U sredu redovna sednica Saveta bezbednosti UN o Kosovu

Foto: UN

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija (SB UN) raspravljaće sutra o novom, šestomesečnom izveštaju generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o radu Misije UN na Kosovu (UNMIK).

Sednica SB UN o radu UNMIK-a, koja bi trebalo da počne u 16.00 po centralnoevropskom vremenu, biće održana u vreme kada je, prema Guterešovom izveštaju, atmosfera na Kosovu i dalje napeta i kada postoji opasnost od eskalacije tenzija.

U izveštaju za period od 16. marta do 15. septembra 2024. godine, koji će na sednici predstaviti šefica UNMIK-a Karolin Zijade, Gutereš je po

zvao obe strane da potvrde posvećenost dijalogu pod okriljem EU i da u potpunosti primene dosadašnje sporazume.

Jednostrani potezi uvećavaju tenzije

„Jednostrani potezi, uključujući zatvaranje institucija koje finansira Srbija i korake ka ponovnom otvaranju mosta na Ibru u Mitrovici, kao i ograničenja za srpsku robu i sprovođenje nove valutne regulative, povećavaju tenzije i narušavaju poverenje među zajednicama i između zajednica i institucija“, naveo je Gutereš.

Dodao je da „takvi potezi ne samo da remete svakodnevni život i socioekonomska prava pogođenih, već takođe ugrožavaju napredak i stabilnost, koji su od ključnog značaja za mirnu i prosperitetnu budućnost koju dele svi“.

Gutereš je naveo da je od ključne važnosti da potezi političkih lidera odražavaju posvećenost potrebama i pravima svih zajednica i založio se za „odgovorno liderstvo koje daje prioritet dobrobiti i ljudskim pravima svih ljudi na Kosovu“.

„Neophodno je u potpunosti se pozabaviti zabrinutošću nevećinskih zajednica u vezi sa potencijalnim akcijama koje bi uticale na obrazovne i zdravstvene ustanove kojima upravlja Srbija, posle zatvaranja institucija koje su pružale osnovne usluge“, stoji u izveštaju.

Gutereš je naveo i da je od vitalnog značaja „zaštita ekonomskih i socijalnih prava nevećinskih zajednica, uključujući najugroženije“, i dodao da je stoga „potreba za obnovljenom izgradnjom poverenja i angažmanom među zajednicama hitan prioritet za UNMIK“.

Slučaj Banjska i potreba za saradnjom svih strana

Sukob naoružane grupe Srba i kosovske policije u selu Banjska 24. septembra 2023. Gutereš je opisao kao „ozbiljan bezbednosni incident“ i istakao „hitnu potrebu da sve strane sarađuju u potrazi za pravdom“.

„Rasvetljavanje takvih incidenata na transparentan i efikasan način od ključnog je značaja za ponovno uspostavljanje poverenja i obezbeđivanje dugoročne stabilnosti“, dodao je.

On je takođe naveo da „ohrabruje sve strane da sprovode mere koje štite i promovišu poštovanje ljudskih prava uz očuvanje vladavine prava“.

„Od suštinskog je značaja da se sprovođenje zakona, posebno u vezi sa hapšenjima, pritvaranjima i imovinskim pravima, sprovodi uz puno poštovanje pravnog okvira Kosova i međunarodnih standarda ljudskih prava. Integritet i nepristrasnost institucija u oblasti vladavine prava moraju biti očuvani“, dodao je Gutereš.

Kontinuirani napredak u rešavanju sudbine nestalih, kroz Radnu grupu za nestala lica, pohvalan je i ohrabruje se ubrzanje tih napora, naveo je Gutereš i dodao da obe strane treba da preduzmu sve neophodne korake da sprovedu odredbe Deklaracije o nestalim osobama, usvojene 2. maja u okviru dijaloga pod okriljem EU.

Gutereš je takođe pozvao institucije kosovske vlade da poboljšaju aktivnosti na unapređenju zakonskih i političkih okvira koji se tiču rodno zasnovanog nasilja i da obezbede njihovu efikasnu primenu.

Zahvalnost partnerima

On je pozdravio zvaničnu registraciju imovine manastira Visoki Dečani, u skladu sa presudom Ustavnog suda Kosova iz 2016. godine, navodeći da to „predstavlja važan korak u poštovanju zakonskih obaveza i zaštiti kulturnog nasleđa“.

„Zahvalan sam na kontinuiranoj saradnji našim partnerima na Kosovu, uključujući KFOR, Evropsku uniju i OEBS, čija posvećenost miru, bezbednosti i dobrobiti naroda Kosova ostaje nepokolebljiva“, dodao je.

Od usvajanja Rezolucije 1244 SB UN 10. juna 1999. godine, to telo je do 2018. o Kosovu raspravljalo četiri puta godišnje. U 2019. su bile tri sednice SB UN o Kosovu, dok se od 2020. održavaju po dve sednice godišnje, u aprilu i oktobru.

Comments

Pročitaj još