Medijska pismenost osnažuje birače

Zahvaljujući medijskoj pismenosti građani mogu da donesu izborne odluke zasnovane na relevantnim i verodostojnim informacijama i tako značajno doprinesu očuvanju integriteta izbornog procesa.

U vremenu koje odlikuje „informaciona mećava“, a posebno tokom predizbornih kampanja, sposobnost birača da razlikuje tačne informacije od dezinformacija i manipulacija od velike je važnosti.

„Važno je da građani razumeju da i političke partije imaju interesa, a i donekle je, nažalost, prihvaćeno da manipulišu u toku predizborne kampanje kako bi pridobili glasače ili suparničkoj političkoj opciji oduzeli glasače. Mediji tu igraju važnu ulogu u razotkrivanju takvih nastojanja, da se izvrši manipulacija nad građanima, ali isto tako, treba biti svestan da je ideal medija podložan političkim uticajima koji proističu ili iz same strukture vlasništva medija ili iz strukture oglašivača koji se oglašavaju na tim medijima, koji su značajan izvor finansija za te medije, a koji mogu da imaju neke svoje političke interese. Bitno je razumeti sve te pozadinske mehanizme koji utiču na način na koji se izveštava u toku izbornih kampanja i ne dozvoliti da sebe stavite u situaciju da budete izmanipulisani kroz raznorazne informacije“, rekla je programska menadžerka NVO Nova društvena inicijativa, Milica Andrić Rakić.

Tokom predizbornih i izbornih ciklusa, političke stranke, ali i drugi akteri, mogu koristiti manipulativne tehnike i širenje dezinformacija.

„Ne oslanjati se na jedan medij, posebno ako je poznat po tome da favorizuje određenu političku opciju. Pored toga, pažljivo treba analizirati sadržaje na društvenim mrežama, proveriti autentičnost profila koji širi informacije i imati svest o tome da emocionalno obojene objave često služe manipulaciji. Istovremeno, treba prepoznati i manipulativne tehnike poput zastrašivanja. Kada političari koriste strah kako bi pridobili glasove ili lažne dileme kako predstavljaju izbor između dve opcije, iako postoji više rešenja. Razgovor sa ljudima iz neposrednog okruženja o političkim temama, takođe može biti dobar mehanizam u smanjenju rizika od potencijalnog uticaja manipulacija i dezinformacija na izborne odluke građana, ali uz nezavisno informisanje i na osnovu činjenica“, rekla je urednica Kontakt Plus radija Daniela Tomašević.

Medijski pismeni birači imaju veće šanse da se aktivno uključe u politički dijalog, diskutuju o važnim temama i donesu ispravne odluke.

„Na Kosovu, gde su političke tenzije i dalje visoke, sposobnost građana da razlikuju činjenice od političkih konstrukcija može doprineti mirnijem dijalogu i odgovornijem političkom delovanju. Medijska pismenost može osnažiti građane da prepoznaju neodgovorno ponašanje političara i političkih partija što ih stavlja pod veći pritisak da budu transparentni. Razumevanje načina na koji mediji funkcionišu, može doprineti jačanju demokratije jer omogućava građanima da budu aktivni i kritički nastrojeni učesnici u političkom procesu, čime se smanjuje prostor za manipulacije i neodgovorno političko delovanje“, naveo je Milić Petrović, član Skupštine Udruženja novinara Srbije (UNS) na Kosovu i novinar Radio Goraždevca.

Imajući u vidu sveprisutnost društvenih mreža i digitalnih platformi, političke kampanje mogu koristiti sofisticirane strategije targetiranja i manipulisanja emocijama birača. Međutim, zloupoteba emocija u predizbornom periodu nije neka posebna novost.

„Društvene mreže funkcionišu na isti onaj način na koji su do sada radili tradicionalni mediji. Ono što je uočljivije u odnosu na tradicionalne medije, jeste da na društvenim mrežama možete da pronađene, upravo u predizbornom ciklusu, više dezinformacija, više onog sadržaja koji targetira određenu ciljnu grupu i te eho komore, gde se zapravo zastupa samo jedan stav. U suštini, društvene mreže su samo preuzele onu ulogu koju su imali tradicionalni mediji, i kada je u pitanju manipulisanje određenim emocijama, s tim što je to sada neki širi prostor, gde je publika tome mnogo podložnija i gde je mnogo mlađa jer znamo da mladi u većem broju koriste društvene mreže nego što su to starije generacije“, istakla je novinarka i urednica portala Alternativna, Ana Marija Ivković.

Medijska pismenost izvesno pomaže biračima da prate političke kampanje, identifikuju ključne teme i razumeju različite političke stavove. To im kasnije omogućava ispravno shvatanje programa i ciljeva kandidata na izborima, što posledično vodi ka odgovornijem odnosu prema izborima i donošenju kvalitetnih odluka.

Comments

Pročitaj još