Juče je u rodnom selu Slobodana Kostića, Rečanu, nedaleko od Kosovske Kamenice, održana manifestacija pod nazivom “Pesnička reč u čast profesora i književnika Slobodana Kostića”.
Ova manifestacija okupila je poštovaoce Kostićevog dela i književne stvaraoce, a obeležena je svetom arhijerejskom službom i parastosom u manastiru Tamnica, koji je služio episkop novobrdski Ilarion uz prisustvo sveštenstva.
U dvorištu porodične kuće pokojnog profesora održan je književni čas uz umetnički program. Episkop Ilarion istakao je značaj Kostićevog doprinosa obrazovanju i kulturi: “Đakon Slobodan, klirik crkve Božije, ostavio je neizbrisiv trag kao profesor na Prištinskom Univerzitetu, prosvećujući mnoge rečju.”
Tokom manifestacije, dodeljena je nagrada koja nosi ime Slobodana Kostića. Žiri u sastavu prof. dr Dragiša Bojović, doc. dr Aleksandra Kostić Tmušić i mr Živojin Rakočević, odlučio je da nagradu dodeli Milanu Gromovicu iz Novog Sada za njegovo književno delo “Lirsko pozorište”. Gromovicu je ovo priznanje donelo veliko zadovoljstvo: “Ovo je velika čast i nagrada Slobodan Kostića je veoma važno priznanje na našoj književnoj sceni.”
Živojin Rakočević je naglasio da je Kostić bio “autentični sin ove zemlje” čija poezija duboko prožima mitologiju i hrišćanstvo. Doc. dr Aleksandra Kostić Tmušić, Kostićeva kćerka, izrazila je emotivnu zahvalnost: “Moj tata je ostavio neizbrisiv trag. Svakim danom sve više mi nedostaje.”
Ova manifestacija predstavlja sedmu po redu, u čast preminulog Slobodana Kostića, srpskog književnika, pesnika, esejista i redovnog profesora teorije književnosti na Filozofskom fakultetu u Prištini. Rođen 1952. godine u Rešanu, Kostić je preminuo 2012. godine, ostavivši bogato nasleđe u srpskoj književnosti.