• Početna>
  • Vesti>

Veselj Saliji uoči četvrte samostalne izložbe: Umetnost je univerzalna i ne prepoznaje razlike

Foto; Veselj Saliji

Veselj Saliji je student treće godine Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu, na odseku za grafički dizajn. Osnovnu i srednju školu završio je u Kosovskoj Kamenici, gde i živi. Aktivno učestvuje u brojnim umetničkim projektima, likovnim kolonijama i grupnim izložbama. Svoj uspeh pripisuje ranim počecima i prepoznavanju talenta od strane njegovih nastavnika. Kao pripadnik manjinske zajednice Roma, Veselj je vrlo uporno radio na sebi, školovao se i težio da ostvari zacrtane ciljeve. Iz jedne male sredine u centralnom Kosovu, krenuo je i na tom putu zabeležio, već  sada zapažene rezultate u umetnosti.

“Pa ja inače živim u Kosovskoj Kamenici i tamo sam završio osnovnu i srednju školu, gde sam zapravo i krenuo da otkrivam svoja interesovanja u umetnosti a krenuo sam tako što sam upoznao svoje profesore i nastavnike, koji su prepoznali to kod mene da volim da u tom trenutku crtam, slikam i onda se kasnije to razvijalo, na taj način što sam bio uključen u nova dešavanja vezano za umetnost u toku srednje škole.

Član sam lokalnog kulturnog skloništa “Krik” gde sam učestvovao na  kolonijama i imao prilike da radim sa mojim profesorima koji su akademski umetnici i slikari, grafičari, vajari i mislim da sam tek tada zapravo upoznao umetnost i krenuo da se bavim ovim što i dan danas radim.”, kaže Saliji.

Kaže da su mu najveća podrška  bili njegovi nastavnici  a kasnije profesori  na fakultetu.

“Mislim da su mi u stručnom smislu najveća podrška bili moji profesori, i dan danas su moji profesori  na fakultetu i naravno profesori iz osnovne i srednje škole sa kojima se družimo i kao prijatelji. Mislim da su oni bili moja najveća podrška jer su prepoznali moj talenat i  hteli su da sve više radim na tome i da istražujem dalje”.

Slikar, vajar ili fotograf ? Iako se bavi  svakom od ove tri umetnosti, Veselj  misli da mu je najbliže slikarstvo. Njemu se najviše posvetio.

“Volim fotografiju naravno, bavio sam se ali ne na tom nivou,  ali zahvaljujući slikama imao sam prilike da učestvujem i na umetničkim  kolonijama, sada već na fakultetu imam te stručne predmete…. inače kada bi me sada pitali šta sam ja, bih rekao da sam ono što jesam”, ponosno kaže Veselj.

 Upisao sam primenjene umetnosti u Beogradu na odseku za grafički dizajn tako da je to ono što je najbliže mom karakteru”.

Jedna od tema druge samostalne izložbe Veselja Salijiija bila je melanholija, a naziv izložbe “Iza melanholije”, te se nametnulo pitanje otkud tuga i tužna lica njegovih portreta na platnu.

“Jeste i to mi je  nekako bio izazov, i ti portreti i slike kasnije, koje su nastale su samo, rekao bih istraživanje neko koje sam ja u tom trenutku radio, naravno kasnije kroz medije i publiku, to se i pokazalo kao neko ogledalo društva, neka slika grupe ljudi, koji su se prepoznali u tim delima.

Hteo sam da kroz dela predstavim pojedinca, unutrašnje polje čoveka, tako da se nisam na početku vodio time da portretišem bilo koju zajednicu ili grupu ljudi, želeo sam da uspem da prenesem i naslikam, ono što je po meni sada ali i tada bilo apstraktno. To mi je bio izazov”, objasnio je Saliji.

Veselj  kaže da mu kao pripadniku romske zajednice iz jedne male sredine kao što je Kosovska Kamenica, nije bilo teško da se dokaže i predstavi svojim delima. Na tom njegovom putu, kaže da ni na početku ali ni sada, nije bilo nikakvih prepreka.

“Sve to zavisi od nas, koliko radimo i koliko se trudimo, kao i šta stvarno želimo da postignemo. To da li pripadamo manjoj etničkoj grupi ili dolazimo iz manje sredine ne može da predstavlja problem, pogotovo ako se bavimo kulturom, obrazovanjem ili umetnošću, to je sve univerzalna stvar koja ne prepoznaje nikakve razlike”

On čak smatra da je imao sreće da počne svoju karijeru u Kamenici, gde je u odnosu na broj stanovnika veliki procenat umetnika koji se bavi likovnim stvaralaštvom, tako da mu je to pomoglo da stekne osnovno znanje i krene pravim putem. Učio od njih, radio sa njima i imao jako dobre rezultate.

Do sada je imao tri samostalne i trinaest grupnih izložbi, a njegovi radovi su višestruko nagrađivani i izlagani u zemlji i inostranstvu. Četvrta je već početkom februara a postavka je u pripremi u Gračanici.

Saradnik je u IS “Petnica” na seminaru dizajna. Jedan je od autora monografije „Etnokultura Roma u Kamenici“ i osnivač je nevladine organizacije „Alternativna kulturna tendencija“, koja se bavi umetnošću, naukom i kulturom.

Dobitnik je brojnih državnih, regionalnih i međunarodnih nagrada iz oblasti likovne umetnosti, kao i prestižnih stipendija, uključujući stipendiju prof. Njegoš B. Šolak i stipendiju za izuzetno nadarene studente. Osvojio je prvu nagradu za njabolji plakat na republičkom konkursu „Vizualizacija medijske scene“u Beogradu prošle godine.

Comments

Pročitaj još