• Početna>
  • Vesti>

Adžić: Šahovski klub “Trepča” ostaje stub šahovske zajednice i mesto gde se stalno rađaju novi šampioni

Foto: Radio Mitrovica sever

Šahovski klub “Trepča”, jedan od najprestižnijih i najstarijih šahovskih kolektiva u regionu, ove godine proslavio je impresivnih 70 godina postojanja. Klub je osnovan 11. novembra davne 1954. godine u Starom Trgu. Jedan od osnivača, a kasnije predsednik, godišnji staratelj kluba, kao i glavni organizator bio je Rastislav Semenov. Dolaskom iz Rusije 1998. godine, Momčilo Adžić postaje predsednik kluba koji ostaje na njegovom čelu 26 godina.

Klub je kroz decenije postao simbol strasti prema šahu, izvor nadahnuća za generacije igrača i ključni faktor u popularizaciji ove intelektualne igre na Kosovu i Metohiji ali i šire.

Od kako je osnovan, klub 70 godina funkcioniše bez prekida i zastoja. Bez obzira na ratno stanje i nemile događaje koji su se u prošlosti dešavali na Kosovu i Metohiji ŠK „Trepča“ nije prekidao svoj rad, kaže predsednik kluba Momčilo Adžić i dodaje da je šahiste održala njihova skromnost i ljubav prema šahu.

„Mi smo se 11 godina zaredom takmičili u Prvoj Ligi centralne Srbije, to je drugi nivo u celoj državi. Vrlo malo nam je falilo da osvojimo prvo mesto, ali nismo zbog finansijskih sredstava. Mogu da kažem da su to sve igrači sa Kosova i Metohije, jer nismo imali kupljene igrače ili velemajstore, kao što je to slučaj sa drugim klubovima i drugim sportovima, a i nismo imali te finansijske mogućnosti. Uspeli smo da se uvek održimo i da učestvujemo u svim takmičenjima, na šta sam stvarno ponosan. Mi smo 16 godina zaredom prvaci Kosova i Metohije u Kupu, isto tako smo 16 puta bili u finalu Kupa Srbije. Želim da napomenem da su i igrači bili amateri, nismo imali dodatna sredstva, već samo skromnost i ono što možemo da platimo a to je smeštaj i putovanje“ rekao je Adžić.

Adžić ističe da Iako nisu imali velika pojačanja, uspevali su da ostvare zapažene rezultate u konkurenciji sa ekipama koje su bile znatno jače, sa nekoliko velemajstora na vodećim pozicijama.

„To su uglavnom ekipni turniri gde smo učestvovali i postizali dobre rezultate. Vrlo malo nam je trebalo u centralnoj Ligi Srbije, gde smo jednom bili treći pa četvrti, ali uvek smo bili pri vrhu. Normalno, bilo je i trenutaka gde smo se borili za opstanak, ali to je sportski i to se dešava. Zadovoljni smo u tom smislu jer nismo imali neka pojačanja, npr. kada odete tamo i vidite po tri ili četiri velemajstora, na prve tri table. To je nama bio neki motiv da probamo da se borimo i postignemo neke rezultate“ navodi Adžić.

Šahovski klub „Trepča“ se ponosi svojim brojnim titulama i postignućima na nacionalnim i međunarodnim takmičenjima, dodao je Adžić.

„Imali smo juniorskog prvaka Balkana a to je bio Ljubiša Jakovljević. Imali smo i Vlatka Stevićevića, koji je bio četvrti u finalu Kupa Srbije na 10min+5, što je zaista jedan veliki uspeh kod tih pojedinačnih. Imamo i Ljubomira Bijanića koji je bio prvi na otvorenom turniru odžanom na Palma de Majorci, tako da ti posebni rezultati nas obraduju jer mi smo ipak amateri ali igramo sa profesionalcima“ rekao je on.

