Kosovsko Ministarstvo pravde odbilo je da imenuje sudiju Ustavnog suda, Radomira Labana, za notara a nakon što je od Kosovske obaveštajne agencije (KIA) dobilo informaciju o njegovom integritetu.
Labana je prethodno za notara preporučila komisija koja funkcioniše pri Ministarstvu pravde.
To je za Radio slobodnu Evropu (RSE) potvrdio Genc Nimoni, šef kabineta ministarke pravde Aljbuljene Hadžiju (Albulena Haxhiu).
Overa nekog dokumenta kod notara je zvanični proces sprečavanja eventualne prevare, te način da strane koje su uključene u neki sporazum ili transakciju, budu sigurne da je neki dokument autentičan ili validan.
Kosovo se godinama unazad suočava sa deficitom notara. U više od 15 opština ih uopšte nema.
Na osnovu podataka Komore notara, do sada je na Kosovu bilo 49 registrovanih notara koji su bili imenovani 2012. godine. Od tada nije bilo novih imenovanja.
Na osnovu zakona, broj notara i njihova sedišta utvrđuje Ministarstvo pravde, tako što se za neku opštinu odredi najmanje jedan notar. Taj broj se takođe može povećati odlukom nadležnog ministarstva, tako što se jedan notar određuje na 10.000 stanovnika.
U periodu nakon 2012. i 2019. godine, započeo je proces imenovanja novih notara, ali ga je poništila ministarka pravde Aljbulena Hadžiju uz obrazloženje da je bilo zloupotreba tokom polaganja testa.
Bivši ministar pravde, Abeljard (Abelard) Tahiri iz Demokratske partije Kosova, odbacio je ove optužbe uz napomenu da je „proces izbora notara bio regularan“.
Slučaj je takođe otišao na sud, a februara 2022. godine je doneta odluka da je poništavanje konkursa bilo nezakonito.
Celi proces je potom 2023. ponovo pokrenut od nule.
Ministarstvo pravde je 15. jula objavilo odluku o imenovanju 100 novih notara za različite opštine na Kosovu.
Među njima, međutim, nema nijednog iz redova srpske zajednice, iako se njih pet prijavilo na konkurs. Do sada se ovim poslom bavio samo jedan pripadnik srpske zajednice u opštini Novo Brdo.
Ministarstvo pravde tvrdi kako nijedan srpski kandidat nije ispunio kriterijume.
Kako je izvršena selekcija?
Iz kosovskog Ministarstva pravde navode da je komisija za izbor notara razmatrala 725 aplikacija, nakon čega je napravljena lista kandidata koji ispunjavaju uslove za prijem u Notarskoj službi.
Komisija se sastoji od četiri člana, koje imenuje Ministarstvo pravde na mandate od tri godine.
Neki od uslova su da kandidat bude državljanin Kosova, da uživa lični i profesionalni integritet, da poseduje diplomu pravnog fakulteta, da ima radno iskustvo u oblasti prava najmanje tri godine, te da je položio notarski ispit na Kosovu, koji je organizovan januara ove godine.
Ministarstvo pravde navodi da je, na osnovu preporuke komisije, prilikom imenovanja novih notara prednost dalo kandidatima koji su pokazali bolji rezultat tokom polaganja ispita.
Na osnovu Administrativnog uputstva o načinu polaganja ispita za notara, kandidat je uspešno prošao ukoliko je dobio najmanje 59 bodova tokom pismenog i usmenog dela ispita.
Ministarstvo pravde navodi kako je 100 kandidata koji su bili na vrhu liste „slučajno imalo minimum 73 boda“.
„Samo jedan od pet srpskih kandidata je imao 73 boda i njegovo imenovanje je preporučila komisija, to je RadomirLaban, ali ministarka nije odobrila (njegovo imenovanje). To se desilo nakon što je dobila izveštaj od Kosovske obaveštajne agencije u vezi sa njegovim profilom i integritetom“, rekao je za RSE Genc Nimoni, šef kabineta ministarke Aljbuljene Hadžiju.
Ko je Radomir Laban?
