• Početna>
  • Vesti>

Barduani: Rešavanje otvorenih pitanja kroz dijalog ključno za trajnu bezbednost na Kosovu

Foto: @MKmissionNATO / X

Komandant Kfora general-major Enriko Barduani u intervjuu za Radio K4 ukazao je da živimo u svetu u kojem se bezbednosna situacija ubrzano razvija i pogoršava i da ni region Zapadnog Balkana nije izuzet od takvog razvoja događaja, pa je Kfor u tom smislu već prilagodio svoje prisustvo širom Kosova. Komentarišući odnos Beograda i Prištine poručio je da je rešavanje otvorenih pitanja kroz dijalog ključno za obezbeđivanje trajne bezbednosti širom Kosova i za očuvanje regionalne stabilnosti.

Možete li da podelite sa našim slušaocima svoje prve utiske o Kosovu i vašoj novoj funkciji kao komandanta KFOR-a?

Želim da podvučem da nisam nov na Kosovu, jer sam već dva puta služio ovde, 2001. i u periodu od 2015 do 2016. Moram da priznam da sam tokom tih angažovanja uvek bio toliko impresioniran bogatom istorijom Kosova i njegovom kulturnom raznolikošću; nešto zaista izuzetno za mene.

Kao novopostavljeni komandant Kfora, čast mi je, i privilegovan sam, što vodim ovu misiju, koja je – i želim to da istaknem – najduža i trenutno najveća misija Natoa. U potpunosti sam svestan važnosti uloge Kfora u davanju doprinosa trajnoj bezbednosti, ne samo za sve ljude i zajednice koje žive na Kosovu, već i regionalnoj stabilnosti. U tom smislu, moram da podsetim da Kfor takođe ima zadatak da obezbedi rezervne jedinice misiji Evropske unije u Bosni i Hercegovini, ukoliko bezbednosna situacija to zahteva.

Koji su vaši glavni prioriteti za Kfor pod vašom komandom i kako planirate da rešavate trenutnu bezbednosnu situaciju na Kosovu?

Mogu da kažem da je moj prioritet da obezbedim da Kfor nastavi da ima dobar položaj snaga kako bi nastavio da doprinosi bezbednom i sigurnom okruženju za sve ljude i zajednice na Kosovu, kao i slobodi kretanja, u svakom trenutku i nepristrasno u skladu sa našim mandatom. U tom smislu, naglašavam da je mandat Kfora pod okriljem Ujedinjenih nacija i zasnovan na Rezoluciji Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 iz juna 1999. Ukratko, moj prioritet je da garantujem da Kfor bude spreman da se bavi svim bezbednosnim izazovima koji se mogu pojaviti, u skladu sa našim mandatom UN i našom ulogom treće linije bezbednosnog odgovora na Kosovu, posle Kosovske policije i Euleksa, Misije Evropske unije za vladavinu prava. Što se tiče bezbednosti, na osnovu mojih prethodnih iskustava, mogu reći da je bezbednosna situacija na Kosovu zapravo bolja nego u prošlosti. Zato je Kfor vremenom smanjio svoje prisustvo. Sećam se da je kontingent Kfora u početku bio sastavljen od nekih 50.000 vojnika, dok je danas broj vojnika oko 4.500.

Međutim, i na žalost, danas živimo u svetu u kojem se bezbednosna situacija ubrzano razvija i pogoršava, a ni region Zapadnog Balkana nije izuzet od ovakvog razvoja događaja. U tom smislu, Kfor je već prilagodio svoje prisustvo širom Kosova, uključujući i nedavno razmeštanje rezervnih snaga Natoa, kako bi nastavio da valjano izvršava svoje zadatke i dobio sve neophodne sposobnosti koje nalaže situacija na terenu.

Kfor već više od dve decenije ima snažno prisustvo na Kosovu. Kako gledate na razvoj njegove uloge u bliskoj budućnosti?

Kao što sam rekao, Kfor je najduža i trenutno najveća misija Natoa, u kojoj učestvuje 29 zemalja, ne samo saveznica Natoa, već i zemalja partnera. Njegova uloga je podjednako relevantna danas kao što je bila od prvog razmeštanja naših mirovnih snaga 1999. Iako se bezbednosni pejzaž na Kosovu promenio tokom vremena, posvećenost Kfora održavanju mira i stabilnosti je čvrsta i postojana.

