Centralnom ceremonijom nastavlja se zajedničko obeležavanje Sretenja Srbije i Republike Srpske u Banjaluci. U Palati Republike održan je tet-a-tet sastanak predsednika Republike Srpske i Srbije – Milorada Dodika i Aleksandra Vučića – kao i sastanak dveju delegacija.
Predsednik RS je rekao da saradnja Srpske i Srbije nikada nije bila bolja. Predsednik Srbije istakao je da Banjaluka i Beograd grade zajedničku budućnost, ne ometajući i ne rušeći nikoga.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić zahvalio se predsedniku Dodiku na srdačnom gostoprimstvu i naveo da misli da o odnosu Srbije i Srpske nije potrebno mnogo da se govori.
“Svaka reč bi bila suvišna u odnosu na emocije jasne, nedvosmislene i podrazumevajuće. Ono što je važno, to je da na racionalnom nivou govorimo o našim saradnjama i o našim planovima”, rekao je Vučić.
Dodao je da su na današnjem sastanku analizirali najveći deo projekata u različitim sferama društvenog života – od saobraćaja, infrastrukture, energetike i kulture sećanja.
Kako je naveo, veruje da je putna komunikacija Bijeljina-Beograd od ključnog značaja i da je strašno važno da se iz Bijeljine do Beograda stiže za nešto više od sat vremena.
“Republika Srpska uvek može da računa na podršku Srbije i nastavićemo da radimo zajedno, da gradimo budućnost ne ometajući nikoga i ne rušeći nikoga drugog, niti narušavajući međunarodne pravne principe. Još jedanput vam beskrajno hvala, ponosan sam što sve naše nacionalne praznike zajednički obeležavamo. Hvala vam za tu podršku, hvala vam za brojne ideje”, naveo je Vučić.
Naveo je da ne razume zašto u BiH postavljaju političke barijere i otpore projektima kao što je gradnja aerodroma u Trebinju i ponudio da, na primer, učestvuju u izgradnji aerodorma kod Sjenice na Pešteru ako to žele.
“Razgovarali smo i oko aerodroma Trebinje i ja sam rekao predsedniku Dodiku da ukoliko želi razgovor sa ljudima iz Sarajeva, da mi nemamo nikakav problem, pošto ja vidim da to neko posmatra kao neku vrstu političkog projekta. To je za nas važan ekonomski projekat, biznis projekat, da mi nemamo nikakav problem sa tim ako oni žele da učestvuju u izgradnji ili da finansiraju izgradnju aerodroma kod Sjenice, na Pešteru ili bilo gde, da ćemo mi to sa oduševljenjem dočekati”, rekao je Vučić na zajedničkoj konferenciji za medije sa Dodikom.
Dodik: Saradnja RS i Srbije nikad nije bila bolja
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da je Republika Srpska je ponosna na činjenicu što prvi put proslavlja Dan Državnosti Republike Srpske, koji je ujedno i Dan Državnosti Srbije.
“Veoma zahvalni predsedniku Vučiću, koji je sa delegacijama ovde u dvodnevnoj poseti, u kojoj su već ovjavljene određene aktivnosti, kako bismo dali značaj upravo jedinstvenom obeležavanju za nas veoma važnog dana. Tvrdim da saradnja Srpske i Srbije, zahvaljujući, pre svega, odlukama koje je donelo rukovodstvo Srbije na čelu sa predsednikom Vučićem, nikada nije bila bolja”, rekao je Dodik.
Istakao je da je Srpska je imala poruke bratske saradnje sa Srbijom i pre dolaska Vučića na čelo Srbije, ali da je konkretna podrška usledila tek kasnije.
“Nekako je došla u pravo vreme, jer su upravo nastajala vremena kada su neki međunarodni donatori pokušavali da putem obustavljanja donacija učine Republiku Srpsku krhkom i lakšom za manipulaciju. Tako da to nije samo pitanje novca, nego je pitanje jedne moralne i psihološke podrške koju smo osećali u svakom trenutku”, izjavio je Dodik.
