• Početna>
  • Vesti>

Gračanica: Prvi sajam tradicije i kulture i šesti Međuopštinski sajam meda

Foto Kim

Prvi sajam tradicije i kulture i šesti Međuopštinski sajam meda okupili su na platou ispred Opštine Gračanica više od 60 izlagača tradicionalnih radinosti, domaćih i lekovitih proizvoda, gastronomije, te pčelinjih proizvoda, piše Kim radio.

Više od 60 izlagača sa centralnog Kosova, ali i iz opština Ranilug, Parteš, Štrpce, Novo Brdo, Kosovska Kamenica, Leposavić, te Velike Hoče i Soko Banje, posetiocima je na Prvom sajmu tradicije i kulture predstavilo raznovrsne domaće proizvode, tradicionalnu srpsku hranu, vina, rakije i likere.

Posao koji moraš da voliš

Verica Milošević iz Opštine Parteš se bavi proizvodnjom i preradom voća i povrća, izradom slatkiša i slanih peciva. Svoje proizvode izlagala je širom Srbije, ali i u Rusiji.

“Još jedan život da imam ja bi se bavila poljoprivredom, svesna sam da bez poljoprivrede nema života. Bila bih najsrećnija kada bi to mladi ljudi shvatili, da je to stvarno tako. Za ovaj posao potrebna je ljubav i volja, ne može bez toga. To je iscrpljujući posao i ukoliko nisi stvorio ideju da to moraš ili voliš, teško je da se radi”, kazala je Miloševićeva za Kim radio.

Boban Janković iz sela Gornje Kusce u Opštini Novo Brdo se bavi proizvodnjom rakije.

“Ovo radim iz ljubavi, počeo je da radi moj otac i ja sam nasledio od njega. Pravim puno vrsti rakija, a jedinstvena je od mušmule. Pravim rakiju od dunja, grožđa, jabuka, krušaka. Učestvovao sam na brojnim međunarodnim takmičenjima i osvajao sam brojne nagrade”, kazao je on.

Udruženje “Tradicija kroz vekove” bavi se očuvanjem tradicionalnih srpskih recepata i običaja.

“Izneli smo naše obredne hlebove, tradicionalnu kosovsku narodnu nošnju i vez. Cilj je da prikažemo jednim delom Kosovo i naše kulturno bogatstvo, ono što smo nasledili od naših starih. Izložili smo tradicionalnu kosovsku pogačku, slavski kolač, kosovske pite, alvu, likere”, navela je Danijela Simonović Mitić.

Povezivanje ljudi

Na štadovima su bili izloženi i srpska narodna nošnja, vez, ručno pletene torbe i igračke. Zemljoradnička zadruga Gračanica je izlozila poljoprivrede plodove, ali i razne vrste prerađevina od voća i povrća. Sajam, organizovan povodom praznika Velike Gospojine posetila je i predsednica opštine Gračanica Ljiljana Šubarić u pratnji svojih saradnika.

“Došli smo na ideju da povežemo ljude iz svih srpskih sredina na Kosovu, da se skupe na jedno mesto i poromovišu svoje domaće proizvode i plodove svog rada. Okupili smo oko 60 izlagača, uz ovaj prvi Sajam tradicije i kulture, imamo i šesti sajam meda. Gračanica je živa, ima puno lokalnih proizvođača koji su izložili svoje proizvode. Nama je bio cilj da okupimo sve te proizvođače i da ovo postane tradicija”, istakla je ona.

FOTO: Radio Kim
Izgradnja tržišta

Prvi sajam tradicije i kulture organizovala je Turistička organizacija Gračanice (TOG) zajedno sa Fondom za razvoj zajednica (CDF), uz saradnji Opštinom Gračanica i USAID-om.

“Ovo je jedinstvena prilika, današnji događaj je jedini koji je okupio ovoliko izlagača iz različitih opština na Kosovu. Postoji mogućnost da se oni ovde međusobno povežu, razmene informacije i naprave sopstveno umrežavanje kako bi se ekonomski osnažili i na osnovu toga razvili mrežu preko koje bi mogli da plasiraju svoje proizvode na većem tržištu”, kazala je direktorica Turističke organizacije Gračanice Sandra Đokić.

Loša godina za pčelare

Šesti Međuopštinski sajam meda u organizaciji PU “Nukleus” okupio je dvadesetak izlagača pčelinijih proizvoda.

“Izuzetno je bila loša pčelarska godina. Prinosi meda su niski, imali smo svega četiri do pet kilograma meda po košnici što je, nažalost, katastrofalna situacija. Svake godine kažemo da će naredne biti bolje, ali je sve teže i teže. Imamo predstavnike nekoliko udruženja, pčelare iz Sirinićke Župe, Pomoravlja, centralnog Kosova. Prezentuju svoje proizvode od meda i ostale proizvode koji se prave zahvaljujući vrednim pčelicama”, kazao je Mladen Đokić ispred PU “Nukleus”.

Ovogodišnja cena meda, prema njegovim rečima, kreće se od 18 do 20 evra po kilogramu, dok je na današnjem sajmu iznosila 15 evra.

Živorad Petković iz Livađa se pčelarstvom bavi više do četiri decenije i redovan je izlagač na sajmovima.

“Izneli smo med, medovaču, med u saću, zeleni med od prošle godine, on se javlja jednom u 10 do 15 godina. Poboljšali smo asortiman i napravili repretentativan štand, kako dolikuje pčeli”, rekao je on za Kim radio.

FOTO: Radio Kim

Na platou ispred zgrade Opštine Gračanica sa početkom od 20.30 časova biće održano Veče tradicionalne igre i pesme, a nastupiće: KUD “Branko Medenica”, KUD “Jovan Kojić – Vrbovac”, Pevačka grupa KUD-a “Jovan Kojić – Vrbovac” i Etno grupa “KOS”.

Comments

Pročitaj još