„Pet od šest sindikalnih organizacija u RTS-u oglasilo se zajedničkim pismom tražeći promene u uređivačkoj politici i informativnom programu. Dobili smo odgovor da mi nismo nadležni da to tražimo. Ipak, mi smo danas tu i tražimo isto – trenutnu promenu uređivačke politike i izveštavanje u skladu sa pravilima profesije. Ograđujemo se od ideje da se ignoriše i učestvuje u proizvodnji drugačije slike stvarnosti“, poruka je dela radnika Radio-televizije Srbije sa današnjeg skupa ispred Radio Beograda.
Kako izveštava Udruženje novinara Srbije, povodom obeležavanja Svetskog dana radija, deo zaposlenih u RTS-u pozvao je juče koleginice i kolege, studente i sve građane da im se pridruže na skupu ispred Radio Beograda. U 11.52 okupljeni su odali poštu stradalima prilikom pada nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu.
Ovaj dan, podsetio je novinar Miša Stojiljković koji se u ime dela radnika RTS-a obratio okupljenima, obeležava se tako što se emituju specijalne emisije, rade se intervjui sa novinarima i stručnjacima za medije, programi se često usmeravaju na teme koje su u tom momentu relevatne za radijsku kulturu, ali i medije i društvu u celini, sa posebnim fokusom na slobodu medija i ulogu radija u kriznim situacijama.
„Pošto smo i mi deo sveta, i mi obeležavamo ovoj dan, ne gubeći iz vida situaciju u kojoj se Srbija trenutno nalazi. A ko smo to mi? Mi smo jedan deo zaposlenih u Radio-televiziji Srbije i želimo da pomognemo svojoj kući da ispravi greške koja je pravila, da vrati dostojanstvo svog imena i da postane ono što joj zakon nalaže – Javni medijski servis svih građana Srbije“, rekao je.
On je naveo da je „u ne malo trenutaka svog postojanja, Radio-televizija Srbije svojim načinom izveštavanja doprinosila normalizaciji i legitimizaciji mnogo toga što ne možemo nazvati pravim vrednostima“.
Radio-televizija Srbije, podsetili su zaposleni, ima svoj televizijski informativni program, ali uz ovaj program postoje još tri, kako su naveli, ništa manje važna programa – Kulturno-umetnički, Obrazovno-naučni i Zabavni program, kao i sektor produkcije i tehnike.
„RTS ima i ono R, Radio Beograd, 1, 2 i 3, kao i Radio Beograd 202. RTS ima i veliku muzičku produkciju, u okviru koje postoje horska, simfonijska, džez i narodna redakcija. Tu je još i produkcija gramofonskih ploča, izdavačka i galerijska delatnost“, podsetili su.
„Međutim, nas oko dve i po hiljade zaposlenih, postali smo taoci jednog dela Informativnog programa, koji ne prenosi sve informacije od javnog značaja za građane Srbije. Naši poslovi u ogromnom broju slučajeva nemaju nikakvih dodirnih tačaka sa politikom, a, ipak, svi dobijamo epitet pristrasnih novinara ili urednika. Mnogi od nas časno obavljaju svoje poslove, pa ipak svi dobijamo epitet nečasnih“, rekao je Stojiljković.
On je naveo da radnici RTS-a imaju pravo da kažu da misle da neke kolege greše i da ih kolegijalno podsete na zakone, na novinarski kodeks, na moralna načela i, najzad, na ljudskost i čast.
„U ovoj borbi mnogi od nas su javno istupili lično, a neki od sektora su gotovo jednoglasno podržali borbu za pravedno društvo i bolju budućnost. Muzička produkcija, sektor reditelja, Kulturno-umetnički program, veći deo kolega iz Radio Beograda 2 i 3. Jedan od naših urednika učinio je to među prvima. Stao je na stranu dobra i ohrabrio nas sve da mu se u tome pridružimo. To je Branko Stanković, autor serijala Kvadratura kruga“, rekao je Stojiljković.
On je istakao da je Stanković je bio sprečen da dođe, ali da poslao pismo, koje je potom pročitao.
„Kao što znate, bio sam prvi petao u RTS-u koji je prerano zakukurikao i još pre dva meseca podržao studente. Nijednog trenutka nisam imao dilemu da li ću stati uz one koji se bore za istinu, pravdu, oslobađanje zarobljenih institucija, za slobodno mišljenje i slobodne medije, jednako pravo za sve, ili uz one koji se bore za očuvanje svojih interesa, pozicija, funkcija i vlasti, bez obzira na cenu i žrtve“, napisao je Stanković u pismu.
