Agencija za statistiku Kosova objavila je zvanične preliminirne podatke o popisu stanovništva koji je na Kosovu sproveden u periodu od 5. aprila do 24. maja.
Preliminiarni rezultati popisa stanovništva pokazuju da na Kosovu živi 1.586.659 građana, dok je u dijaspori do sada popisano 600.000 ljudi. Popis za stanovnike u dijaspori trajaće do 31. avgusta, rečeno je danas na predstavljanju rezultata.
Prema prikupljenim podacima najviše je popisanih građana u Prištini nešto preko 277.000, potom slede Prizren, pa Uroševac koji broji 109. 345. Najveći rast broja stanovnika primećen je u Kosovu Polju u odnosu na prethodni popis održan 2011. godine.
Što se srpskih sredina tiče, najveći odziv na popisu bio je u opštini Gračanica gde se popisalo 19.371 stanovnik, potom sledi opština Štrpce sa 10.819, pa Leposavić sa 3.207, Severna Mitrovica sa 2.349 popisanih, dok je najmanje popisanih bilo u opštinama Zubin Potok gde se popisalo 758 stanovika i u Zvečanu gde je popisano tek 455 građana. Najveći rast broja stanovnika u opštinama sa srpskom većinom zabeležen je u opštinama Gračanica i Parteš, kazao je vršilac dužnosti direktora Agencije za statistiku Kosova Avni Kastrati.
Bojkot popisa u opštinama na severu
Kastrati je napomenuo da su Srbi na Kosovu u prvih pet dana bojkotovali popis.
„U prvih pet dana srpska zajednica je bojkotovala popis ali su nakon pet dana počeli su da učestvuju, na jugu celokupno srpsko stanovništvo je bilo deo popisa“, kazao je on dok su na severu Srbi uglavnom bojkotovali.
„U četiri opštine na severu Kosova su bojkotovali, ali imamo i podatke i za taj deo i završni izveštaj će pružiti podatke i za domaćinstva i za njih. Kvalitet podataka je mnogo bolji u odnosu na raniji popis, tehnologija je omogućila da rešavamo ozbiljene stvari“, kazao je Kastrati.
Naglasio je da su ovo preliminarni podaci, ali da ne očekuje bitnije promene prilikom objavljivanja konačnih rezultata koji se očekuju do kraja godine.
„Popis je sporveden u svim opštinama. Samtramo da je 99,8 objekata bilo popisano“, kazao je on.
Kastrati kaže da je u odnosu na 2011. godinu bilo dosta demografskih promena. „Imamo prirodni priraštaj stanovništva, stanovništvo se uvećalo za 200 hiljada ljudi“.
Prosećna starost stanovništva je skoro 30 godina, pa kako naglašavaju u Agenciji za statistiku Kosovo ima i dalje najmlađu populaciju u Evropi.
„Na Kosovu imamo velike promene koje se tiču godišta, imamo više ljudi od 22 do 24 godine. Imamo povećanje onih preko 65 godina“, kaže Kastrati.
Uočljiva je i migracija stanovništva u odnosu na 2011. godinu, ali napominje da je ta migracija više usmerena ka centru Kosova. Posebno u Prištini gde se primećuje porast broja stanovnika, dok se u Prizrenu smanjuje.
Istakao je i da domaćinstva nisu brojčana kao što su nekad bila, te da je sada prosek 4,5, dok je 2011. godine prosek bio 5,9 po domaćinstvu.
Predstavnici Agencije za statistiku pohvalili su se da su na raspolaganju tokom ovog popisa imali 5.000 ljudi, da je popis odrađen digitalno, te da je logistika bila dobra. Istakli su posebnu saradnju sa kosovskim i međunarodnim institucijama.
U čitav proces bili su uključeni predstavnici UN-a, UNDP-a, EU, EK, ali i 15 nevladinih organizacija sa Kosova. Posebnu zahvalnost su uputili medijima, koji su, kako kažu, svakodnevno informisali javnost o ovom procesu.
Kurti: Ponosan sam
Premijer Kosova Aljbin Kurti rekao je da su građani tokom ovog popisa pokazali da su partneri kosovskim institucijama. On je rekao da je ovo bio vrlo kompleksan projekat, koji je važan za Kosovo.
„Implementacija popisa stanovništva bila je jedan od projekata sa visokim prioritetom za Republiku Kososvo, uzimajući u obzir važnost prikupljanja podataka“, kazao je Kurti
Kazao je da ovo nije vežba, već odraz predanosti institucija da razumeju potrebe stanovništva i da osiguraju jednaku distribuciju resursa.
„Da imao podatke koji su sigurni i bezbedni, da znamo našu finalnu destinaciju, da ne idemo u krug i ne gubimo važne resurse. Zbog toga je ovaj popis stanovnitšva važan, da znamo kakvi su životni uslovi, kakav je nivo edukacije, da počenmo od najmanjih delova grupa“.
„Ponosan sam na sve. Kao premijer ove države zahvaljujem se svima na učešću u ovom procesu važnom za našu budućnost. ASK je u velikom broju napravila ovu pripremu, imala moju ličnu podršku, od EU, UN-a, od USAID-a, Svetske banke“, kazao je Kurti, istakavši da on „kao vođa ove države“ koristi statističke podatke.
Podrška UN-a čitavom procesu
Predstavnica Ujedninjenih nacija Arnhild Spens kaže da su rezultati ovog popisa osnova za održivi put Kosova, te da je to test koji će pokazati kako će se menjati demografija.
„Kosovksa demografska sturktura se menja, povećano je zdravlje stanovništva, koriste bolju ishranu, duže žive. Treba nam više podataka za ulaganje, da se brinemo o ekonomiji“. Kazala je međutim, da još uvek ostaje problem da žene ostaju kući, da nisu zaposlene u dovoljnoj meri, te da je potrebna veća briga javnosti starijim osobama i deci. Rekla je da će UN nastaviti da ulažu u tom smeru.