• Početna>
  • Vesti>

DIZIKON 8: Dezinformacije kao izazov za međuetničke odnose na Kosovu

Foto: Kim

U fokusu prvog dana osme po redu “Konferencija o integritetu informacija” (DIZIKON 8) pod nazivom “Tehnologija, istina i poverenje” bila je ulogu dezinformacija u oblikovanju međuetničkih odnosa, posebno na Kosovu.

Direktorica NDI Kosovo ambasadorka Nensi Soderberg je, otvarajući dvodnevni događaj u Kosovu Polju kraj Prištine, naglasila je da je DIZIKON prepun interaktivnih radionica, diskusija sa članovima raznih organizacija, predstavnicima političkih partija, medija i vodećih predstavnika civilnog društva sa Kosova, iz regiona i sveta.

“Zajedno ćemo istražiti kako da ublažimo dezinformacije i da ojačamo otpornost demokratije putem kolektivnih akcija. Tehnologija utiče na poremećaj integriteta informacija, poverenje u institucije, demokratsku koheziju i procese u društvu. NDI aktivno radi sa političkim partijama kako bi povećali transparentnost i kako bi se sačuvao integritet informacija, posebno u periodu pre izbora na Kosovu koji će se održati narednog februara”, kazala je ona.

Zamenica šefa misije i ambasadorka Kanade u Hrvatskoj i na Kosovu Natali Nidoba je navela je da je veoma značajno to što se DIZIKON prvog dana fokusirao na međuetničke odnose.

“To ima veliku važnost za mir, stabilnost i društvenu koheziju u zemlji i regionu. Manipulacija informacijama može da ugrozi poverenje javnosti u demokratske procese, institucije i nezavisno izveštavanje novinara na osnovu činjenica. Posebno sada u kontekstu izbora koji dolaze, to je od velike važnosti za NDI i Kanadu, pošto smo mi posvećeni zaštiti i odbrani demokratije, kako na internet tako i van”, rekla je ona.

NDI je u saradnji sa Kosovskim centrom za bezbednosne studije (KCSF) analizirao faktori koji utiču na podložnost dezinformacijama. Istražena je njihova uloga u obnavljanju neprijateljstava među zajednicama, što je ozbiljna pretnja izgradnji mira na Kosovu.

Zloupotreba narativa za podsticanje sukoba

Nakon predstavljanja izveštaja koji su uradili NDI i KCSF, održana je panel diskusija na temu “Veza između dezinformacija i međuetničkih odnosa”.

Glavni i odgovorni urednik Kim radija Goran Avramović je kazao da su dezinformacije na Kosovu igrale značajnu ulogu u produbljivanju etničkih podela, često uz, zloupotrebu upravo postojećih kulturnih i istorijskih narativa za podsticanje sukoba, nepoverenja i polarizacije.

“Ovi narativi su duboko ukorenjeni u kompleksnoj istoriji regiona punog tenzija. Ta istorija je teška i te tenzije su posebno izražene u odnosu između etničkih Albanaca i etničkih Srba. Vrlo je prisutna eksploatacija osećaja istorijskih nepravdi i, naravno, nacionalizam. To je vrlo zapaljiva smeša. Dezinformacije često izvrću istorijske događaje da bi mobilisale etnički identitet i stvorile strah ili bes prema ‘drugoj grupi’, dodao je on.

Avramović je konstatovao da su manipulišući moćnim narativima, dezinformacione kampanje produbile nepoverenje, otežale pomirenje i produžile cikluse sukoba.

“Izazov leži u rešavanju ovih distorzija i negovanju inkluzivnijeg i uravnoteženijeg razumevanja kompleksne istorije koja zaista oblikuje ovaj region i politike u ovom delu sveta. Kao novinar, moram da kažem da je podrška kvalitetnom i profesionalnom novinarstvu sastavni deo borbe protiv dezinformacija i u kontekstu istorijskih i kulturnih narativa”, rekao je urednik Kim radija.

Izvršna direktorka BIRN-a na Kosovu Jeta Džara je kazala da same dezinformacije, kada je reč o etničkim odnosima na Kosovu, nisu novost jer potiču iz prošlosti.

“Imate 2004. godinu kada imate vesti koje su se širile tokom martovskih nereda. Imate senzacionalističke naslove koji su se širili i, na neki način, stvorili takvu atmosferu da je dovelo do toga da je spaljeno više od 200 kuća i crkava, da je isterano na desetine hiljada Srba. To je, na neki način, cena koji je Kosovo platilo, moralo je da obnovi sve ove kuće i crkve, odnosno cena kada ste imali jedan medijski sektor koji je bio potresen”, navela je Džara i podsetila da je, kako je rekla, da je RTS pre rata na Kosovu  Albance nazivao iridentima, teroristima, i taj narativ je bio prisutan 10 godina”.

Dva pokretača dezinformacija

Viši savetnik Centra za humanitarni dijalog iz Ženeve Mark Baskin je kazao da postoje dva okidača dezinformacija – jedan je tržište, a drugi je povezan sa politikom i političkom konkurencijom.

“Naravno, može da se napravi novac da se zaradi novac zahvaljujući mržnji. Postoje, da kažem, neki izvanredni preduzetnici koji su iskoristili ovaj trenutak i momenat, kao i neke izvanredne inicijative po pitanju saradnje između različitih grupa. Ne promoviše se ono što treba da bude promovisano”, kazao je on.

Comments

Pročitaj još