Tokom svih ovih godina, klub nije imao problema sa interesovanjem za šah, jer je uvek bilo dovoljno entuzijazma i zainteresovanih igrača. U prvoj ekipi bilo je 15 stalnih članova koji su redovno učestvovali u takmičenjima, dok je specifičnost takmičarskog sistema u nekom periodu zahtevala i učešće omladinaca i žena u timu. To je predstavljalo izazov, jer klub nije imao omladince na nivou drugih, većih klubova, kaže Adžić.

„To je neki period koji je iza nas, ali je zaista bilo malo problematično jer omladince nismo imali na tom nivou, kao što su to imali i drugi klubovi. Onda smo bili primorani da kupimo igrače iz Beograda ili iz Novog Sada. Uglavnom sada imamo i naše omladince, i ponosan sam na to jer imamo i Pionirsku školu šaha, koja traje već šest godina. I oni su ostvarili dobre rezultate, na takmičenjima osnovnih škola, gde su bili četvrti. Jedna generacija je zaista bila sjajna, ali vremenom se oni raziđu, krenu u druge sportove. Šah je nešto što se voli, i kada čovek krene da igra onda to traje. Evo ja sam u klubu 54 godine, što zaista predstavlja jednu vezu, spoj, ljubav i sve ujedno. Zaista sam ponosan što imamo taj podmladak, imali smo i dve, tri devojčice, a pogotovo što smo bili organizatori šaha za omladince odnosno za osnovne škole. To traje već šest godina i mogu da kažem da je odziv odličan, i da smo odatle imali pionire i pionirke koji su posle nastavili u našoj školi šaha i mislim da je to naša budućnost i da treba da više radimo na tom nivou“ rekao je Adžić.

Govoreći o finansijskoj situaciji i održivosti, Adžić kaže da su kao i svi drugi mali sportovi uvek negde na granici.

„Bilo je trenutaka gde su nam svi opštinski organi izlazili su susret. Tu je i sekretar Zoran Bratić, koji nam je uvek pomagao oko organizacije. To je jako specifično. Ako igramo ligu onda moramo da budemo tamo 7 ili 8 dana u nekom hotelu, gde idu pansionske usluge, putovanja i ostale stvari. On je uvek bio tu da pomogne, i ranije pre rata u upravi kluba. Nadam se da će i ove nove strukture obratiti više pažnje na manje sportove i da će nam u tom smislu pomoći da naše osnovne takmičarske lige i kupove odigramo kao i do sada“ rekao je on.

Šahovski klub „Trepča“ je tokom godina prolazio i kroz političke i društvene promene, koje su naravno ostavile posledice na funkcionisanje kluba, ali se klub uvek trudio da bude van toga i radi u interesu šaha i sporta, istakao je Adžić i zahvalio prijateljima kluba na pomoći.

„Jedina sredstva koja dobijamo su sredstva iz lokalne samouprave. Protekle dve godine, to bih napomenuo, predsednik Šahovskog saveza Srbije Dragan Lazić i predsednik Šahovskog saveza Beograda Andrija Jorgić, dolazili su u dva navrata ovde i dosta su pomogli, u smisu kupovine šahova i satova za klubove, a ujedno su nam pomogli i finansijski za određene turnire i kotizacije koje smo imali da plaćamo. Ovim putem bih im se zahvalio i nadam se da će i dalje imati razumevanja. Zahvalio bih se i Sportskom savezu Kosova i Metohije, čiji je predsednik Goran Kovač i sa kojima imamo izuzetnu saradnju“ navodi Adžić.

Sedam decenija postojanja Šahovskog kluba “Trepča” predstavlja impresivan period stalnog napretka, inovacija i očuvanja tradicije.

U Mitrovačkom dvoru nedavno je odražana svečanost povodom 70 godina postojanja kluba, na kojoj su prijateljima kluba, zaslužnima i šahistima uručene nagrade, zahvalnice i plakete. Nakon svečanosti, održan je i šahovski turnir otvorenog tipa.

