osnovu bezbednosne procene KFOR-a nakon diverzije na kanalu Ibar-Lepenac, komandant KFOR-a nije dao odobrenje za dolazak KBS. Prethodno, u slučaju Banjska, takav zahtev nije ni primio, potvrdio je za KoSSev komandant KFOR-a, general Enriko Barduani.
Situaciju na Kosovu ocenio je mirnom, ali osetljivom, uz „stalnu izloženost potencijalnoj eskalaciji“: „Izolovani incidenti i dalje mogu da se dogode. Potpuno sprečavanje takvih incidenata je složeno, jer su u njih često uključeni kriminalni ili teroristički elementi koji deluju prikriveno i nepredvidivo“, navodi Barduani.
Intervju je vođen pisanim putem.
Šta je istraga u slučaju Ibar-Lepenac do sada pokazala?
Snažno smo osudili napad na vodovod u Zubinom Potoku 29. novembra, koji je ozbiljno uticao na snabdevanje vodom i električnom energijom na severu Kosova, a time i na lokalne zajednice. Jasno smo stavili do znanja da je od ključnog značaja utvrditi činjenice i privesti odgovorne pravdi. Obezbeđivanje odgovornosti je od ključnog značaja, a Kosovska policija vodi istragu. Dok se utvrđuju činjenice, važno je uzdržati se od zapaljive retorike i postupaka koji bi mogli da povećaju tenzije, jer bi to bilo štetno po bezbednost i stabilnost na Kosovu i u regionu.
„KFOR nema ulogu u istrazi – s obzirom na to da sprovođenje zakona nije u okviru našeg mandata – ali nastavljamo da doprinosimo bezbednosti širom Kosova, u skladu s našim dugogodišnjim mandatom UN-a. Takođe bih dodao da su, zahvaljujući postepenim poboljšanjima situacije, mnoge odgovornosti prenete na kosovske bezbednosne organizacije. U tom kontekstu, KFOR blisko sarađuje sa Kosovskom policijom i Misijom Evropske unije za vladavinu prava na Kosovu (EULEX), u skladu s njihovim ulogama u oblasti bezbednosti“.
Predsednik Srbije ponavlja da su dokazi na mestu događaja kontaminirani, da li je to tačno? Kako je moguće da KFOR ili NATO nisu uključeni u istragu tako značajnog čina sabotaže na teritoriji kojom upravljaju u bezbednosnom smislu, u vreme kada postoje bezbednosne krize koje su posebno važne za NATO?
Kao što sam već pomenuo, prioritet je sada da se utvrde činjenice kroz temeljnu i transparentnu istragu, da se odgovorni privedu pravdi i da se obezbedi nastavak pružanja osnovnih usluga lokalnim zajednicama. Takođe je od ključne važnosti da se izbegava zapaljiva retorika i postupci koji bi mogli da povećaju tenzije, jer bi to ugrozilo bezbednost i stabilnost u regionu i negativno uticalo na sve zajednice. KFOR ostaje posvećen očuvanju sigurnog i bezbednog okruženja, u korist svih naroda koji žive na Kosovu, dok su sprovođenje zakona i istrage odgovornost Kosovske policije. Istraga je u toku i nadamo se da će uskoro dati konkretne rezultate.
Da li je moguće da članice NATO-a samostalno sprovode istragu?
Svaka vrsta podrške istrazi koju pružaju pojedine zemlje institucijama na Kosovu odvija se u okviru bilateralnih ili multilateralnih aranžmana saradnje.
Kako je ovakav napad mogao da se dogodi u oblasti pod kontrolom NATO-a, nakon brojnih izjava o tome da je situacija na terenu pod kontrolom, posebno uzimajući u obzir značajno prisustvo specijalnih jedinica Kosovske policije?
KFOR deluje u okviru svog mandata UN-a kako bi doprineo sigurnom i bezbednom okruženju za sve narode koji žive na Kosovu. Sprovođenje zakona, prevencija kriminala i istrage prvenstveno su odgovornost Kosovske policije. KFOR dopunjuje ove napore svojim prisustvom i nadzorom, spreman da interveniše kada pretnja prevaziđe kapacitete lokalnih bezbednosnih aktera. Situacija na Kosovu ostaje mirna, ali osetljiva, uz stalnu izloženost potencijalnoj eskalaciji. Dok KFOR osigurava ukupnu stabilnost, izolovani incidenti i dalje mogu da se dogode. Potpuno sprečavanje takvih incidenata je složeno, jer su u njih često uključeni kriminalni ili teroristički elementi koji deluju prikriveno i nepredvidivo.
