Detinjstvo i rana mladost u nekoj opštoj percepciji, podrazumevaju životnu energiju, razdraganost, neku lakoću postojanja, ali oni takođe nose svoje izazove, iskušenja i probleme, naročito u okolnostima koje su trenutno aktuelne na prostoru Kosova.
Za decu i adolescente, izvori problema su porodica i društvo u kojima se razvijaju, škola i fakultet, nesigurnost po pitanju fizičkog izgleda i niz promena koje ovo doba donosi, a sa kojima se treba izboriti. Obično uslovi u kojima se taj razvoj odvija nisu idealni, a svako ljudsko biće je priča za sebe, pa unutrašnji faktori uslovljeni prirodnim promenama, u kombinaciji sa nestalnošću i problematičnim okruženjem, umeju i kod ove osetljive populacije da izazovu niz neželjenih psihičkih poremećaja.
Šta sve čoveka oblikuje od prenatalnog razvoja do potpune zrelosti, kako znati kada pubertetsko i adolescentsko neobično ponašanje više nije uobičajena, prirodna faza, već se radi o ozbilnijoj situaciji koja izikuje konsultaciju stručnog lica?
U podkastu Radija Kosovska Mitrovica, odgovore na ova pitanja daje dr Nikola Lazović, specijalista dečje i adolescentske psihijatrije u KBC Kosovska Mitrovica.