„Nedavno smo održali i svečanost povodom toga, gde smo, koliko smo mogli, dodelili zahvalnice i plakete. Moram da napomenem i Ustanovu za sport, omladinu i specijalizovane usluge na čelu sa Petrom Trajkovićem, koji su nam pomogli organizovanje tog dela, da izradimo diplome, zahvalnice, da obezbedimo sredstva za nagrade. Jesu to skromne nagrade, ali smo svi zadovoljni. Bilo je dvadesetak takmičara, dodelili smo plakete svim zaslužnim ljudima koji su pomagali u razvoju kluba i organizaciji, onda zahvalnice svim igračima, i svim ostalim prijateljima kluba. Ipak je lepo da ostane neka uspomena i neki trag. Turnir je bio otvorenog tipa i mogu da kažem da je bilo dosta jakih igrača i drago mi je što smo tako da kažem šahovski uspeli da održimo turnir“ rekao je Adžić.

Adžić je naglasio da već četiri godine zaredom traje Šahovska liga Kosova i Metohije, što je kako je ocenio veliki uspeh.

„To je zaista velik uspeh, jer retko ko od drugih klubova ima ligu na Kosovu i Metohiji. Mogu da kažem da je moja ekipa „Trepča 2“, već dve godine za redom prvak lige“ istakao je.

Govoreći o planovima kluba, Adžić kaže da već danas igraju kvalifikacije za ulazak u Prvu ligu centralne Srbije u Čačku. Dve nedelje kasnije, 28. i 29. decembra, ŠK „Trepča“ takmičiće se na pojedinačnim turnirima u Novom Pazaru.

„To su Memorijalni turniri „Alija Ikić“, koji je nažalost preminuo. Mi dosta dobro sarađujemo sa Novim Pazarom, oni su nam tu najbliži i oni uvek dolaze na naše turnire i mi idemo kod njih. Njihova organizacija je dobra, imaju obezbeđena sredstva i mislim da je već do sada prijavljeno više od 12 velemajstora. Od grada su dobili zasita lepe i velike prostorije u centru“ kaže Adžić.

Kao najveći problem u funkcionisanju kluba Adžić navodi nedostatak odgovarajućih prostorija. Prema njegovim rečima, klub se već više od pet godina trudi da obezbedi stalni prostor u kojem bi mogli da organizuju svoje aktivnosti, ali uprkos obećanjima, prostorije još uvek nisu dobijene.

„To je stvar koja nama nedostaje. Već više od pet godina se borimo za prostorije i imamo obećanje ali nikako da ih dobijemo i krenemo da radimo normalno. To bi nam mnogo značilo, i za pionire i za seniore, da se okupljaju ljudi, da klub funkcioniše. Nama su najbitnije prostorije, mi sve drugo imamo. Imamo 30 garnitura šahova i satova, što uopšte nije jeftino. Nama su samo potrebne prostorije. Mogu da pohvalim i dobru saradnju sa Studentskim centrom Priština – Kosovska Mitrovica, na čelu sa Aleksandrom Maškovićem, koji nam je obezbeđivao prostorije za odigravanje turnira. Ujedno, održavali smo i tu školu šaha, koja takođe traje već pet godina, takođe u njihovim prostorijama. Snalazimo se u našim okvirima i to je to. Nemamo naše prostorije u kojima bi mogli da svakodnevno održavamo naše aktivnosti“ kaže Adžić.

Adžić je rekao i da Škola šaha pauzira sa svojim radom tokom novogodišnjih praznika i pozvao sve zainteresovane i ljubitelje šaha da nakon praznika dođu, oprobaju se i nauče nešto novo.

Bez obzira na promene kroz istoriju i izazove savremenog društva, “Trepča” ostaje stub šahovske zajednice i mesto gde se stalno rađaju novi šampioni i gde ljubav prema šahu nikada ne jenjava.

Comments

Pročitaj još