Arterijska hipertenzija kod dece i adolescenata smatra se jednom od gorućih tema u savremenoj medicini, s obzirom da je sve učestalija, naročito ona primarna, kojoj se ne zna uzrok, a koja je nekada kod dece bila veoma retka. Iz tog razloga, danas je na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici, u okviru kontinuirane edukacije, održano predavanje na temu “Hipertenzija kod dece”, a ujedno je i promovisano drugo izdanje knjige “Pedijatrijska propedevtika”.
Predavanje je bilo namenjeno specijalistima pedijatrije, medicinskim sestrama i tehničarima angažovanim u pedijatrijskoj oblasti ali i specijalistima drugih grana medicine i studentima.
“Ovde je situacija 25 godina teška i vanredna i mi smo se uvežbali, utrenirali da radimo kao da se ništa ne dešava. Rad spašava”, kaže za Radio Mitrovica sever organizator današnje kontinuirane edukacije i koautor knjige prof dr Ljiljana Šulović, pedijatar – kardiolog.
Govoreći o povišenom pritisku kod dece, ona kaže da za razliku od primarne hipertenzije koja u prošlosti nije bila karakteristična za decu i omladinu, postoji i sekundarna hipertenzija, koja je zapravo posledica neke druge bolesti, najčešće bolesti bubrega ili nekih žlezdi. Lečenjem primarne bolesti, sekundarna hipertenzija nestaje.
“Primarna hipertenzija se javlja zbog loših životnih navika. Sa povećanjem gojaznosti, i hipertenzija kod dece i adolescenata postaje rastući problem. Od velikog je praktičnog značaja da mi napravimo standarde koji su i kod nas i u svetu donešeni da ih obnovimo i potvrdimo i da mi pedijatri napravimo između nas saradnju” kaže dr Šulović.
Uredna, kvalitetna ishrana i redovna fizička aktivnost su glavni faktori za pravilan razvoj dece i omladine. Upravo zbog nedostatka ovih dobrih praksi, primarna hipertenzija je sve učestalija.
Dr Šulović napominje da su ovakva predavanja od velikog značaja za rasterećivanje tercijarnih zdravstvenih ustanova, jer specijalistima pružaju znanje i obuku za lakše dijagnostikovanje i lečenje pacijenata na primarnom i sekundarnom nivou pružanja zdravstvene zaštite, što je automatski komotnije i za pacijente.
Predavanje su držale prof. dr Ljiljana Šulović i prof. dr Zorica Živković.