Strateški dijalog Srbije i SAD je prilika za vlade naše dve zemlje da sarađuju na programima koji će biti trajni i predstavlja znak zrelosti naših odnosa, izjavio je danas pomoćnik državnog sekretara SAD zadužen za Evropu i Evroaziju Džejms O’Brajan.
On je u Jutarnjem programu RTS-a rekao da će taj dijalog obuhvatiti šest do sedam tema i da će se njime pronaći načini kako da dve zemlje dugoročno sarađuju.
“Naš odnos je proteklih decenija nekada bio težak, ali želimo da pokažemo da možemo dobro da sarađujemo i da izgradimo takve temelje da sa kojim god problemom da se suočimo, možemo o njemu da razgovaramo. Radujemo se što se to dešava”, istakao je on.
Govoreći o američkim sankcijama NIS-u, rekao je da se to ne radi Srbiji, već da su sankcije uvedene za više od 300 ruskih firmi.
“Novcem od nafte Rusija finansira agresiju protiv Ukrajine. Kupila je NIS za veoma male pare i mi bismo voleli da taj tok resursa prestane. Obećali smo srpskoj vladi da se neće prekinuti snabdevanje Srbije naftom i verujemo da će Srbija imati koristi od toga”, rekao je O’Brajan.
Naglasio je da je jedini uslov da nema odliva novca u Rusiju i dodao da SAD ne žele da Rusija upravlja ovom, kako je rekao, ključnom firmom u Srbiji, već da rusko učešće u njoj bude jednako nuli.
“To je pozicija sa kojom ulazimo u ovaj razgovor. Već smo činili ovakve stvari kada je reč o drugim ruskim firmama u drugim zemljama, u Holandiji, Švajcarskoj, Turskoj. Srbija nije jedinstvena po tom pitanju, mi znamo kako ovo da uradimo tako da to funkcioniše, tako da ćemo slediti put kojim će se na kraju dobiti konstruktivno i snažno vlasništvo nad NIS-om koje ide u korist Srbije i to je krajnji ishod ovoga”, naveo je on.
Odgovarajući na pitanje kako će u praksi strateški dijalog promeniti odnose Srbije i SAD, rekao je da se došlo do nove faze u odnosima dvaju država i da su SAD upravo zbog toga htele ovo da objave sada.
“Ovo je poslednja nedelja Bajdenove administracije, a sam predsednik, sekretar Entoni Blinken, ambasador Kristofer Hil i ja smo u velikoj meri bili uključeni u politiku SAD prema Srbiji proteklih 25 godina. Čak i ako se i dalje ne slažemo po nekim pitanjima, nastavićemo da sarađujemo na drugima koja su nam svima važna, kao što su Ukrajina, Izrael, region i naši bilateralni odnosi”, rekao je O Brajan.
Naglasio je da je najavljeni strateški dijalog znak da će SAD ostati uključene u odnos sa Srbijom i da je Srbija odabrala evropski put, te da veliki deo privrednog rasta koji Srbija ostvaruje proteklih decenija dolazi od ojačanih odnosa sa evropskim i američkim firmama koje žele da budu deo rasta u regionu i rasta Srbije unutar Evrope.
“Kada imamo temelj za razgovor o tim pitanjima, to ljudima uliva poverenje da ćemo uvek pronaći rešenja za probleme kada se pojave i to je veoma važan znak. Američka administracija će se promeniti, to će biti jedna normalna, mirna tranzicija. Želeli smo da pošaljemo poruku da se i demokrate i republikanci zalažu za snažne bilateralne odnose sa Srbijom i to će biti važno u narednim decenijama”, naglasio je O’Brajan.
Kada je reč o ekonomskom razvoju i saradnji privreda Amerike i Srbije, istakao je da je najavljen veliki solarni projekat, kao i ulaganje Majkrosofta i drugih firmi. Ocenio je da je tajna razvoja Srbije u kreativnim prostorima, u IT sektoru, i naveo da kada su prve nemačke i druge evropske kompanije došle u Srbiju, gledale su da angažuju radnu snagu, a Srbija je sada na čelu razvoja veštačke inteligencije, IT-ija i u tome leži srpski rast u narednih četvrt veka.
Odgovarajući na pitanje da li će strateški dijalog doneti više razumevanja za stavove i za pozicije Beograda u Vašingtonu po pitanju Kosova, istakao je da je ovo najosetljivije pitanje, jer je to pitanje o kome se vlade dvaju država ne slažu.
“Naš stav je takav da sada postoji prilika da se predloži vizija o tome kako Srbi mogu da žive unutar Kosova kao zajednica, ali i kao punopravni građani Kosova. I ovaj dijalog je prilika da se postaramo da postoji puno razumevanje pozicija svih strana. Odluke će, naravno, biti na narodu Srbije, koji će morati da odluči da li je spreman da preduzme mere koje Evropa očekuje a to je priznavanje granica. Mislim da ćemo uz pomoć dijaloga moći da izbegnemo nesporazume”, ocenio je on.
Što se tiče mogućeg napretka u realizaciji formiranja Zajednice srpskih opština, istakao je da postoji prilika i za to, i da je u proteklih godinu-dve u okviru dijaloga pod okriljem Evropske unije urađen dobar posao, kada je reč o praktičnim rešenjima, vađenju izvoda iz matične knjige rođenih i venčanih, obrazovanju, isplati penzija.
Govoreći o tome da li SAD posle početka strateškog dijaloga imaju neka očekivanja od Srbije kada su u pitanju njeni odnosi sa Rusijom ili Kinom, O’Brajan je rekao da ceni to što Srbija ima različite odnose sa raznim zemljama, uključujući Kinu i Rusiju, i da ne postoje nikakva konkretna očekivanja sa američke strane, ali da se očekuju otvoreni i iskreni razgovori o putu za budućnost.