• Početna>
  • Vesti>

Petković: Progon Srba na KiM nezapamćenih razmera, Kurtija zanima samo „velika Albanija“

Foto: Tanjug / Jadranka Ilić

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je da Aljbin Kurti svakim potezom na terenu pokazuje da ga ne zanimaju ni dijalog, ni ZSO, ni opstanak srpskog naroda, već etnički čisto Kosovo i stvaranje „velike Albanije“. Poručio je i da je za opstanak Srba na Kosovu važno da Srpska lista na izborima osvoji svih 10 mandata namenjenih srpskoj zajednici.

Petković je za Njuzmaks istakao da od dolaska Aljbina Kurtija na vlast, traje progon srpskog naroda na Kosovu, progon nezapamćenih razmera.

„Pre par dana svi smo bili svedoci još jednog eskalatornog Kurtijevog poteza, kada je na jugu zatvorio preko 35 srpskih institucija privremenih organa – centara za socijalni rad, poslovnica Pošte. To je uradio na dan kada sam sa svojim timom bio u Briselu gde je trebalo da razgovaramo o nestalima. Nije to prvi put da Kurti ili uoči dijaloga ili na sam dan dijaloga izaziva nemire i nove eskalatorne poteze. Time pokazuje da njega ne interesuju dijalog, ZSO, ni opstanak srpskog naroda“, ukazao je Petković.

Ono što Kurtija interesuje, i što je deo politike Samoopredeljenja, jeste etnički čisto Kosovo i stvaranje „velike Albanije“, uveren je Petković.

„Kurti to pokazuje svom svojom politikom i svim potezima na terenu“, podvukao je direktor Kancelarije za KiM.

Ukazao je da je sever Kosova postao „poprište Kosovske policije, Kurtijeve policije“, koja, prenosi, na svakom koraku maltretira srpski narod, toliko da su gotovo svakodnevna svedočenja i o seksualnom zlostavljanju, jer se policija na vrlo neprimeren način odnosi prema ženama srpske nacionalnosti.

„Jasno je da Kurti želi da protera srpski narod sa KiM. U poslednjih godinu i po dana oko 20 odsto Srba sa severa je sa porodicama napustilo vekovna ognjišta“, naznačio je Petković.

Primećuje i da Srbija svaki put kada dođe do napada na srpski narod očekuje reakciju međunarodne zajednice, ali da onda, nekada i sa zakašnjenjem stignu saopštenja država Kvinte, EU, u kojima oni verbalno osude, ponekada i bledo, sve što Kurti radi.

I na tome se sve završi, konstatuje Petković i dodaje da se, ako iza svakog Kurtijevog poteza dođe samo jedno saopštenje iza kojeg nema ničeg dalje – postavlja pitanje da li je takva reakcija Zapada bila samo „vetar u leđa“ Kurtiju da nastavi sa novim potezima.

Ukazao je i da je od 3. juna pretprošle godine, kada je EU eksplicitno zatražila deeskalaciju situacije na severu, tražeći od Kurtija da povuče Kosovsku policiju sa severa i hitno krene u formiranje ZSO, do danas – zabeleženo više od 80 novih eskalatornih poteza i više od 570 incidenata i napada Kurtijevog režima na Srbe.

„Sada, nakon protivpravnog zatvaranja 35 srpskih institucija južno od Ibra, imali smo reakciju i SAD i EU. Kada govorimo o EU, nije bilo više one famozne iritirajuće formulacije o krivici dve strane, već vrlo jasno i precizno rečeno da je za tako nešto odgovoran Kurti i da to nije smeo da uradi. Jasno su uslovili da ukoliko nastavi da se tako ponaša, nema ništa od Plana rasta i finansijskih sredstava predviđenih za Prištinu“, rekao je Petković.

