• Početna>
  • Vesti>

Đurić: Kurti napravio grešku u koracima optužujući Beograd za eksploziju

Foto: Tanjug / Jadranka Ilić

Ministar spoljnih poslova Marko Đurić rekao je za RTS da postoji poverenje između našeg političko-vojnog rukovodstva i međunarodne zajednice i da je to sprečilo Kurtija u pokušaju diverzije na KiM.

Kurti je nakon napada na kanal Ibar–Lepenac napravio ozbiljnu političku grešku u koracima, jer je unapred optužio Beograd, rekao je Đurić i istakao da Beograd sada traži međunarodnu istragu u vezi s tim incidentom.

“Mi sad nećemo lako da ga pustimo, mi želimo sada međunarodnu istragu, spremni smo da učestvujemo u istrazi“, rekao je Đurić.

Napomenuo je da na ovu ponudu nema odgovora jer i oni znaju da Beograd nema s tim nikakve veze, a ko god da je u ovome učestvovao, biće procesuiran.

“Značajno je da kažemo da neodgovorne Kurtijeve optužbe pokazuju odsustvo liderske odgovornosti, povećan pritisak na srpsku zajednicu, krenula su hapšenja“, naveo je ministar.

Osvrnuo se na sastanak sa ambasadorima Kvinte.

“Sastanak sa ambasadorima Kvinte je bio dobar, ozbiljno shvataju situaciju i ne trče pred rudu da optužuju bilo koga. Zahvaljuju se Srbiji na pomoći u istrazi i otklanjanju posledica onoga što se desilo“, kaže Đurić.

Prema njegovim rečima, diplomatija nije do kraja transparentna, tako se ostvaruju i politički ciljevi.

“Radimo intenzivno, lobiramo za srpsku stvar. Dešava se da se razlikuje to što se kaže na sastanku od onog u javnosti, ali u ovom slučaju se to ne razlikuje“, kaže Đurić aludirajući na izjave posle sastanka sa ambasadorima Kvinte.

Lažne optužbe i urušen kredibilitet

Smatra da se Kurti istrčao iznoseći lažne optužbe i sebi urušio kredibilitet kod međunarodne zajednice.

Značajno je da je Kfor potvrdio ono što je Vučić rekao, a to je, kako kaže ministar Đurić, da je Kurti tražio da KBS pređe na sever u prvim minutima nakon eksplozije u kanalu i da je to KFOR, kako je i sam potvrdio, odbio.

“Poverenje koje postoji između našeg političko-vojnog rukovodstva i međunarodne zajednice sprečilo je Kurtijev pokušaj diverzije“, kaže Đurić.

Kako je dodao, Kurti nije uspeo na lažnim optužbama da stvori klimu osude Srbije, a cilj mu je bio taj što je hteo da zabrani Srpsku listu i da podigne svoj rejting pred izbore.

“Jasno je da se sprovodi nasumična istraga i da nema indicije da su Kurtijeve tvrdnje tačne, nasumično se hapse ljudi, pa puštaju, taj njegov pokušaj je bankrotirao“, rekao je Đurić.

Komentarišući oglašavanje Ričarda Grenela, kao jednog od najvažnijih saradnika izabranog predsednika SAD Donalda Trampa, Đurić je rekao da Srbija nije sedela i ne sedi skrštenih ruku i da je gradila kontakte na obe strane u SAD.

“Grenel je ozbiljan američki zvaničnik i političar i igraće veliku ulogu u srpsko-američkim odnosima“, kaže Đurić, ali dodaje da ne treba da gajimo nadu o zaokretu politike, međutim, sada očekuje ipak fer rešenja.

Objasnio je da se u američkoj administraciji odluke o našem regionu donose na više nivoa, a kako kaže, imamo sreće da u tome učestvuje i ambasador Kristofer Hil, koji je dao nemerljiv doprinos srpsko-američkim odnosima.

Istovremeno, Mihael Rot, predsednik Odbora za spoljne poslove Bundestaga, faktički je zatražio prekid evrointegracija Srbije ako se dokaže krivica Beograda u vezi sa incidentom na kanalu.

Đurić kaže da bi bio iznenađen da je Rot izjavio nešto drugačije, ali da mu je drago što smo mi mogli da odgovorimo potvrdno i da se složimo da ako je tačno da je Beograd učestvovao u ovome, svi ćemo snositi odgovornost.

Međutim, kaže da Rot neće imati uticaja na politiku Nemačke jer je i sam najavio povlačenje.

Ističe da je Nemačka ozbiljan partner Srbiji i da dve zemlje imaju zajednički interes da se odnosi u regionu unapređuju.

Ministar je još jednom podvukao da je Kurti pokazao da mu nije stalo do nevećinskog stanovništa na KiM i da ne veruje u njegovu dobru volju, ali da veruje da EU može da insistira da se obezbede prava za najugroženiju zajednicu u Evropi.

Comments

Pročitaj još