Evropski parlament traži ukidanje sankcija Kosovu

Foto: EU

Izvestilac za Kosovo u Evropskom parlamentu Riho Teras pripremio je godišnji Nacrt izveštaja o situaciji na Kosovu i napretku zemlje ka Evropskoj uniji, koji će biti predstavljen 20. februara na sednici Spoljnopolitičkog komiteta Evropskog parlamenta.

U Nacrtu izveštaja ističe se posvećenost Kosova evrointegracijama, te naglašava da je budućnost Kosova u EU i da su napori da se zemlja izvuče iz sive zone u interesu i Kosova i Brisela.

Podržava se i zahtev Kosova za članstvo u EU, te se pozivaju zemlje članice koje nisu priznale Kosovo da to učine bez daljeg odlaganja.

U dokumentu, koji je Teras napisao nakon konsultacija sa partnerima i uzimajući u obzir nalaze Evropske komisije, ističe se “značajan napredak u oblasti pravde, bezbednosti i sloboda, borbe protiv organizovanog kriminala i funkcionisanja tržišne ekonomije”, ali se izražava žaljenje zbog ograničenog napretka u polju vladavine prava.

U Nacrtu izveštaja se od Evropske unije ponovo traži da ukine sankcije prema Kosovu, koje je uvela u junu 2023. godine zbog tenzija na severu zemlje, u kojem većinsko stanovništvo čine Srbi.

Te sankcije uključuju zamrzavanje nekoliko fondova EU i obustavljanje sastanaka na visokom nivou sa zvaničnicima Kosova.

“Pozivamo na hitno ukidanje mera EU protiv Kosova, koje više nisu opravdane i koje protivreče pokazanoj posvećenosti Kosova evropskim vrednostima i njegovom prilagođavanju sa politikama EU”, navodi se u dokumentu.

Evropski parlament takođe podržava zahtev Kosova za članstvo u Savetu Evrope i plan za pridruživanje NATO-ovom programu Partnerstvo za mir.

U Nacrtu izveštaju se izražava zabrinutost zbog nezadovoljavajuće situacije na Kosovu u vezi sa korupcijom i zahteva da, pored zakonskih reformi, budu vidljivi i rezultati u istragama i u slučajevima kažnjavanja.

Takođe, izražena je ozbiljna zabrinutost zbog sistemskih slabosti pravosudnog sistema na Kosovu, posebno u pogledu nezavisnosti i poštovanja podele vlasti.

“Ponavljamo našu zabrinutost zbog kašnjenja u sudskim predmetima i kritika vladinih zvaničnika prema odlukama u pojedinačnim slučajevima”, navodi se u Nacrtu izveštaja.

Izražava se i zabrinutost za bezbednosnu situaciju na severu Kosova, posebno nakon oružanog napada na Banjsku u septembru 2023. godine i napada na kanal Ibar-Lepenac u novembru 2024. godine.

U Nacrtu izveštaju se poziva da se počinioci ovih nasilnih dela privedu pravdi.

Izražava se žaljenje jer Srbija nije privela pravdi “vođe terorističkog napada u Banjskoj, među kojima je i bivši potpredsednik Srpske liste, Milan Radoičić”.

Što se tiče stanja u medijima, u Nacrtu izveštaju se pominje postojanje pluralističkog okruženja i ističe uloga Nezavisne komisije za medije, čija autonomija “mora biti snažno zaštićena”.

U Nacrtu izveštaju se poziva na veću transparentnost u pogledu vlasništva i finansiranja medija, uz ozbiljnu zabrinutost zbog slučajeva napada na novinare.

U dokumentu se takođe izražava podrška procesu dijaloga u cilju normalizacije odnosa između Kosova i Srbije i pozdravlja imenovanje Petera Sorensena na mesto specijalnog izaslanika EU za dijalog.

Nakon predstavljanje Nacrta u Spoljnopolitičkom komitetu Evropskog parlamenta, poslanici će imati mogućnost da ulože amandmane na njega.

Zatim će se o njima prvo glasati u Komitetu, a nakon toga Izveštaj će biti usvojen kao rezolucija Evropskog parlamenta.

Comments

Pročitaj još