Ramazanski bajram je jedan od dva najznačajnija islamska praznika. Muslimani širom sveta obeležavaju kraj jednomesečnog posta i početak veselja.
Molitvom nakon svitanja muslimani obeležavaju prvi dan Ramazanskog bajrama.
Vernici se raduju jer su postili tokom ramazana, obnovili svoja znanja i potvrdili pokornost Bogu.
Običaji na Bajram
Ramazanski bajram slavi se tri dana kao zvanični praznik u svim zemljama gde su muslimani većinsko stanovništvo. Vernici se svečano oblače, odlaze u džamije jednim, a vraćaju drugim putem.
Uz bogatu trpezu, običaj je da se prvi dan Bajrama provodi u krugu porodice, koja se okuplja kod najstarijih članova.
Drugog dana obilaze se groblja, dok se treći dan u duhu zajedništva provodi u druženju sa prijateljima, poznanicima i komšijama.
Uobičajeno je međusobno čestitanje posle molitve, a nakon odlaska u džamiju vernici obilaze grobove predaka i mole se. Svi su svečano obučeni, jer je ovo jedan od dva najveća praznika u islamu.
Nakon groblja odlazi se u čaršiju, gde se ispija prva bajramska kafa. Čitavog dana se čestita, sprema se bogata trpeza. Tradicija nalaže da se obiđe što veći broj komšija i prijatelja.
Ako želite prijatelju ili komšiji muslimanu da čestitate praznik, učinite to na tradicionalan način – “Bajram šerif mubarek olsun”.
Ramazanski bajram uvek pada 1. ševala (deseti mesec muslimanskog kalendara) i traje tri dana, a vernici ga smatraju “praznikom položenog ispita”.