Naglašava da je zvaničan stav Brisela i Kvinte da Kurti nema pravo da dira srpske institucije na Kosovu, jer to pitanje mora da bude rešavano u dijalogu, zato što formiranje ZSO podrazumeva postojanje svih tih institucija, kao osnovne infrastrukture i arhitekture potrebne za formiranje Zajednice.

“Ideja je da Srba ne bude, da ne bude srpskih institucija. Onda Kurti dolazi prosto do onoga što je oduvek želeo – nema Srba, nema ni problema. Nema ni uslova za formiranje ZSO. A, ako nema ZSO neće biti ni budućnosti za Srbe na KiM“, pojasnio je Petković.

Podseća da su Kurtijeve pristalice aktivno lobirale za demokratskog kandidata u SAD, budući da su i Kurti, ali i Vjosa Osmani javno podržavali Kamalu Haris.

„Sada kada su stvari otišle u drugom pravcu, Kurti kao da koristi period vakuuma, dok ne dođe nova američka administracija i nova Evropska komisija ne krene sa rado, i pokušava da promeni stvari u svoju korist, kako bi posle sa tih pozicija probao da eventualno razgovara“, rekao je direktor Kancelarije za KiM.

Ipak, navodi da Srbija ima nadu od trenutka kada je Donald Tramp pobedio na izborima u SAD, dodajući da je Tramp najveću podršku među evropskim narodima i državama imao u Srbiji i srpskom narodu.

Dodao je da posebno Srbi na Kosovu dosta očekuju od promene američke administracije, priznajući, međutim, da se spoljna politika velikih sila teško menja.

„Nemamo velikih iluzija kakav će biti stav nove administracije po pitanju KiM. Za njih je Kosovo nažalost nezavisno, priznali su je i neće od toga odstupiti. Ali, kada neko hoće i vas da sasluša, u ovom slučaju Beograd, da čuje šta imamo mi da kažemo, da čuje napaćeni narod na KiM, pa da kaže da se konačno krene sa ispunjenjem onoga što je potpisano pre 12 godina“, rekao je Petković.

S obzirom da su na Zapadu „ugovori svetinja“, Srbija očekuje mnogo veće razumevanje, kao i tokom prve Trampove administracije, kada je, podseća Petković, potpisan Vašingtonski sporazum, koji je zbog Kurtija ostao „mrtvo slovo na papiru“.

Na pitanje kakva će biti 2025. godina, odgovorio je da očekuje podjednako tešku godinu, kao i prethodnu.

„Svi smo u borbi za očuvanje mira i stabilnosti, za opstanak srpskog naroda na KiM prekaljeni. Navikli smo gotovo svakog dana na loše vesti. Činimo sve da u gotovo nemogućim uslovima sačuvamo naš narod. Tu prednjači predsednik Aleksandar Vučić, koji nikada neće odustati od KiM, i to narod zna. Otuda i tolika podrška sa KiM“, rekao je Petković i napomenuo da je budžet Kancelarije za KiM za ovu godinu najveći do sada, što takođe govori kakvo je opredeljenje Srbije prema srpskom narodu na KiM.

Govorio je i o pomoći srpskom narodu na KiM, posebno o pomoći socijalno najugroženijima, za njih oko 5.000, koji će od države Srbije primiti po 20.000 dinara.

Najavio je da će Srbija i posle te prve faze nastaviti da pomaže Srbe na Kosovu.

Na pitanje da li očekuje da će dijalog lakše teći sa naslednikom Miroslava Lajčaka, odgovorio je da to ne zavisi samo od posrednika u dijalogu, već pre svega od dobre volje Prištine.

Podseća da je Besnik Bisljimi mnogo puta odbijao da pregovara.

„Sa njima razgovora gotovo da nema. Oni kada odu u Brisel, isključivo pominju priznanje nezavisnosti koje nikada neće dobiti, jer Srbija na čelu sa predsednikom Vučićem na to nikada neće pristati. Ali, da se dogovaramo, da rešavamo probleme, da se ispunjavaju sporazumi, onako kako su pre 12 potpisani, o ZSO i svi kasniji, na to smo spremni“, jasan je Petković.