Takođe je važno napomenuti da je Kosovska policija brzo reagovala kako bi se situacija rešila. Istrage su u toku kako bi se utvrdile činjenice, a mi ostajemo fokusirani na sprečavanje bilo kakve eskalacije, dok istovremeno nudimo našu podršku institucijama na Kosovu i bezbednosnim organizacijama Kosova u očuvanju stabilnosti i sigurnosti.
Da li je KFOR brzo stigao na mesto događaja zbog zahteva premijera Kosova da pošalje Kosovske bezbednosne snage (KBS) na Sever? Koliko ste sigurni u to da će kosovske vlasti izbegavati da šalju KBS-a na Sever do 2028. godine i koliko ste sigurni da to nećete dozvoliti nakon 2028. godine?
Nakon eksplozije, KFOR je brzo rasporedio jedinice kako bi obezbedio područje Zubinog Potoka oko oštećenog kanala i ponudio inženjersku, logističku podršku, kao i podršku za sigurno uklanjanje eksplozivnih naprava institucijama na Kosovu. U skladu sa obavezom iz 2013. godine koju su institucije Kosova preuzele prema NATO-u, svako prisustvo Kosovskih bezbednosnih snaga (KBS) na severu Kosova zahteva prethodno odobrenje komandanta KFOR-a. Pozdravljamo kontinuirano poštovanje ove obaveze od strane Kosova. Takvo odobrenje nije dato u ovom slučaju, na osnovu naše bezbednosne procene i već preduzetih mera Kosovske policije za upravljanje situacijom, uz podršku Misije EU za vladavinu prava (EULEX) i KFOR-a. KFOR ostaje posvećen obezbeđivanju kanala i okolnih područja, kao i pružanjem podrške institucijama na Kosovu, po potrebi.
Da li postoje sličnosti između slučaja Banjska i sabotaže na Ibar-Lepencu? Da li je Kurti zatražio raspoređivanje KBS-a na Sever nakon dešavanja u Banjskoj?
Slučaj Banjska i sabotaža na Ibar-Lepencu su odvojeni incidenti, od kojih svaki zahteva nezavisne istrage kako bi se utvrdile činjenice i odgovornost. Poređenje između ta dva incidenta bilo bi preuranjeno bez detaljnih nalaza relevantnih organa. Kao što sam već rekao, KFOR ostaje fokusiran na očuvanje bezbednosti i stabilnosti za sve narode koji žive na Kosovu. Nakon događaja u Banjskoj, KFOR nije primio zvanične zahteve institucija Kosova za raspoređivanje Kosovskih bezbednosnih snaga (KBS) na Sever. KFOR nastavlja da pomno prati situaciju na severu Kosova, obezbeđujući sigurno i stabilno okruženje, podržavajući lokalne institucije i zadržavajući nepristrasnost, dok je u potpunosti spreman da odgovori na bilo kakav razvoj događaja u oblasti bezbednosti.
Ako kosovske vlasti ovde na terenu deluju kao da su u vanrednom stanju duži vremenski period, zašto KFOR nije bio aktivnije uključen?
Kao što sam već naveo, odmah nakon incidenta, KFOR je obezbedio kanal i okolna područja. Osim toga, KFOR je ponudio logističku podršku, uklanjanje eksplozivnih sredstava i inženjersku pomoć institucijama na Kosovu. Takođe smo povećali prisustvo ne samo u Zubinom Potoku, već i oko različitih ključnih infrastrukturnih objekata kako bismo sprečili eskalaciju i dalje incidente. Naš primarni cilj ostaje da sprečimo bilo kakav dalji rizik od tenzija ili nasilja putem redovnih patrola i angažovanja sa lokalnim zajednicama širom Kosova.
„Kao što znate, zbog promenljive bezbednosne situacije, NATO je 2023. godine odlučio da raspoređivanjem rezervnih snaga poveća broj KFOR trupa. Trenutni broj KFOR vojnika je adekvatan za upravljanje trenutnom situacijom i za efektivno ispunjavanje našeg UN mandata, u svakom trenutku i nepristrasno. Ako bi se situacija pogoršala, NATO ima kapacitete da brzo pojača misiju KFOR-a kroz različite nivoe rezervnih snaga“.
Da li pravite paralele između sukoba u Ukrajini i Kosova, kao što to Priština redovno radi?
Nije na meni da pravim paralele u tom pogledu. Moj prioritet je da osiguram da misija KFOR-a i dalje ispunjava svoj zadatak i da nastavlja da sprovodi naš dugogodišnji mandat UN-a, zasnovan na Rezoluciji Saveta bezbednosti UN-a 1244 iz 1999. godine, kako bi se doprinelo sigurnom i bezbednom okruženju za sve zajednice i narode koji žive na Kosovu, uvek i nepristrasno.
