Kosovska vlada usvojila je danas predlog odluke o formiranju radne grupe za osnivanje Muzeja genocida i borbe za slobodu.
Na 238. sednici vlade, ministrima je ovaj predlog predstavio kosovski ministar kulture, Hajrula Čeku. Muzej kom je zvaničan naziv „Muzej genocida i borbe za slobodu“, zapravo će biti mesto gde će se dokumentovati zločini, kako je kazao Čeku, „bivše Jugoslavije i Srbije nad Albancima i ostalima na Kosovu“.
„Ministarstvo kulture danas iznosi predlog – odluku o osnivanju Muzeja genocida i borbe za slobodu. Muzej genocida i borbe za slobodu ima za cilj da dokumentuje zločine bivše Jugoslavije i Srbije nad Albancima i ostalima na Kosovu. Muzej ima za cilj da obrazuje, komemorira i oda počast generacijama, predstavi i doživi preživele“, kazao je Čeku.
Ovaj ministar kaže da je njihov cilj „trajni mir“, kom teže – tako što će u muzeju dokumentovati „nasilnu prošlost“.
Objasnio je dalje da će muzej u početku biti formiran samo kao posebna jedinica, u okviru Narodnog muzeja, a da će, nakon što zakon o muzejima stupi na snagu, raditi kao nezavisna institucija.
Sa akcentom na to da će se u muzeju dokumentovati, kako je kazao, zločini bivše Jugoslavije i Srbije, kosovski premijer smatra da će to biti jedan – dostojanstven muzej:
„Ovaj muzej je institucionalizacija našeg kolektivnog sećanja i svedočanstvo o monstruoznim zločinima genocidne Srbije, kao i dokaz da je Republika Kosovo i trijumfovala i ne zaboravlja“.
Predlog je podržala većina na ovoj sednici, osim ministra za zajednice i povratak, Nenada Rašića, jedinog u ovom sastavu vlade iz srpske zajednice.
Naziv muzeja nije adekvatan, zločine ne treba generalizovati
U izjavi za medije nakon ove sednice, objasnio je i zašto.
Na sednici vlade, kako je kazao, bio je uzdržan, zato što smatra da zločine ne treba generalizovati, a i ne slaže se sa odabirom naziva ovog muzeja.
„Jer smatram da svaki zločin ima ime i prezime, i ne treba da se generalizuje zločin kao što je to slučaj u ovom trenutku. To znači, naziv muzeja nije adekvatan, ‘Genocid Srbije i Jugoslavije’“, izjavio je Rašić.
Protiv je toga da se cela srpska država smatra genocidnom. Smatra da se to moglo izbegnuti tako što bi se muzeju dalo neko drugo ime.
„Na primer, ‘Genocid u ratu’, ‘genocid od strane ratnih zločinaca’, ‘genocidi paramilitarnih grupa’, ‘ratni zločini’ ili neka druga formulacija koju možda ne mogu da pronađem zbog jezika, ali ne bi trebalo da se koristi celokupna država kao da je genocidna“, kazao je Rašić.