Gledajući u budućnost, ali ne bih spekulisao o bilo kakvim hipotetičkim scenarijima, uveravam vas da će Kfor nastaviti da igra svoju ulogu u održavanju bezbednog i sigurnog okruženja, kao i slobode kretanja. U isto vreme, Kfor će podržati napore međunarodne zajednice da stvori uslove za bolju budućnost za sve ljude i zajednice koje žive na Kosovu i da zaštiti otvorenu komunikaciju i dijalog.

Kfor će ostati sastavni deo kolektivnih napora koje sprovodi šira međunarodna zajednica. Dakle, mogu da predvidim da će i u doglednoj budućnosti Kfor blisko sarađivati sa velikim brojem različitih partnera, od Ujedinjenih nacija do Evropske unije, od Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju do diplomatskog kora u Prištini i Beogradu, od kosovskih bezbednosnih organizacija do načelnika Generalštaba Vojske Srbije.

Ukratko: transparentnost, nepristrasnost, predanost i jedinstvo napora ostaće u središtu misije Kfora i u osnovi naših svakodnevnih aktivnosti, kao što je to slučaj i danas.

Komandante, dok ste na čelu KFOR-a tokom vaše jednogodišnje misije na Kosovu, kako tumačite i planirate da otelotvorite slogan misije? Kakav značaj on ima za vas, i kako vidite da će se operacije i angažman sa lokalnom zajednicom tokom vašeg mandata njime rukovoditi?

Zaista sam vam zahvalan na ovom pitanju, jer mi daje priliku da govorim o jednom elementu koji nije poznat svima. Od svakog komandanta Kfora se na početku njegovog mandata zahteva da odredi moto za svoju jednogodišnju misiju. Kada sam imenovan za novog komandanta Kfora, upitao sam se šta je za mene najvažniji element misije Kfora. Tako sam izabrao ovaj moto ‘Unitas Omnia Vincit’. On je na latinskom i možemo ga prevesti kao ‘Jedinstvo pobeđuje sve’ ili, još bolje, ‘Jedinstvo među ljudima pobeđuje sve’. Zaista, potpuno sam uveren da se uspeh misije Kfora može postići samo kroz spajanje i jedinstvo, ne samo u okviru Kfora, već i među svim akterima na terenu, od predstavnika međunarodne zajednice, preko institucija na Kosovu, do građana. U isto vreme, on ukazuje i na nepokolebljivu posvećenost Kfora miru, bezbednosti i saradnji kroz angažovanje, dijalog, otvorenost, nepristrasnost i uzajamno poštovanje.

Takva vizija mora da inspiriše naše aktivnosti svakog dana naše misije.

Kao novi komandant, kakvu poruku biste želeli da prenesete građanima Kosova i osoblju Kfora pod vašom komandom?

Kfor neće štedeti napore da nastavi da sprovodi svoju misiju na osnovu našeg dugogodišnjeg mandata Ujedinjenih nacija, u svakom trenutku i nepristrasno, za dobrobit svih. Veoma ozbiljno shvatam sve bezbednosne zabrinutosti; Kfor će delovati blagovremeno i u koordinaciji sa svim ostalim instancama bezbednosnog reagovanja. Takođe pozivam obe strane, institucije na Kosovu i Vladu Srbije, da učestvuju u političkom dijalogu. Rešenje za bezbednosne izazove u krajnjoj liniji nije vojno, već političko. Rešavanje otvorenih pitanja kroz dijalog je ključno za obezbeđivanje trajne bezbednosti širom Kosova i za očuvanje regionalne stabilnosti.

Svojim kolegama, vojnicima Kfora i osoblju se duboko zahvaljujem na neumornom radu i nepokolebljivoj predanosti. Profesionalizam vojnika Kfora je ključan za uspeh misije, čiji je cilj dobrobit i bezbednost svih ljudi i zajednica koje žive na Kosovu.

Na kraju, dozvolite mi da odam počast palim i ranjenim vojnicima Kfora. Vremenom, njihova žrtva je doprinela da se uspostavi mir, stabilizuje situacija i obezbede bolji uslovi života za sve ljude na Kosovu. Verujem da svi treba da im budemo zahvalni.

Comments

Pročitaj još