Deseti samit Berlinskog procesa održava se danas u glavnom gradu Nemačke. Srbiju predstavlja predsednik Vlade Miloš Vučević.
Lideri Zapadnog Balkana okupljaju se danas u Berlinu, gde se obeležava deseti rođendan Berlinskog procesa – inicijative nekadašnje kancelarke Angele Merkel za približavanje regiona Evropskoj uniji.
Glavne teme biće stvaranje jedinstvenog regionalnog tržišta, zelena agenda, saradnja u oblasti visokog obrazovanja.
Nemački kancelar Olaf Šolc i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen otvoriće skup.
Srbiju predstavlja premijer Miloš Vučević, koji je uoči puta rekao da se boji novih provokacija Prištine upravo u danu kada će za istim stolom biti predstavnici pet država Zapadnog Balkana i prištinskih institucija.
Premijer Srbije učestvuje na panelima posvećenim regionalnoj saradnji i zajedničkom tržištu, kao i Zelenoj agendi i energetici.
Iako se godinama unazad čuju ocene kako je Berlinski proces još jedna prilika za zajedničko fotografisanje, šefica nemačke diplomatije je tokom pripremnih sastanaka najavila da bi ovogodišnji skup mogao da bude prekretnica i kada je reč o evropskim integracijama i kada je reč o privrednoj saradnji Zapadnog Balkana.
Njen optimizam leži u devet novih ugovora u okviru CEFTA sporazuma o slobodnoj trgovini o kojima će danas biti reči, ali i u činjenici da je Priština nakon godinu i po ukinula zabranu plasmana srpske robe na teritoriju Kosova.
Očekuje se da domaćini skupa kao i prethodnih godina pozovu predstavnike iz regiona da sarađuju, rešavaju probleme dijalogom i da se zajedničkim naporima približe Evropskoj uniji.
Predviđeno je, prema najavi iz nemačke vlade, da se potpiše Deklaracija podrške Akcionom planu o zajedničkom regionalnom tržištu, kao i Sporazum o pristupu visokom obrazovanju.
O Berlinskom procesu
Berlinski proces je pokrenut 2014. godine na inicijativu tadašnje nemačke kancelarke Angele Merkel i od tada se Samit održavao u raznim gradovima, u Londonu, Parizu, Beču, Poznanju i drugim gradovima.
Na Samitu, koji se održava najmanje jednom godišnje, sastaju se lideri Zapadnog Balkana i njihovi partneri, uz prisustvo predstavnika institucija EU, međunarodnih finansijskih institucija i civilnog društva.
Berlinski proces je uspostavljen kao format za regionalnu saradnju na Zapadnom Balkanu, kao i za podršku procesa pristupanja EU.
Neki od ključnih prioriteta Samita su ekonomska saradnja kroz produbljivanje zajedničkog regionalnog tržišta, energetska sigurnost i tranzicija, zeleni program za usklađivanje regiona sa ciljevima EU, povećanje povezanosti kroz infrastrukturne projekte i drugo.
Tokom godina, Berlinski proces je evoluirao i sada uključuje sastanke ministara i brojne prateće događaje kao što su Digitalni samit, Biznis forum, Forum mladih, Forum civilnog društva i Forum o rodnoj ravnopravnosti.