada Novog Sada prećeno novinarki televizije Informer Milici Škorić, kada su joj, na skupu oteli i bacili mobilni telefon.
Škorić je za sajt UNS-a rekla da su joj telefon oteli i bacili kada je kolegama koji su izveštavali iz Skupštine Novog Sada dodavala baterije, koje su im bile neophodne da bi uživo prenosili događaj.
„Bateriju sam dodala kolegama preko prozora, a onda su došle devojke koje su me pitale za koga radim. Kada su čule da sam iz Informera, počele su da viču na mene. Zatim se okupilo mnogo ljudi oko mene i jedan od njih mi je rekao: ‘Hajde snimaj me, da kažem nešto’. Počela sam da snimam, a sa leve strane je neko došao i oteo mi je telefon“, dodala je.
Kada mu je tražila telefon nazad, opkolilo ju je, kako je rekla, mnoštvo okupljenih građana koji su počeli da joj prete i da je vređaju.
“Opkolili su me i rekli mi kako me treba obrijati, ošišati i vređali me. Jedna devojka me je uhvatila za obraz i rekla mi: ‘Što sad ne zoveš policiju, zovi sad Vučićevića’. Rekli su mi i: ’Što brineš za telefon, Vučić će ti ga kupiti. Zatim su mi telefon i bacili’“, dodala je ona.
Još sedam slučajeva
Osim napada na novinare i medijske radnike na protestima, od 5. novembra do danas, UNS je zabeležio još sedam slučajeva napada, pretnji, vređanja i pritisaka na koleginice i kolege.
Među njima su fizički napad na novinara portala Kovinske Info Miloša Ljiljanića kojeg je, u Skupštini opštine Kovin, fizički napao odbornik Srpske napredne stranke Dragan Šljivovački, vređanje novinarke Medija centra Čaglavica i članice Uprave UNS-a Katarine Marinković od strane predsedavajućeg Skupštine opštine Gračanica Milana Dimitrijevića, kao i diskriminacija brojnih valjevskih medija koji nisu bili pozvani na sastanak u kome su u ovom gradu učestvovali ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, ministar za javna ulaganja Darko Glišić i predstavnici štabova za vanredne situacije Kolubarskog i Mačvanskog Upravnog okruga.
U ovom periodu, novinarka Ana Lalić Hegediš dobila je pretnje smrću i uvrede putem Fejsbuka, sa naloga koji se na ovoj društvenoj mreži vodi na ime Milenko Protić.
Član Gradskog veća Beograda Slobodan Šolević uputio je krajem novembra pretnje novinaru dnevnog lista „Danas“ Vojinu Radovanoviću.
Poslednjeg dana novembra u Leposaviću je uhapšen Dušan Milanović, vlasnik preduzeća VIM info koje funkcioniše u kosovskom sistemu i izdavač je portala Kosovo onlajn, a pod sumnjom, kako je tada za UNS rekao njegov advokat da je navodno izvršio krivično delo terorizma.
Pre dva dana, u komentarima na njihovoj Fejsbuk stranici, prećeno je Slavko Ćuruvija fondaciji. Pretnje su upućene sa profila pod imenom Dušan Milosavljević. „Pazite se, ima još Uskrsa, pozlatile se ruke“, piše u komentaru.