Podaci koje je objavila Centralna izborna komisija (CIK) pokazuju neslaganja između rezultata utvrđenih nakon brojanja glasova na biračkim mestima i onih iz opštinskih centara za brojanje.
Razlika je više od šest hiljada glasova, koji su uglavnom pripali glavnim političkim partijama. CIK nije dao nikakva objašnjenja za greške u brojanju, prenosi Koha.
Prebrojavanjem glasova političkih partija na biračkim mestima i njihovom overom u opštinskim centrima za brojanje utvrđena su neslaganja u rezultatima za 6.316 glasova.
Od toga, 5.888 glasova pripalo je subjektima koji su prešli izborni cenzus i Srpskoj listi.
Pokretu Samoopredeljenje (LVV) potvrđeno je 3.348 glasova više, Demokratskoj partiji Kosova (PDK) 1.267, Demokratskom savezu Kosova (LDK) 1.147, koaliciji AAK-Nisma 446, dok je Srpska lista dobila dodatnih 126 glasova.
Centralna izborna komisija u subotu nije dala nikakvo objašnjenje za ovu razliku u rezultatima.
Prema podacima CIK-a, na izborima je učestvovalo 871.000 osoba, dok je 845.000 glasova registrovano kao važeće.
Procesu prebrojavanja uslovnih glasova, glasova lica sa posebnim potrebama i onih koji glasaju van Kosova, prethodiće verifikacija glasova političkih subjekata i prebrojavanje glasova kandidata za poslanike.
CIK je saopštio da će njihovo prebrojavanje početi sledeće nedelje.
„Nakon završenih svih procedura, kao što su: skeniranje spiska birača potpisanih na redovnim biračkim mestima radi poređenja sa biračima sa uslovnih biračkih mesta; ocenjivanja glasačkih listića sa glasanja van Kosova, CIK će početi da prebrojava uslovne glasove, glasove osoba sa posebnim potrebama i glasove sa glasanja van Kosova. To će biti urađeno sledeće nedelje u Centru za brojanje i rezultate“, rekao je portparol Valjmir Eljezi.
Trenutno je neprebrojana 12.801 koverta sa uslovnim glasačkim listićima, 2.597 glasova osoba sa posebnim potrebama, 15.352 glasa datih u diplomatskim predstavništvima i 69.000 paketa glasačkih listića koje je CIK dobio poštom.
CIK trenutno vrši procenu paketa sa glasačkim listićima iz dijaspore.
„Odobreno je 51.140 pošiljki, dok je odbijeno 3.269. Razlozi odbijanja uključuju to što su pošiljke poslate od osoba koje su uklonjene prilikom registracije birača van Kosova, nedostatak potvrde o registraciji, višestruko slanje glasačkih listića ili slanje više od jednog glasačkog listića“, objasnio je Eljezi.
CIK, ni dve sedmice nakon održavanja izbora, nije uspeo da završi proces prebrojanja glasova.
Prema podacima sa veb-stranice CIK-a, ostalo je da se obradi još samo jedno biračko mesto od ukupno 2.533.
Jedino biračko mesto sa kojeg podaci nisu ažurirani je u opštini Mitrovica, gde su do sada obrađena 104 od 105 biračkih mesta.
Novim Izbornim zakonom glasovi kandidata za narodne poslanike se posebno broje u opštinskim centrima za brojanje. Ovaj proces je počeo kasno, dok su organizacije za praćenje izbora kritikovale sam CIK da nije dovoljno dobro pripremljen za proces.
Prema trenutnim podacima, nakon obrade 99,96% biračkih mesta, Pokret Samoopredeljenje (LVV) vodi sa 40,90% glasova. Demokratska partija Kosova (PDK) je druga sa 22,03%, dok Demokratski savez Kosova (LDK) zauzima treće mesto sa 17,64%. Koalicija AAK-Nisma prešla je cenzus sa 7,46% glasova.
Što se tiče raspodele poslaničkih mesta u Skupštini, trenutni rezultati omogućavaju Samoopredeljenju 47 mesta, PDK-u 25, LDK-u 20 i koaliciji AAK-Nisma 8 mesta.
Iako Samoopredeljenje ima najviše osvojenih glasova, sa trenutnim rezultatima ne može samostalno da obezbedi potrebnih 61 poslanika za formiranje nove vlade.
Politički analitičari pominju mogućnost udruživanja snaga Samoopredeljenja sa manjinskim nesrpskim zajednicama, koje imaju deset zagarantovanih mesta u Skupštini.
Opozicione stranke, PDK, LDK i AAK, odbacile su mogućnost formiranja koalicije sa Samoopredeljenjem i izrazile su spremnost da zajedno formiraju vladu. Ali, Fatmir Ljimaj iz Nisme, koji je obezbedio tri mandata, je ostavio otvorenu mogućnost udruživanja snaga sa Samoopredeljenjem.
Rezultat bi mogao da se promeni narednih dana, kada se očekuje da počne prebrojavanje uslovnih glasova, glasova osoba sa posebnim potrebama i preko 80 hiljada glasova iz dijaspore.