Radomir Laban je trenutno sudija kosovskog Ustavnog suda.
Na tu poziciju ga je imenovao bivši kosovski predsednik Hašim Tači (Hashim Thachi) u avgustu 2018. godine.
Tači je najpre maja 2018. odbio da mu uruči dekret dok ga ne provere pravosudni organi, ali je to ipak uradio nekoliko meseci kasnije.
Labana inače traže pravosudni organi Srbije za izdržavanje šestogodišnje kazne jer je osuđen kao deo takozvane „carinske mafije“, grupe osumnjičenih za dela primanja i davanja mita, zloupotrebe službenog položaja i falsifikovanje isprava.
Njegovo ime je na srpskoj poternici još od 2012. godine, dok je na Interpolovoj poternici od 2014.
Srbija je 2017. godine EULEX-u prosledila zahtev za hapšenje Labana, ali je ova misija Evropske unije za vladavinu prava navela da nema mandat da izvrši takvo hapšenje.
Laban je za sudiju Ustavnog suda imenovan na predlog Srpske liste, najveće stranke Srba na Kosovu koja ima podršku Beograda.
Njegov mandat u kosovskom Ustavnom sudu traje devet godina.
Vulnet Bugaćku (Vullnet Bugaqku) iz nevladinog Demokratskog instituta Kosova navodi da je procena Kosovske obaveštajne agencije da Laban ne može da bude notar a može sudija Ustavnog suda „apsurdna“, te ocenjuje da se radi o dvostrukim standardima.
„Institucije koje su proverile njegov integritet, Obaveštajna agencija i policija, treba da razjasne kako neko može da služi u javnim institucijama Kosova na mestu sudije, ali ne može da bude notar, kada se zna da sa aspekta osetljivosti i važnosti, pozicija sudije je mnogo važnija od pozicije notara“, kaže Bugaćku.
Smatra i da Laban nikada nije trebalo da bude sudija kosovskog Ustavnog suda.
„U trenutnoj situaciji, kada se zna mnogo činjenica o toj osobi, kaznama iz Srbije, on ne bi trebalo da bude u Ustavnom sudu, niti da bude sudija, niti da bude na bilo kojoj javnoj poziciji. Ali, pošto Srbija i Kosovo nemaju sporazume o međunarodnoj pravnoj saradnji, koristi se situacija da to lice nije kažnjeno na Kosovu, da na Kosovu nije počinio krivično delo“, rekao je on.
Reakcije civilnog društva na neimenovanje srpskih notara
Na činjenicu da niko od Srba sa Kosova nije imenovan za notara, reagovale su srpske nevladine organizacije, političar Aleksandar Arsenijević, te zamenik ombudsmana Srđan Sentić.
Grupa organizacija, među kojima je Centar za zastupanje demokratske kulture (ACDC), Nova društvena inicijativa (NSI) i Aktiv, su u zajedničkom saopštenju navele da ministarka pravde treba da preispita svoju odluku.
„Navedena odluka se, nažalost, može tumačiti kao poruka da Srbi i pripadnici drugih nevećinskih zajednica nisu dobrodošli u institucijama i slobodnim profesijama na Kosovu, pa čak ni oni koji su u postojećim okolnostima, iskazali želju da kroz iste pružaju usluge svim zajednicama na Kosovu“, navedeno je u saopštenju.
Ukazano je i da se imenovanje albanskih notara u srpskim opštinama „ograničava pravo Srba na Kosovu da dobijaju usluge na srpskom jeziku“.
Na osnovu zakona, sva dokumenta notar izdaje na albanskom ili srpskom jeziku, u zavisnosti od jezika koji notar bolje poznaje. Ova dva jezika su u službenoj upotrebi na Kosovu.
RSE je pokušao da dobije komentar od kandidata koji su aplicirali za notare, ali oni nisu želeli da se izjašnjavaju uz obrazloženje da pripremaju žalbu na rešenje Ministarstva pravde.
Iz Ministarstva pravde, s druge strane, za RSE navode da će vrlo brzo raspisati konkurs za nove notare, te da srpski kandidati mogu ponovo da se prijave.