Srbija je, kaže, svesna da kompromis podrazumeva neophodnost da se „nađu na pola puta“ što znači da i Beograd, ali i Priština treba da popuste.

„Ali, da neko dođe i nastupa sa stanovišta ultimatuma, to kod nas ne prolazi“, podvukao je Petković.

Na konstataciju da Priština već tri godine opstruiše izgradnju bolnice u Gračanice, Petković je napomenuo da to nije jedini projekat koji se opstruiše, budući da su u poslednjih mesec dana onemogućili da se srpske porodice usele u 107 stanova u Zubinom Potoku.

„Žuta traka je i nad zgradom Univerziteta, Rektorata u Kosovskoj Mitrovici. Administrativne su opstrukcije kada je reč o izgradnji bolnice u Gračanici, jer Priština neće da dostavi potrebnu dokumentaciju da bi se sa time nastavilo, iako je novac prebačen i sve obezbeđeno. O mnogim projektima ne mogu ni da govorim, jer u Prištini vrebaju šta ćemo da kažemo, da bi to stopirali na terenu i zastrašili Srbe na KiM“, naglasio je Petković.

Ipak, očekuje bolje vreme koje će omogućiti opstanak Srbima na Kosovu.

Kada je reč o istrazi zbog eksplozije na kanalu Ibar-Lepenac, kaže da od toga „nema ništa“, jer je jasno da to nije bilo u interesu Srbije i srpskog naroda, iako Kurti optužuje Srbiju za taj incident.

„Nema niša od toga, nemaju dokaze. Drže dvojicu od 12 Srba koliko su pohapsili i držali u pritvoru. Dvojicu su zadržali i pokušavaju za njih da nađu određene dokaze. To je kao i sa drugim Srbima u pritvoru za navodne ratne zločine, Dovode nekredibilne svedoke, koji ne znaju ni ko su ljudi koje optužuju…“, ukazao je direktor Kancelarije za KiM.

Navodi da do danas nema odgovora kako je Priština, samo devet minuta posle eksplozije na kanalu, zatražila raspoređivanje KBS-a na severu, gde nemaju pravo da se nalaze.

„Rekli su da oni to moraju da urade, da bi zaštitili kritičnu infrastrukturu u Zubinom Potoku. Onda je komandant Kfora rekao – ’dajte vi nama spisak te kritične infrastrukture, pa ćemo mi da je čuvamo’. Do danas takav spisak nije došao“, istakao je Petković.

On je ponovio da je i u razgovoru sa rukovodstvom Srpske liste i institucionalnim predstavnicima Srba sa Kosova, preneo umirujuću poruku predsednika Vučića da im Kurti jeste oduzeo pravo na rad, ali da će od Srbije redovno dobijati plate.

Ukazao je da se Srpska lista uoči izbora nalazi pred ogromnim i strašnim izazovima, jer im Kurti, kako kaže, postavlja prepreke u nameri da „progura“, eventualno, Nenada Rašića, koji pokušava da osvoji makar jedan mandat, ne bi li probao da formira vladu koja će donositi zakone u suprotnosti sa srpskim interesima ili će probati da kreira atmosferu za referendum o prisajedinjenju Albaniji.

Zato je važno da svih 10 mesta u parlamentu, namenjenih srpskoj zajednici, osvoji Srpska lista, naglasio je Petković.

„Rašić nije ni prvi poslednji Srbin koji radi protiv Srbije, u interesu Prištine, nažalost. Na sreću, takvih nema puno. Rašić se nije usprotivio odluci Prištine da se uspostavi muzej tzv. genocida Srbije na Kosovu. On je tu da završi posao za Kurtija. Glas za Rašića je glas za Kurtija. Glas sa Srpsku listu je glas za opstanak srpskog naroda na KiM“, zaključio je Petković.

Comments

Pročitaj još