Izazov za pogranične organe na Kosovu je kontrola granice sa Srbijom zbog političkih sporova, navodi se u nacrtu Nacionalne strategije za integrisano upravljanje granicom, koja se odnosi na period 2025-2029. U dokumentu se Srbija takođe vidi kao izvor opasnosti za nove terorističke akte na Kosovu, prenosi Koha.
Novi izazovi i pretnje u pogledu bezbednosti granica predviđeni su u Nacionalnoj strategiji za integrisano upravljanje granicom, koja se odnosi na narednih pet godina.
Na osnovu ovog dokumenta koji je izradilo Ministarstvo unutrašnjih poslova, jedan od najvećih izazova je kontrola granice sa Srbijom.
„Još jedan izazov za granične vlasti Republike Kosovo je kontrola granice sa Srbijom zbog političkih sporova i nepriznavanja granice od strane Srbije, čime se pružaju mogućnosti za ilegalne prekogranične kriminalne aktivnosti i omogućava transnacionalnim mrežama organizovanog kriminala da funkcionišu i napreduju“, navodi se u dokumentu.
Nacrt strategije takođe opisuje druge rizike koji mogu da ugroze Kosovo, uključujući terorističke akte.
„Neki od najvećih izazova i novih pretnji sa kojima se suočava Republika Kosovo… su oni koji proizilaze iz prekograničnog kriminala, transnacionalnog i organizovanog kriminala, iregularne migracije, trgovine ljudima i svih oblika krijumčarenja, uključujući i narkotike, oružje, eksploziv i terorizam“, navodi se.
Dana 23. septembra 2023. godine, paravojna grupa koju je predvodio bivši zamenik lidera Srpske liste, Milan Radoičić, izvršila je teroristički napad na Banjsku u Zvečanu, ubivši policijskog narednika Afrima Bunjakua. Prema optužnici, ova grupa je na teritoriju Kosova ušla preko severnog dela granice sa Srbijom.
Kosovo je okrivilo Srbiju i za još jedan napad – na kanal Ibar-Lepenac, koji se dogodio 29. novembra prošle godine.