Ne vidim alternativu dijalogu, a Zajednica srpskih opština treba da bude formirana, ponovio je američki ambasador u Beogradu Kristofer Hil, prenosi Juronjuz.
On je u emisiji “Nedelja sa Subotićem” rekao i da su odnosi Srbije i SAD dobri, da Srbi i Amerikanci sarađuju i imaju iste stavove o mnogim stvarima u svetu, prenosi Juronjuz.
Na pitanje koliko partnerstvo može da bude jako ako Beograd i Vašington imaju razlike po ključnim pitanjima, na primer po pitanju Kosova, Hil je rekao da postoje određene razlike u stavovima, pa i po tom pitanju.
“Tu jednostavno moramo da konstatujemo da postoje razlike i da ih razumemo, a zatim da pokušamo da ih prebrodimo. To ne znači da ćemo ih rešiti, možda vremenom, ali ono što je važno je pronaći ono što nas spaja i na čemu možemo da radimo zajedno. Mislim da mi to i radimo, uprkos postojanju određenih razlika”, naveo je Hil.
Govoreći o dijalogu Beograda i Prištine, Hil je rekao da je teško reći kako će se dijalog razvijati, te da je on lično, poput mnogih, razočaran što neki problemi nisu rešeni.
“Bilo je nastojanja da se postigne određeni dogovor po određenim pitanjima, po pitanju Zajednica srpskih opština. To je trebalo da se formira pre 12 godina, još uvek nije sprovedeno. Puno je posla. Umesto da analiziramo kako se ti problemi rešavaju, bitno je da pogledamo kakve su nam mogućnosti na raspolaganju i uvek se vraćamo na dijalog. To je definitivno najbolji način”, rekao je.
Pitanje je, dodao je Hil, da li se dijalog može ojačati, da li to može biti više od puke fasilitacije, različitih stavova.
“Mislim da mora da postoji jači mehanizam da se pomogne da dijalog bude uspešan. Mislim da je to bitno i ja ne vidim alternativu dijalogu. Mislim da moramo da imamo pokušaj da se vidi da li medijator, da li se njegova ovlašćenja mogu pojačati. Puno se mora razmišljati o tome. Slede u ostalom i praznici, dolazi nova administracija u Americi, nova administracija u Evropskoj komisiji, bliže se i izbori na Kosovu u februaru. Postoji velika potreba da se dobro zagledamo u sva ta pitanja. U kontekstu svih međunarodnih problema i u kontekstu problema koji postoje, ovo pitanje bi trebalo da bude rešivo. Moramo da se više potrudimo”, rekao je Hil.
Govoreći o Zajednici srpskih opština, Hil je rekao je da ona treba da se formira, da je to “najbolje rešenje”, kao i da SAD to podržava. Mislim da će na kraju logika prevladati, a logika znači da se ta zajednica i formira. Ja sam razočaran kao i ostali što to nije još urađeno, ali ne vidim zašto ne bi u budućnosti.
Kaže i da je njeno formiranje racionalno bilo pre 12 godina, ali i sada, ali ističe i da je ponekad potrebno više vremena da se neke dobre stvari realizuju.
“I ovo je jedno od tih pitanja. To je dobro, treba da se implementira i da će vremenom i biti”, rekao je on.
Dodao je da su Vašington i Brisel saglasni da dijalog mora da uspe.
“Ako pogledate činjenicu da nije uspeo, onda se moraju preispitati neke slabosti i da se vidi da li tu nešto može da se popravi. Poštujem činjenicu da Evropska unija vodi ovaj dijalog. Oni su shvatili potrebu za time. Mislim da je bitno da Amerikanci to podrže i da vidimo šta možemo da uradimo da mu pomognemo. Mi smo velike pristalice Evropske unije koja je uradila puno pozitivnih stvari u ovom delu sveta. I moramo pronaći nove načine da im pomognemo jer dijalog mora da uspe i potrebna mu je pomoć”, podvukao je američki ambasador.
Komentarišući incident na kanalu Ibar-Lepenac, američki ambasador je rekao da mora da se utvrdi kako se to desilo, ali i da se utvrdi ko je odgovoran.
“Ne verujem u ovom trenutku da postoji osnova da se upre prstom u bilo koga. Ono što je bitno je da se sastavi jedna kredibilna istraga. Vlada u Srbiji je rekla vrlo rano da podržava ozbiljnu istragu. Uz učešće međunarodnih faktora, Amerikanci su spremni na to, mislim da će biti nastojanja da se u to uvede i Evropska unija i nadam se da ćemo doći do nekakvog rezultata. To je moglo da bude veliki problem, srećom uspeli su da poprave u roku od sat vremena stvari, u roku od nekoliko dana je sve normalizovano, kako sam dobro razumeo, ali to ne znači da ne treba da utvrdimo kako se to dogodilo i ko je odgovoran”, rekao je Hil.
Govoreći o izborima koji će se održati na Kosovu 9. februara, Hil je rekao da je izuzetno važno da srpska zajednica učestvuje na predstojećim izborima.
“Mislim da je izuzetno važno da srpska zajednica na Kosovu učestvuje na izborima i drago mi je što će i učestvovati. Osim toga, na koji način će učestvovati, koje su sad političke formacije srpske zajednice na Kosovu, to je do njih i mi bismo želeli da svi učestvuju u izborima. Nikada ne podržavamo bojkot izbora”, naveo je Hil.
“O Klasteru 3 odluku donosi EU ne SAD”
Na pitanje da li SAD podržava otvaranje Klastera 3, odgovorio je potvrdno, ali dodao da njegovo otvaranje nije na SAD, već Evropskoj uniji.
“Sjedinjene Američke Države podržavaju otvaranje klastera 3, ali to nije na nama već na Evropi. Vrlo je bitno da Amerikanci podržavaju Evropu, ali je podjednako bitno da mi njima ne govorimo šta treba da rade. To je nešto što će Evropljani morati sami. Imaju 27 zemalja članica, to će trebati. Kao što sam već to pomenuo pre nekoliko minuta, za dobre stvari potrebno je vreme i mislim da bi pristupanje Srbije Evropskoj uniji, pod uslovom da Srbija to želi, a ja mislim da Srbi to žele, bilo nešto izuzetno pozitivno za Srbiju i za Evropu, pa se nadam da će ti problemi, odnosno pitanja vezana za klastere i poglavlja, biti rešeni. Mi bismo želeli, naravno, i da pomognemo, ali ja nisam ovde da govorim u ime Evropske unije”, rekao je Hil.
Dodao je da SAD želi da Srbija postane članica Evropske unije, da će to pomoći i Srbiji, ali i Evropskoj uniji.
“Svi se zalažemo za to, ali moram da vam kažem, mi kao američki ambasadori, uvek smo za one koji žele da uđu u Evropsku uniju. To nije naša odluka, to je odluka Evropske unije, postoje pravila, procedure, imaju tešku situaciju sa 27 zemalja, kako dolaze nove članice, to je sve komplikovanije. Mi želimo da im pomognemo, a ne da ih kritikujemo ili da im držimo predavanje ili savete koje oni nisu tražili”, ukazao je Hil.