Međunarodna NATO vojna misija KFOR gotovo svakodnevno sprovodi redovne aktivnosti, a o tome javnost obaveštava najčešće posredstvom društvenih mreža, saopštenjima praćenim fotografijama.
Ova saopštenja, godinama su ista. Kratka, veoma sažeta, vojnički uniformna, sa svega nekoliko informacija – da je Kfor imao akciju određene vrste, da je aktivnost sprovedena na određenom mestu, u određeno vreme i sa određenim ciljem. Takođe, obavezno se napominje koja regionalna komanda je obavila datu aktivnost. Na kraju obraćanja Kfora javnosti, stoji par rečenica o mandatu ove misije i njenoj posvećenosti očuvanju mira i stabinosti za sve zajednice koje na Kosovu žive, uz podsećanje na trokomponentni bezbednosni lanac – policija, Euleks, Kfor. Ove rečenice, većina novinara zna napamet.
Iako se radi o veoma suvoparnim, nimalo spektakularnim informacijama, pojedini mediji jedva dočekaju ovakve objave od kojih, služeči se histeričnim naslovima i paničnim tonom, lažiraju ekskluzivu.
Za samo dve nedelje, listu „Alo“ se to desilo četiri puta.
Pod naslovom “SNAGE KFOR-a NA ADMINISTRATIVNOJ LINIJI Odmahizdatosaopštenje, evošta se desilo (FOTO)” ovajmedijnasvomportaludonosiništadrugo do jednotakvosaopštenjeKfora, izkogashvatate da se desilo – ništa.
“Snage KFOR-a sprovele su patrole na severu Kosova i Metohije duž administrativne linije. Vojska Zajedničke implementacione komisije Regionalne komande Istok, koja deluje u okviru misije KFOR pod vođstvom NATO, sprovela je juče patrole na severu Kosova duž administrativne linije razgraničenja. Ove patrole imaju za cilj da promovišu i obezbede bezbedno i sigurno okruženje, kao i slobodu kretanja za sve zajednice. Misija KFOR-a i dalje sprovodi svoj mandat u skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija iz 1999. godine, koja mu daje ovlašćenje da doprinosi stabilnosti i bezbednosti u regionu. KFOR je posvećen očuvanju mira za sve ljude i zajednice koje žive na Kosovu, osiguravajući da sloboda kretanja bude zagarantovana u svakom trenutku i bez pristrasnosti.”
To je sve. Pored senzacionalnog naslova koji obećava spektakl i pogrešno navodi čitaoca da pomisli da se na severu Kosova dešava nešto veoma opasno u ovom tekstu, iz ugla novinarske profesije, postoji još jedna kritična tačka.
Radi se o tome da saopštenje nije ni na koji način obrađeno, te se stiče utisak da je sve što je napisano, potpuni autorski učinak redakcije, što nije istina.
U ovom tekstu ne vidimo odakle dolaze objavljene informacije, pa deluje da “Alo” konstatuje sve navedeno, a ne da koriste zvanično saoptenje.
Tri dana kasnije, isti list, isti povod, ista priča.
Naslov glasi: “ALBANSKI VOJNICI U NOVOM SELU Odmah se oglasio KFOR i objasnio šta se dešava (VIDEO)”
Iza „albanskih vojnika“ stoje pripadnici vojske Albanije koji su na Kosovu kao deo Regionalne komande Zapad u sastavu Kfora. Ako se propusti da se to pojasni, čitalac može steći utisak da se radi o pripadnicima Kosovskih bezbednosnih snaga, što nije istina. Ova obuka, održana u kampu Novo Selo, deo je redovnih aktivnosti potrebnih za sticanje veština u oblasti kontrole masa i nereda, saopštio je Kfor.
„Albanski vojnici koji su deo Regionalne komande Zapad (Regional Command West) KFOR-a, sproveli su intenzivnu vežbu pod nazivom “Fire Phobia”, koju je organizovao i vodio Kinetički rezervni bataljon (KNBR). Ova obuka, održana u kampu Novo Selo, deo je redovnih aktivnosti potrebnih za sticanje veština u oblasti kontrole masa i nereda (Crowd and Riot Control – CRC), stoji u saopštenju KFOR-a. Trening se fokusira na simulaciju različitih scenarija koji uključuju potencijalno nasilne proteste i druge situacije gde je potrebno delovati uz zadržavanje bezbednosti i reda. Vežba “Fire Phobia” posebno je usmerena na pripremu vojnika za situacije u kojima se suočavaju sa zapaljivim sredstvima ili potencijalno opasnim okruženjem, sa ciljem da steknu sposobnost brzog i efikasnog reagovanja“.
Važno je napomenuti da se gotovo istovetna situacija desila još dva puta, samo nedelju dana ranije, čime se bavio portal KoSSev.
Za samo dve nedelje na samo jednom portal četiri puta su saopštenja jedne misije bilakorišćena za manipulaciju javnošću, i to vojne misije koja se aktivira u situacijama kada je ekstremno narušena bezbednost na Kosovu.