Naveo je da je sa Vučićem razgovarao o važnim projektima.
“To je pre svega pitanje realizacije dalje izgradnje puta Bijeljina-Rača, Srbija je svojim sredstvima izgradila most preko Save. U svakom slučaju, dakle, nastavljamo se realizacijama uz otežane okolnosti i danas smo potvrdili našu opredeljenost za izgradnju i dalje putne infrastrukture, a pogotovo izgradnje aerodroma u Trebinju”, naveo je Dodik.
Napomenuo je da Srpsku i Srbiju čeka zajedničko obeležavanje važnih događaja.
“Jedan od tih je 80 godina stradanja našeg naroda u Jasenovcu, i mi smo se dogovorili da zajedno formiramo odbor koji će obezbediti održavanje toga događaja. Ove godine je, naravno, i 30 godina ‘Oluje’ i tri decenije od Dejtona. Srbija je garant Dejtonskog sporazuma, to zaboravljaju”, rekao je Dodik.
Istakao je da je u tom pogledu uočljivo da situacija, što se tiče naroda u Republici Srpskoj, postaje neizdrživa.
“Reagovaćemo veoma aktivno kroz naše odluke parlamenta, braneći naša prava. Nikada nismo ništa tražili, osim primene slova Dejtona. I danas bismo pristali da u BiH živimo i radimo pod uslovima slova Dejtona. Naravno, ne trebaju nam problemi, trebamo da zajedno radimo na stabilizaciji mira. To su sve bile teme o kojima smo razgovarali”, zaključio je Dodik.
Republika Srpska i Srbija ove godine prvi put zajedno obeležavaju Sretenje – Dan državnosti Srbije i Dan državnosti Srpske, pod sloganom “Sabornost i ponos”. Tim povodom je sinoć u Banjaluci održana Sretenjska akademija.
Predsednik Aleksandar Vučić poručio je da se Srbija sve ove godine trudila da pruža ruku onima koji je nisu nikada hteli, ali da nikome nije neprijatelj i da će čuvati mir i stabilnost.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da RS prvi put obeležava Sretenje kao svoj Dan državnosti, i da je stabilna i sigurna.
“Ovaj narod će izabrati trenutak kada će morati da svoju slobodu izdigne iznad trenutka i aktuelnih procesa i da se suprotstavi onima koji nam ne dozvoljavaju da pričamo da smo Srbi”, poručio je Dodik.
Zajedničko obeležavanje Sretenja – Dana državnosti Srbije i Dana državnosti Republike Srpske jedan je od zaključaka Deklaracije usvojene na Svesrpskom saboru prošlog leta u Beogradu.
Dan državnosti Srbije, Sretenje, je državni praznik Srbije koji se proslavlja 15. i 16. februara, a ustanovljen je u spomen na dan kada je na zboru u Orašcu 1804. godine dignut Prvi srpski ustanak, kao dan sećanja na početak Srpske revolucije.
Proslavlja se, takođe, kao Dan ustavnosti Srbije, u spomen na dan kada je u Kragujevcu 1835. godine izdat i zakletvom potvrđen prvi Ustav Knjaževstva Srbije – Sretenjski ustav.
Reč je o najbitnijem datumu u političkom, kulturnom i istorijskom kalendaru Srbije.
Dan državnosti Srbije se slavio do nastanka Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, nakon čega je ukinut.
Kao državni praznik u Republici Srbiji obnovljen je 10. jula 2001. godine, a slavi se od 15. februara 2002. godine.
U periodu od 1990. do 2001. godine, Dan državnosti Srbije slavio se 28. marta, u znak sećanja na 28. mart 1989. godine kada je Skupština SR Srbije usvojila amandmane na Ustav SR Srbije i znatno smanjila ovlašćenja autonomnih pokrajina.
U periodu od 1945. do 1990. godine, kao jedini republički praznik u SR Srbiji obeležavan je Dan ustanka naroda Srbije, koji je takođe ukinut 2001. godine.