Ambasador Nemačke na Kosovu Jern Rohde zatražio je od kosovske vlade preduzimanje konkretnih koraka za formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom (ZSO).
Ambasador Rode je istakao da Kosovo i Srbija moraju da sprovedu Briselski sporazum i Ohridski aneks.
„Ono što nam je potrebno je integracija, pomirenje i kompromis i način da se to postigne je na stolu. Znate, kao što je Džefri (američki ambasador na Kosovu) rekao, nema alternative dijalogu kada imate aktere koje morate da angažujete, a oni se zovu Briselski sporazum i Ohridski aneks. Hitno moramo da angažujemo ovaj novi tim u Briselu“, rekao je on na trećem „Kosovskom samitu mira i demokratije“.
„Ovde sam već četiri godine i, znate, vidim uspone i padove. Gledajući sadašnji odnos Kosova i Srbije i danas vidite zapaljive izjave, jezik, zatupanje ekstremnih pozicija. Ali, verbalne tenzije se rasplamsavaju ne samo između Kosova i Srbije, već i na drugim frontovima u regionu“, dodao je Rode.
Nemački diplomata je kazao da je zapaljivu retoriku uočio i u nedavnom govoru predsednika Srbije Aleksandra Vučića, ali i u izjavama političara sa Kosova.
Problematična retorika, pogrešne akcije
„Ne pomaže stalna upotreba ekstremnih izraza, etničko čišćenje, represija pri opisivanju situacije na severu, kao ni zabrana nevladine inicijative i festivala ‘Mirdita, dobar dan’ u Srbiji. Uočavam slične izraze kada kosovski političari opisuju situaciju u Preševskoj dolini. Jasno je da se dešavaju stvari koje nisu od pomoći“, kazao je Rode.
On se osvrnuo i na jučerašnju godišnjicu sukoba u Banjskoj, komentarišući postavljanje table sa imenom ubijenog policajca.
„Vidim identitetsku politiku. Da li je moralo da bude imenovanja ulica u Banjskoj na dan godišnjice pošto je ubijen policajac? Nisam siguran u to“, rekao je Rode.
Dodao je da je Banjska bila „prelomni trenutak“ jer se videlo čisto nasilje i da je rezultat tog događaja i pojačano prisustvo NATO snaga na severu.
„Najveća prepreka za normalizaciju odnosa je totalno odsustvo političke volje u ovom momentu da se odnosi normalizuju. Srbija želi da očuva status kvo, Kosovo želi da ga promeni. Dosta sa pesimizmom, potrebna je promena i mi moramo da ostanemo angažovani“, zaključio je nemački diplomata.