Direktor KBC Kosovska Mitrovica Zlatan Elek izjavio je za da institucije zdravstva na Kosovu koje funkcionišu u sistemu Republike Srbije nemaju nikakvu komunikaciju sa kosovskim institucijama zdravstva i da ga je iznenadila izjava kosovskog ministra unutrašnjih poslova Dželjalja Svečlje koji tvrdi suprotno, prenosi Kosovo onlajn.
Direktor KBC Kosovska Mitrovica Zlatan Elek ističe da je iznenađen izjavom Svečlje.
„Sa čuđenjem sam juče pročitao izjavu ministra policije gospodina Svečlje u kojoj on izjavljuje da institucije zdravstva koje su u sistemu Republike Srbije komuniciraju sa kosovskim institucijama zdravstva. Do sada nikakve komunikacije nije bilo između ova dva sistema“, rekao je Elek.
Još ga više iznenađuje, kako tvrdi, da o zdravstvu govori ministar policije.
Direktor KBC Priština sa privremenim sedištem u Gračanici Bratislav Lazić demantovao je izjavu ministra unutrašnjih poslova Kosova Dželjalja Svečlje da su zdravstvene ustanove u srpskim sredinama u komunikaciji sa Ministarstvom zdravlja Kosova u vezi sa statusom zdravstvenih ustanova, poručivši da institucija koju vodi nema nikakvih kontakata sa pomenutim ministarstvom, kao ni sa kosovskom vladom.
„Mi funkcionišemo u okviru zdravstvenog sistema Republike Srbije, nema nikakvih kontakata sa nekim ko je predstavnik Ministarstva zdravlja u Prištini, takođe nemamo nikakav kontakt sa predstavnicima takozvane vlade u Prištini“, poručio je Lazić.
Kako je istakao, zdravstvo nije oblast kojom bi jedan ministar unutrašnjih poslova trebalo da se bavi, te da ne razume da li izjavu Svečlje treba shvatiti kao najavu određenih akcija Prištine, koje neće biti pozitivne po srpsku zajednicu.
„Takođe je intrigantno to što izjave vezane za zdravstvo na Kosovu i Metohiji potiču od strane ministra unutrašnjih poslova vlade u Prištini. Ne znam na koji to način da shvatim. Ta oblast nije u nadležnosti ministra unutrašnjih poslova, i ne znam da li to treba shvatiti kao neku vrstu najave određenih momenata, koji neće biti pozitivni za srpsku zajednicu“, dodao je Lazić.
Govoeći o obrazovnom i zdravstvenom sistemu, Svečlja je rekao da “prema Ahtisarijevom planu, srpska zajednica u ove dve sfere, preko opštinskih vlasti, ima širu autonomiju”. Naveo je da zdravstvo i školstvo imaju “neka dodatna prava, neke privilegije, koje nismo zainteresovani da diramo, jer su i zakonski regulisane”.
“Sve ove stvari su predviđene zakonom. Sve što ćemo uraditi je da zahtevamo da se zakoni Kosova striktno primenjuju. Ministarstvo zdravlja već vodi neophodne komunikacije sa zdravstvenim sistemom koji deluje u ovim opštinama. Smatram da je potrebna samo pojačana koordinacija između obe strane, da sve bude u okviru zakona. Isto bi trebalo da se odnosi i na obrazovni sistem” naveo je.