On je istakao da RTS nije stao uz prave vrednosti, ni uz studente, i da će to „ostati zabeleženo kao sramna stranica u istoriji naše kuće koja je dugo tumarala u mraku, tražeći što bezbolniji izlaz iz njega“.
„Ja nisam imao taj problem, jer sam odmah prepoznao gde je svetlost, a gde je mrak, gde je istina, a gde je laž i zato sam tako reagovao. Srećom, nisu mi kao petlu koji je prerano zakukurikao zavrnuli pevalo, a ni šiju, jer tabloidi nisu imali za šta da se uhvate da bi me razapeli na svoj blatoidni stub srana. Kada imate čist obraz i isto takve ruke i savesti kada ne pripadate nikome, onda možete svakome da pogledate u lice, a sebe bez stida u ogledalu“, napisao je, između ostalog, Stanković.
Svoje pismo zaključio je rečima: „RTS je, kažu, počeo da se otvora. Ja kažem, otvorio se samo dva prsta, a do porođaja će biti još muka i bolova, verovatno i carskog reza, ali bez anestezije, jer smo već dosta anestezirali i lobotomirali narod. Nadam se samo da će taj proođaj, uz podršku svih nas, proći sa što manje bolova. Uz vas, Branko Stanković“.
Aleksandar Stojadinović iz Zabavne redakcije RTS-a potom je pročitao nekoliko svojih aforizama, nakon čega su se okupljenima obratile dve studentkinje novinarstva sa Fakulteta političkih nauka – Jelena Tomašević i Ivona Marković.
„Ovaj protest nije samo borba za transparentniji rad Javnog servisa, ovo je borba za budućnost naše profesije. Studiramo novinarstvo u zemlji u koji su slobodni mediji redkost, u kojoj se istina guši pre nego što dobije priliku da se čuje i u kojoj Javni servis, koji treba da bude oslonac objektivnog informisanja, ćuti upravo onda kada bi morao da govori. U zemlji u kojoj su novinari izloženi pritiscima, u kojoj se nezavisni glasovi ućutkuju, a cenzura postaje deo svakodnevice. Ne želimo da budemo generacija novinarki koja strepi da postavi pitanje, koja se pita dali će svaki njen prilog biti cenzurisan, koja mora da bira između istine i opstanka u profesiji“, rekle su one.
Tomašević i Marković su istakle da studenti ne pristaju na to.
„Ne pristajemo da odlazak iz zemlje bude jedini način da se bavimo istinskim novinarstvom. Ne pristajemo da odustanemo od profesije pre nego što smo u nju i zakoračile. Ne pristajemo da ćutimo dok se naše kolege otpuštaju, dok se novinari proglašavaju neprijateljima države, dok se istina sklanja sa televizijskih ekrana, iz radio talasa i iz života građana. Jer ako danas zaćutimo,sutra možda više nećemo imati priliku da progovorimo“, rekle su.
One su istakle i da su studenti danas na ovom skupu i zbog koleginica i kolega sa Fakulteta dramskih umetnosti (FDU), „koji su prvi stupili u blokadu i pokazali nam šta znači boriti se“.
Podsetile su da su ovi studenti izneli svoje zahteve prvog dana blokade, a da je u Dnevniku 2 emitovanom 12. decembra „reporter RTS-a saopštio da su zahtevi studenta FDU objavljeni tek toga dana, iako je istina da su izneti 17 dana ranije“.
„Zato danas zahtevamo da Javni servis pruži tačne informacije i ispravi svoju laž, da prestane da manipuliše činjenicama i da počne da radi ono zbog čega postoji – da građane izveštava istinito i pravovremeno“, rekle su, između ostalog, one i istakle da studenti stoje uz kolege sa RTS-a koji su digli glas.
Radnici RTS-a koji su organizovali skup podržali su studente u ovom zahtevu.
„I mi radnici RTS-a danas ovde okupljeni zahtevamo da studenti dobiju javno izvinjenje u emisijama u kojima su klevetani da su strani plaćenici, lopovi i kriminalci. Možda će neko reći da to nije lako, ali to je prvi korak u isceljenju rana koje su otvorene u našoj kući. Osećali smo da moramo da pustimo glas i želimo da se on daleko čuje“, rekao je Stojiljković.
Stojiljković je podsetio da deo radnika RTS-a svakog dana stoji ispred zgrade RTS-a u Takovskoj i da u 11.52 i blokira ulicu i pozvao koleginice i kolege, kao i građane da im se u tome pridruže.