Godišnje nagrade Udruženja novinara Srbije (UNS) na Kosovu od ove godine nosiće imena istaknutih novinara – radijska nagrada po novinaru Radetu Tomiću, nagrada koja se dodeljuje u kategoriji televizijskog novinarstva po Živojinu Čeliću, dok će nagrada za najbolju priču u štampi nositi ime Milisava Milića, odlučio je Izvršni odbor UNS-a na Kosovu.
Treću godinu za redom UNS na Kosovu dodeliće sredinom decembra nagrade za najbolja novinarska ostvarenja u prethodnoj godini u tri kategorije – televizijsko novinarstvo, novinarstvo na radiju i novinarstvo u štampi.
U oblasti televizijskog novinarstva može biti nagrađen i snimateljski rad, dok kategorija novinarstva u štampi obuhvata i internet i agencijsko novinarstvo kao i fotografiju.
U sve tri kategorije ravnopravno se može kandidovati i uređivanje.
Nagrade koje se dodeljuju na Kosovu i Metohiji do sada, osim nagrade „Mirko Čupić“ koju dodeljuje redakcija „Jedinstva“ za istinito i istraživačko novinarstvo i za novinarsku hrabrost, nisu nosile imena.
Rade Tomić
Rade Tomić rođen je 1952. godine u Kuršumliji. Krajem šezdesetih godina njegova porodica se preselila u Prištinu. Zapošljava se u Radio Prištini 1984. godine kada je program ovog radija na srpskom jeziku emitovan samo četiri sata dnevno.
Bio je urednik i voditelj informativne emisije «Novosti dana» i večernjeg «Dnevnika», kao urednik specijalizovanih emisija o zbivanjima na Kosovu i Metohiji, a kasnije i aktivni učesnik tih događaja kao član Odbora Srpskog pokreta otpora na Kosovu i Metohiji.
Bio je potpredsednik Odbora za uvođenje celodnevnog programa na srpskom jeziku na Radio Prištini 1988. godine, što je i ostvareno 1989. godine.
Kao urednik večernjeg «Dnevnika» 1988. godine dobio je prvu nagradu na Festivalu radijskog stvaralaštva u Ohridu.
Posle izgnanstva sa Kosova bio je odgovorni urednik programa Radio Prištine, iseljenog u Prokuplje, gde je ostao do smrti 2004. godine.
Dobio je dve godišnje nagrade za novinarstvo Društva novinara Kosova i Metohije.
Živojin Čelić
Živojin Čelić je rođen 1966. godine u Prištini. Radni vek je počeo 1988. godine u tada otvorenom Dopisništvu RTS-a u Prištini.
U RTS-u je radio 30 godina na različitim pozicijama. Od 1999. do 2001. godine bio je šef produkcije „Srbija Danas“, a od tada do smrti, odnosno 2017. godine, reditelj popularnog kviza “Slagalica”. Honorarno je sedam godina radio kao producent i snimatelj agencije Rojters.
U periodu od 2002. do 2004. godine bio je i producent programa na B92 – „Timofejev“ i „Veče sa Mirjanom Bobić“, dok je od 2009. do 2015. godine radio i kao reditelj emisije „Porodični lekar“ na Studiju B.
Osnovao je 2002. godine i vodio Udruženje građana „Vesta“, prvu produkciju neprofitnog i obrazovnog filmskog i TV programa u Srbiji.
Za dokumentaristički rad, kao autor i producent, nagrađivan je na domaćim i međunarodnim festivalima.
Dobitnik je specijalne nagrade žirija na Međunarodnom festivalu turističkog, sportskog i ekološkog filma (MEFEST) i Zlatne masline na Internacionalnom filmskom festivalu u Baru za dokumentarni film „Kako smo čekali Tiski cvet“ 2002. godine.
Za isti film nagrađen je i 2003. godine Zlatnom plaketom na festivalu Leonardo Parma u Italiji, a godinu dana kasnije (2004) Gran pri (Gran prix) za najbolji film Beograskog Festivala dokumentarnog i kratkometražnog filma za film „After life“.
Milisav Milić
Milisav Milić rođen je 1939. godine u Bukošu kod Vučitrna. Četiri decenije proveo je u novinarstvu. Počeo je omladinskim glasilima u Kosovskoj Mitrovici, gde je bio i glavni i odgovorni urednik Gradske tribine mladih.
Bio je dopisnik «Borbe» i Radio Prištine iz Kosovske Mitrovice. Od 1965. godine radi kao dopisnik Radio Beograda iz Prištine. Polovinu radnog veka proveo je kao dopisnik Televizije Beograd sa Kosova i Metohije i šef dopisništva RTS-a u Prištini.
Posle bombardovanja SR Jugoslavije od strane NATO-a, ostao je u Prištini pokušavajući da održi redakcije programa na srpskom na Radio- televiziji Priština. Posle napuštanja Prištine sa kolegama je osnovao TV Most u Kosovskoj Mitrovici, čiji je bio i prvi direktor.
Radio je i u lokalnim listovima, bio glavni i odgovorni urednik gradskog glasila „Ulpiana“, a kasnije i „Prištinskog magazina“. Sarađivao je sa NIN-om, Dugom, Ilustrovanom Politikom…
Bio je predsednik Društva novinara Kosova, predsednik Aktiva novinara dopisnika sa Kosova i Metohije i predsednik Saveza novinara Jugoslavije.
Dobitnik je velikog broja nagrada i priznanja – nagrade za godišnje ostvarenje RTV Beograd 1981. i 1987. godine, UNS-ove nagrade «Svetozar Marković» 1982. godine, Ordena Republike sa bronzanim vencem i Novembarske nagrade grada Prištine 1989. godine.