Dezinformacije veliki izazov za društvo i medije

Foto: Radio Goraždevac, print screen

Društvo, a posebno mladi, sve više su izloženi dezinformacijama koje produbljuju društvene podele i utiču na političke procese u regionu, pokazuje istraživanje Radija Goraždevac. Prema rezultatima, 87% ispitanika je primetilo dezinformacije, najčešće na društvenim mrežama i internet portalima, dok većina ispitanika proverava tačnost informacija pre nego što ih podeli.

Profesor žurnalistike na Univerzitetu u Prištini, Alban Zeneli, smatra da dezinformacije direktno doprinose nesporazumima u društvu.

„Društvo, a posebno mladi, sve više su izloženi dezinformacijama koje stvaraju nesporazume na različitim osnovama – etničkim, ideološkim i političkim. Ove dezinformacije produbljuju unutrašnje društvene podele i utiču na društvo u celini. Jedan od ključnih načina na koji dezinformacije deluju jeste upravo stvaranje tih podela, “ ističe Zeneli.

Istraživanje Radija Goraždevac pokazuje da je medijska pismenost ključna u borbi protiv dezinformacija. Više od polovine ispitanika izjavilo je da su veoma upoznati s ovim konceptom i veruju da građani mogu doprineti borbi protiv dezinformacija kroz edukaciju, prijavljivanje lažnih vesti i aktivan angažman u zajednici.

Marko Dražić, deo ekipe Njuz neta i jedan od scenarista emisije 24 minuta sa Zoranom Kesićem, ističe odgovornost medija u ovom procesu.

„Dezinformacije jako loše utiču na stanje u regionu. Prave vesti i potezi političara na svim stranama već sami po sebi stvaraju tenzije, a dezinformacije samo dodaju ulje na vatru. Mediji moraju biti oprezni i proveravati informacije jer čitaoci nemaju vremena da to rade sami. Bolje je objaviti vest pola sata kasnije, ali biti siguran da je tačna,“ naglašava Dražić.

Učesnici istraživanja su ocenili transparentnost kao ključni korak za povećanje poverenja u medije. Zeneli se slaže s ovim zaključkom i dodaje.

„Mediji mogu povećati svoj kredibilitet i integritet kroz veću transparentnost. Objavljivanje imena autora, urednika i objašnjenja o procesu stvaranja sadržaja značajno doprinosi jačanju poverenja i odvraćanju publike od dezinformacija”, kaže Alban Zeneli.

Istraživanje ukazuje na značajan uticaj dezinformacija na javno mnjenje i društvo u celini, ali i na potencijal građana i medija da kroz edukaciju i transparentnost doprinesu suzbijanju ovog problema.

Comments

Pročitaj još