• Početna>
  • Vesti>

Kurti objavio plan u osam tačaka za koji kaže da vodi do deeskalacije na severu

Foto: Kim

Manje policije na severu, prevremeni izbori, povlačenje srpskih demonstranata i neki zahtevi vlastima Srbije su deo predloga kosovskog premijera Aljbina Kurtija za deeskalaciju situacije na severu Kosova.

Kurti je 29. juna u video poruci objavio svoj plan za deeskalaciju situacije na severu Kosova, gde živi većinsko srpsko stanovništvo.

Prema tom predlogu, policija Kosova bi smanjila prisustvo na severu i oko opštinskih zgrada srazmerno smanjenju nasilja, dok bi se civilnom sektoru i pripadnicima međunarodnih misija omogućilo da prate sudske postupe uhapšenih za nasilje.

Potom bi, prema Kurtijevom planu, trebalo organizovati prevremene izbore u četiri opštine na severu Kosova, koji bi bili mogući uz peticiju 20 odsto upisanih na birački spisak.

Tenzije na severu Kosova su podignute krajem maja, kada su kosovske vlasti donele odluku da preuzmu opštinske zgrade na severu uz pomoć policije. Tome se oštro usprotivilo lokalno srpsko stanovništvo koje je bojkotovalo poslednje aprilske izbore i ne prihvata albanske gradonačelnike.

Oni svakodnevno protestuju mesec dana sa zahtevom da se sa severa povuče sva specijalna jedinica Policije Kosova a da gradonačelnici ne dolaze na posao. Traže i da se oslobode uhapšeni, koje kosovske vlasti optužuju za “kršenje ustavnog poretka”, napade na policiju, KFOR i novinare.

Zahtevi Beogradu

Kurti u svom predlogu o deeskalaciji ima zahteve i prema Srbiji.

Neki do njih su da povuče “nasilne demonstrante ispred zgrada opštine i okolnih mesta”, da se obaveže da će sarađivati oko procesuiranja onih koji su prekršili kosovske zakone, te da spusti “borbenu gotovost vojske duž granice sa Kosovom”.

Takođe, Kurti od zvaničnog Beograda traži da se ne meša u “pravo građana srpske nacionalnosti i svih političkih partija da slobodno učestvuju na izborima”.

Kurti je prethodno 13. juna potvrdio da je predstavnicima KVINTA-e preneo predlog za smanjenje tenzija na severu Kosova te da je isti već prosledio i Borelju.

Kurtijev plan, kako je tada rečeno, od pet tačaka obuhvata identifikaciju, krivično gonjenje i suđenje svim pripadnicima “kriminalnih grupa” koje su napale policiju, NATO snage i novinare; povlačenje nasilnih trupa sa teritorije Kosova i zabrana krivičnih dela protiv institucija Kosova.

Takođe, u planu se predviđa da Policija Kosova, pripadnici NATO-a i EULEX-a obave zajedničku bezbednosnu procenu, da garantuju bezbedno okruženje za sve, a da Vlada Kosova – u koordinaciji sa svim akterima – raspiše vanredne izbore u četiri opštine na severu.

Evropska unija je 3. juna zatražila od kosovskih vlasti da postupi na neeskalirajući način i da odmah obustavi policijske operacije u blizini opštinskih zgrada na severu Kosova, kao i da novoizabrani gradonačelnici u četiri opštine na severu privremeno obavljaju dužnosti u drugim prostorijama mimo opštinskih zgrada te da se što pre moguće raspišu prevremeni izbori.

Ove zahteve su šefu kosovske Vlade preneli i evropski i američki izaslanici, Miroslav Lajčak i Gabrijel Eskobar tokom prošlonedeljne posete Prištini.

Međutim, kako je Radio Slobodna Evropa prethodno javio, oni nisu dobili garancije Kurtija da će svi zahtevi biti ispoštovani.

Comments

Pročitaj još