Komandant KFOR-a Enriko Barduani izjavio je da sa načelnikom Generalštaba Vojske Srbije Milanom Mojsilovićem redovno razgovara o značaju sprovođenja političkog dijaloga u smirivanju tenzija i obezbeđivanju dugoročne stabilnosti.
„Kao komandant KFOR-a redovno razgovaram sa svim svojim kolegama, uključujući i načelnika Generalštaba Vojske Srbije, sa kojim sam se sreo u oktobru prošle godine i sa kojim sam u stalnom kontaktu. Kontaktiramo jedni druge kada imamo konkretna pitanja o kojima treba da razgovaramo. Razgovaramo o širokom spektru tema, uključujući bezbednost i stabilnost Zapadnog Balkana”, rekao je komandant KFOR-a, prenosi Kljan Kosova.
„Prošli put sam, na primer, istakao strateški značaj ovog regiona i ključnu ulogu političkog dijaloga u ublažavanju tenzija i obezbeđivanju dugoročne stabilnosti“, naveo je Barduani.
Barduani je dodao da KFOR prati svaku aktivnost duž pograničnih linija Kosova.
„U međuvremenu, KFOR nastavlja da nadgleda svaku aktivnost duž administrativne granične linije u skladu sa našim mandatom“, kazao je.
O podršci KFOR-a nakon napada na kanal Ibar-Lepenac
Barduani je intervjuu za „Info magazin” Kljana Kosova rekao da je KFOR pružio neophodnu podršku u napadu 29. novembra na glavni kanal Ibar-Lepenac.
Barduani je dodao da je KFOR brzo reagovao kako bi obezbedio pogođeno područje i još jednom naglasio da ovaj napad najoštrije osuđuju i KFOR i NATO, a počinioci moraju biti privedeni pravdi, prenosi Kljan Kosova.
Kritične noći 29. novembra, Barduani je rekao da je bio u bliskoj saradnji sa domaćim i međunarodnim kolegama u upravljanju situacijom.
„Prvo želim da kažem da je KFOR pozicioniran da nadgleda i upravlja svakim razvojem lokalne bezbednosne situacije. Incident smo otkrili odmah nakon što se dogodio. Reagovali smo brzo, obezbeđujući prostor i nudeći različite vidove pomoći institucijama na Kosovu. Želim još jednom da istaknem da NATO i KFOR najoštrije osuđuju ovaj napad i to je razlog zašto je neophodno identifikovati odgovorne i privesti ih pravdi”, rekao je Barduani.
Naveo je da je KFOR angažovao jedinice da obezbede područje oštećenog vodotoka.
„Pružili smo logističku podršku, kao i našu stručnost u uklanjanju eksploziva. KFOR je brzo delovao kako bi stabilizovao situaciju, obezbeđujući bezbednost pogođenom području, pošto smo blisko koordinirali sa lokalnim i međunarodnim kolegama“, naveo je Barduani.
O razlozima odbijanja zahteva za raspoređivanje KBS-a na severu
Komandant KFOR-a je rekao da je odbio zahtev za raspoređivanje KBS-a na severu Kosova posle napada 29. novembra na glavni kanal Ibar-Lepenac, „jer se nije činilo se da je njihova dodatna pomoć neophodna“.
Dodao je da nakon akcija KFOR-a i Kosovske policije, podrška Kosovskih bezbednosnih snaga nije bila potrebna, prenosi Kljan Kosova.
„U skladu sa obavezom iz 2013. godine, potpisanom između institucija Kosova i NATO-a, institucije na Kosovu moraju da traže odobrenje komandanta KFOR-a za svako moguće raspoređivanje jedinica Kosovskih bezbednosnih snaga na severu Kosova. U posebnom slučaju napada na vodotok Ibar-Lepenac, nakon naše bezbednosne procene, a uzimajući u obzir akcije KFOR-a i posebno Kosovske policije, nisam u tom trenutku video potrebu za dodatnom pomoći službe bezbednosti i to je razlog zašto sam odbio zahtev“, rekao je komandant KFOR-a, Enriko Barduani.