Sprovođenje sporazuma ima smisla samo ako ga sprovode obe strane, i drugo, kao alternativu, kao predsednica zemlje smatram da, ako se konačno pokaže da Srbija neće sprovesti svoj deo sporazuma – u šta verujem da neće, čak i ako ga potpiše – tada bi trebalo da razgovaramo s našim saveznicima o sprovođenju našeg dela sporazuma, ali samo u zamenu za međunarodne garancije koje uključuju članstvo u NATO i međunarodnim organizacijama, kazala je još jednom danas kosovska predsednica, Vjosa Osmani.
Ona se obratila jutros poslanicima u okviru svog godišnjeg obraćanja u kosovskom parlamentu.
U svom govoru poslanicima, Osmani se najpre osvrnula na proteklu godinu, odnose Kosova sa partnerima, dijalog sa Beogradom koji se vodi od okriljem EU.
Smatra da „Kosovo ide napred“ – od kada je ona preuzela funkciju predsednice.
„Ne možemo dijalog da prepustimo ljudima koji dolaze iz zemlja koje ne priznaju Kosovo, kao što je Lajčak“
Govorila je Osmani u ovom obraćanju o nacrtu Zajednice opština sa srpskom većinom, te istakla da je upravo ona predložila da se „taj nacrt razmotri sa Sjedinjenim Američkim Državama“.
Kaže, više im veruje, ali i – ne želi da dijalog vode ljudi čije države ne priznaju Kosovo, kao što je Miroslav Lajčak.
„Ne želim da se dijalog prepusti ljudima koji dolaze iz država koje ne priznaju Kosovo, poput specijalnog izaslanika EU Miroslava Lajčaka. Ne želim da se to prepusti Lajčaku i drugima koji ne veruju u nezavisnost Kosova. To nije značilo da sam tražila osnivanje Zajednice, već da više verujem sebi i SAD nego nekim birokratama iz država koje ne priznaju našu nezavisnost“, kaže Osmani, preneli su prištinski mediji.
Sam dijalog, smatra ona, „potpuno je neuravnotežen“. Ujedno i sada tvrdi, da je tretman u dijalogu za Kosovo – nepravedan, a Srbiji se popušta.
Ne verujem da će Srbija da sprovede svoj deo sporazuma, čak i ako ga potpiše
Osmani je potom, u ovom istom obraćanju, pojasnila svoju izjavu od pre nekoliko dana „o jednostranoj implementaciji Briselskog sporazuma od strane Kosova uz garancije međunarodne zajednice“.
Sporazum, smatra, ima smisla ali samo ako sprovode obe strane, ali ne veruje da će Srbiji svoj deo ispuniti „čak i ako ga potpiše“.
Tada bi, kaže, trebalo da se razgovara o alternativi, ponovo spominjujući mogućnost da ga sprovede samo kosovska strana uz međunarodne garancije.
Kratko se osvrnula i na slučaj Banjska.
Precizira da ni 424 dana kasnije nema odgovornosti ni pravde od strane Srbije, koju je ponovo optužila za destabilizaciju regiona.
„Srbija nastavlja da podriva napore zemalja regiona za mir i održivu stabilnost“, kaže Osmani.
Nakon kritikuja EU i Lajčaka, ukazuje da je slabljenje savezništava strateška greška
I dok s jedne strane kritikuje pristup EU, te izaslanika Miroslava Lajčaka, kog je još jednom direktno optužila za pristrasnost,sa druge ista ova predsednica kaže da ne razume „ismevanje saveznika niti spominjanje njihovih imena radi sticanja vlasti“.
Nijedan narod, kaže, Osmani, nije uspeo sam.
„Važnost i jačanje savezništava su neprocenjivi. Slabljenje savezništava strateška je greška. Savezništvo s onima koji su nam pomogli da imamo državu nije podložnost niti ucena“, kaže.
Prisutne poslanike je potom pozvala na „lojalnost prema Ustavnim vrednostima Kosova“.
„Niko nije imao otvorenija vrata u svetu od mene“
Pohvalila je potom svoj rad, te kazala da od „nezavisnosti Kosova, niko nije imao otvorenija vrata u svetu“ od nje:
„Po prvi put smo pozvani na samite i u organizacije u kojima Kosovo nije ni član, poput samita NATO-a i drugih međunarodnih događaja, gde se dokazalo da veličinu jedne države ne određuju teritorija i narod, već priča, primer koji pružamo i vrednosti koje branimo. Naša proaktivna spoljna politika odgovorila je na maliciozne interpretacije i delovanja Srbije u vezi s tim šta Kosovo predstavlja i šta ono zaista jeste. Slobodno, suvereno i demokratsko Kosovo nepovratna je stvarnost“,kazala je Osmani u ovom obraćanju, preneli su prištinski mediji.