Izbori se približavaju. Javna je tajna da je premijer Kurti nameravao da održi izbore u septembru nakon otvaranja glavnog mosta. Takođe je javna tajna da je međunarodna zajednica zabranila otvaranje glavnog mosta na Ibrau za saobraćaj. Da li bi slična situacija mogla da se dogoditi pre 9. februara? Šta Vi mislite o otvaranju glavnog mosta ove zime?
Stav NATO-a u vezi s mostom preko reke Ibar oduvek je bio jasan, dosledan i transparentan: svaka odluka u tom pogledu mora da se donese kroz dijalog i pravovremenu i efektivnu koordinaciju s međunarodnom zajednicom i KFOR-om. Povlačenje KFOR-ovih trupa bilo bi povezano s takvom odlukom i temeljnim procenama bezbednosne situacije. Takođe bi zahtevalo odgovarajuća odobrenja od strane viših nivoa komande NATO-a. U međuvremenu, KFOR će zadržati svoje stalno prisustvo na mostu i nastaviće da sprovodi redovne patrole u okolnim područjima. Nedavno smo sproveli i vežbe na mostu kako bismo povećali spremnost KFOR-a u slučaju bilo kakve krize.
„Želim da naglasim da otvaranje mosta za saobraćaj zahteva političko, a ne vojno rešenje. Osim toga, eventualno otvaranje biće moguće samo kada se stvore određeni uslovi koji garantuju prihvatanje ove mere od strane svih zajednica uključenih u proces“.
Iako most nije zvanično otvoren za saobraćaj, zajednica na Severu primećuje da je pritisak kosovskih vlasti prešao na takozvani ‘Plan B’ — masovni prelazak pešaka sa juga, s posebnim fokusom na navodno raspoređivanje aktivista LVV-a i otvaranje poslovanja u pešačkoj zoni. Ono što često čujem od svojih sugrađana je da oni strahuju da su trenutni hladniji vremenski uslovi jedini razlog zašto nije došlo do većeg incidenta u ovom području, ali kako se približava proleće, koje je istorijski uvek bilo period visokih tenzija na Kosovu, ova situacija bi mogla da se promeni. Šta Vaše snage primećuju na terenu? Koje garancije možete pružiti za očuvanje bezbednosti i mira?
Trenutno nećemo da spekulišemo o budućim događajima. Međutim, nakon opasnih događaja iz 2023. godine, KFOR pažljivo prati situaciju na severu Kosova. Budno motrimo kako bismo identifikovali i upravljali svakom mogućom pretnjom. Verujem da smo dobro pozicionirani da odgovorimo na svaki bezbednosni izazov, uključujući one na severu Kosova.
Kakve su Vaše prognoze za ovu godinu? Da li isključujete mogućnost da budemo svedoci još jednog velikog bezbednosnog incidenta na Severu?
Spekulisanje o budućim scenarijima nije produktivno. KFOR ima resurse i kapacitete da odgovori na bilo kakve potencijalne bezbednosne pretnje u koordinaciji sa Kosovskom policijom i EULEX-om, u skladu s njihovim ulogama u oblasti bezbednosti. KFOR je već pokazao da može brzo da prilagodi svoju snagu u odgovoru na relevantne promene na terenu. Tako da će sve promene u prisustvu i poziciji KFOR-a i dalje biti zasnovane na proceni bezbednosne situacije.
Za kraj, šta možete da nam kažete o vašoj saradnji sa Vojskom Srbije?
Kao komandant KFOR-a, imam redovne interakcije sa svim svojim kolegama iz susednih zemalja, uključujući načelnika Generalštaba Vojske Srbije, s kojim sam se susreo ubrzo nakon što sam preuzeo komandovanje nad misijom KFOR, prošlog oktobra, i sa kojim sam u stalnom kontaktu. U kontaktu smo kada imamo specifična pitanja o kojima treba da razgovaramo. Diskutujemo o različitim temama, uključujući bezbednost i stabilnost na Balkanu. Poslednji put sam ponovio strateški značaj ovog regiona i ključnu ulogu političkog dijaloga u smanjenju tenzija i obezbeđivanju dugoročne stabilnosti. Takođe smo razgovarali o postojećoj saradnji u praćenju i obezbeđivanju obe strane administrativne linije. U ovom trenutku, imam svaki razlog da očekujem da će se ova saradnja nastaviti i računam na njihovu stalnu saradnju u tom pogledu. Istovremeno, KFOR nastavlja da bude prisutan u praćenju bilo kakvih aktivnosti duž administrativne linije, u skladu sa svojim dugogodišnjim mandatom UN-a.