Predstavnici Udruženja novinara Srbije (UNS) obišli su grob Dimitrija Davidovića na Starom groblju u Smederevu, na dan kada je donet prvi srpski Ustav 1835. godine.
Pisac Sretenjskog ustava, prvog modernog dokumenta te vrste u istoriji Srbije bio je upravo Dimitrije Davidović.
UNS ovim činom nastavlja da čuva kulturu sećanja na jednog od osnivača i prvog urednika Novina serbskih, prvih novina izdavanih na teritoriji tadašnje Srbije. On je svojim delom ostvario čvrste veze i otvorio komunikaciju između evropskih vrednosti i tadašnjeg srpskog društva.
„Suština je u tome da smo mi danas izloženi pluralizmu propagandi, a ne pluralizmu istina“, kazao je predsednik UNS-a Živojin Rakočević.
„Mi moramo, možemo i radimo na različitim nivoima da ne budemo udruženje istomišljenika. UNS je udruženje neistomišljenika i ljudi koji su sposobni da razgovaraju među sobom i da na tom malom prostoru širimo ideju slobode, različitosti, drugog mišljenja i drugačijeg pristupa i odnosa prema svetu. Nikada nam se ovo ne bi događalo što nam se događa, nikada ne bismo razgovarali o propasti profesije koja po svojoj prirodi znači slobodu da smo otvoreni prema drugima i da se, nažalost, ne borimo grčevito da eliminišemo drugo i dručačije“.
„Moramo sami sebi da damo odgovore na neka važna pitanja“, dodao je potpredsednik UNS-a Slobodan Ćirić.
„Šta sam ja do sada kao novinar radio i kako sam to radio, da li sam poštovao pravila profesije, da li sam radio u javnom interesu, da li sam radio u službi istine, da li sam služio nekoj vlasti ili sam bio društveno politički radnik… Mislim da bi mnoge naše kolege, kada bi pošteno odgovorile na ova pitanja, prestale da se bave novinarstvom“, rekao je on.
„U promenama društvenih okolnosti je važna uloga novinara“, naglasila je potpredsednica UNS-a Olivera Milošević.
„To je primetio i Dimitrije Davidvić kada je osnovao Novine serbske. Naša uloga je da promovišemo vladavinu prava i ukazujemo na sve anomalije u društvu i budemo korektivni faktor u javnom interesu. To je ono što mislim da bi danas bila poruka Dimitrija Davidovića, bilo da govori kao ustavotvorac ili kao novinar“, rekla je ona.
„Dimitrije Davidović je stvarao istoriju, nije bio samo njen puki svedok“, rekao je Goran Avramović, član Uprave UNS-a i glavni i odgovorni urednik Kim radija iz Čaglavice koji je nagradu „Dimitrije Davidović“ dobio 2017. godine.
„Kao osnivač prvih srpskih novina, on je “Novinama serbskim” podario glas Srbima u vremenu kada su ideje slobode i prosvetiteljstva bile tek nagoveštaji novog doba. Kao tvorac Sretenjskog, prvog modernog srpskog ustava, postavio je temelje demokatičnosti i pokazao svu državostvornost srpskog naroda. Iako taj ustav nije dugo trajao, njegove ideje žive i danas i podsećaju da su pravo, sloboda i jednakost pred sistemom ciljevi za koje se uvek vredi boriti“, zaključio je Avramović.
Nagrada „Dimitrije Davidović“ je ustanovljena 1987. godine, a od 2001. dodeljuje se za uređivanje.
Dimitrije Davidović je umro je na svom imanju, gde je najpre i sahranjen, 6. aprila 1838. godine. Tada niko nije izvestio o njegovoj smrti.
Grob mu je tek kasnije pronađen, a njegovi zemni ostaci su preneti na smederevsko Staro groblje. Tu mu je podignuta grobnica, pored Crkve Uspenja presvete Bogorodice iz 15. veka.