Postoje brojne definicije pojma „medijska pismenost”, ali se sve svode na sposobnost da razumemo, kritički i analitički usvojimo medijski sadržaj.
Ana Marija Ivković je novinarka sa severa Kosova. U svakodnevnom radu, suočava se sa mnoštvom dezinformacija, u tradicionalnim i novim medijima, odnosno na društvenim mrežama.
„Medijska pismenost jeste važna. Jedan je od važnih sastojka borbe protiv dezinformacija, ali čini mi se, da je najvažnji sastojak zapravo činjenica da imamo nekoga ko će pratiti te dezinformacije i nekoga ko će se boriti protiv dezinformacija“, kaže Ana Marija Ivković.
Dodaje da tu misli i na zvanične agencije, institucije, a ne samo na novinarske inicijative i nevladina udruženja, koja se bave time.
Ivković smatra da institucije koje bi trebalo da monitorišu medijski prostor, nemaju kapacitet za tako nešto.
„To je veliki problem i bojim se da je upravo to jedan od razloga zašto imamo, pogotovo u rastu tenzija ogroman broj dezinformacija. Kad bi se neko suštinski bavio problemom dezinformacija, kad bi se institucije bavile problemom dezinformacija, mi ne bismo imali ovo što sada imamo“, zaključuje Ana Marija Ivković.
U Novoj društvenoj inicijativi, nevladinoj organizaciji sa sedištem u Severnoj Mitrovici, bave se monitoringom medija, kako bi videli kako izveštavanje utiče na građane.
Lokalni mediji koji izveštavaju na srpskom jeziku, kada izveštavaju o situaciju na severu Kosova, uglavnom se fokusiraju na društveni uticaj tih događaja, odnosno kako ti događaji utiču na zajednicu i u kojoj meri otežavaju život, kaže Milica Andrić, programska menadžerka nevladine organizacije Nova društvena inicijativa.
„Dok se mediji koji izveštavaju na albanskom, fokusiraju na legalistički aspekt. Dakle, daje se potencijal toj temi uspostavljanja vladavine prava i u tom smislu imamo jednu vrstu sukoba perspektiva, jer nijedna nije netačna, ali nijedna nije ni potpuna bez ove druge“, podvlači Andrić Rakić.
Dodaje da su zapazili određene informacione poremećaje u izveštavanju, zbog nedostatka „druge perspektive“ i u tom pravcu ističe značaj medijske pismenosti.
Uz monitoring medija, Nova društvena inicijativa kroz program ima i info sesije sa građanima, gde se priča o svim tim stvarima.
„Drago mi je da mogu da kažem da su građani, iako ne razumeju koncept medijske pismenosti, postali mnogo više svesni važnosti provere informacija, kao i da dosta toga što kruži okolo može da ima zlu nameru“, zaključuje Milica Andrić Rakić.
Kritičko mišljenje uvek je dobar metod zaštite od manipulacije, a prethodi mu medijska pismenost.