• Početna>
  • Vesti>

Orahovac: Berba grožđa znatno uspešnija nego prošle godine

Foto: Radio Goraždevac

Usled velikih vrućina i rizika od suše, berba grožđa u orahovačkom kraju ove godine je započela ranije nego inače. Vinari su pripremili svoje posude i uveliko dočekuju traktore pune grožđa koje im vinogradari svakodnevno donose. Tone i tone različitih sorti dostavljaju se podrumima koji ga skladište tamo gde se pretvara u najkvalitetnije vino po kome je ovaj kraj poznat.

Berba grožđa u orahovačkom kraju je u toku. Ove godine od crvenih sorti preovladava vranac. Njegovi krupni grozdovi i rasprostranjenost ovim područjem zadovoljavaju količinske potrebe vinara.

Kaberne savinjon godinama dominira tržištem svojim kvalitetom pa je tako i ove godine. Uporedo s njim dominira i njegova cena. Za nijansu je skuplji od ostalih vinskih, crvenih sorti. Burgundca ima dosta manje od vranca. Ipak, kvalitetom i količinom šećera se odlično pokazao, tvrde vinari.

Nažalost mnogih ljubitelja vina, prokupca ima mnogo manje nego ranije. Ove autohtone sorte, po kojoj se nekada orahovačko vinogorje prepoznavalo ima samo u simboličnim količinama. Nađe se ipak u po nekom vinogradu.

Merlot, po kvalitetu i ceni u rangu sa savinjonom. Ipak mnogo manje prisutan na tržištu. Slabije je prisutna i gama, mada postoje ljubitelji vina koji ga vole kad je napravljeno baš od ove sorte.

Što se tiče belih sorti, to jest sorti od kojih se pravi belo vino, u prvi plan izbijaju rizling i šardone, mada ih smederevka u stopu prati.

Zadovoljni rodom

Vinogradari u Orahovcu su znatno zadovoljniji rodnom godinom u odnosu na prošlu koja je bila za zaborav. Tada je usled obilnih padavina tik pred samu berbu, došlo do propadanja plodova. Različite bolesti napadale su vinograde uništavajući neke do poslednjih čokota, ostavljajući vinogradare bez zarade, a podrume bez zaliha.

Krpili su se vinari retkim očuvanim i zdravim vinogradima, nudili znatno veće cene nego ranijih godina i jedva dočekali ovu.

A ovu je zakačila suša. Neki vinogradari tvrde da su oko 30 odsto grožđa ostavljali u vinogradu baš zato što ih je uništila suša. Međutim, kako prošle godine većina nije imala ni šta da ubere, i tih 70 odsto ih čini zadovoljnim.

Raduje ih to što cene nisu opale. Nadaju se da će im ovogodišnji prinos doneti kakvu, takvu zaradu. Tvrde da prošle godine nisu uspeli da zarade ništa, pa čak ni da isplate uložena sredstva (za prskanje, đubrenje i sl.)

Pored orahovačkih podruma i “sitnijih vinara”, odmah u početnim danima berbe primećeni su i kamioni iz drugih delova Kosova pa čak i albanskih i crnogorskih registarskih tablica. Tovare grožđe, ponude koji cent više i odnose, plašeći se da im sledeća sezona ponovo neće doneti dovoljne količine i kvaliteta.

Prošle godine je zabeležena jedna od najlošijih berbi koju ovo podnevlje pamti. Međutim, ova je po svemu sudeći mnogo bolja i u svakodnevnim razgovorima sa vinogradarima može se čuti olakšanje zbog toga. U strahu od totalne suše, berbu su započeli dosta ranije. Ipak merenja su pokazala da su plodovi nakupili dovoljne količine šećera potrebne za izradu vrhunskog vina i kvalitetne rakije.

I u narednih nekoliko nedelja očekuje se rad punom parom i u vinogradima i u podrumima. I jedni i drugi trvde da očekuju da će orahovačko vinogorje i vino opravdati ulogu jednog od najkvalitetnijih u čitavoj Evropi.

Vinograd, Orahovac (Foto Radio Goraždevac)

Radna snaga veliki problem vinogradara

Vinograde u orahovačkom kraju mahom obrađuju stariji vinogradari. Retko ko od omladine ima volje da radi ovaj posao.

Stariji ne mogu sami. U razgovoru sa mnogima od njih žale se da nema ko da radi. Mnogi od njih odlaze sami u vinograde, beru, nose gajbice, tovare u traktor i transportuju do podruma. Kažu da omladina ili neće da radi ili traži velike dnevnice.

A ako daju velike dnevnice kažu ne isplati se raditi.

Svakodnevno se vinogradari žale, razmišljajući čak o tome da odustanu. Ipak, žao im je kažu tradicije koju su negovali godinama kao i mnoge generacije pre njih. Žao im je da vinogradi koji su ih godinama hranili i kojima su se ponosili ostanu zapušteni.

Zato se, i ako, kako stariji vole da kažu, berbe nisu kao pre, i dalje iz po nekog vinograda čuje po neka pesma, slomi pogača, popija po neka čaša vina kao u “dobra stara vremena”.

I dalje kroz Orahovac “kao reka vino teče”, baš kao u pesmi “Orahovcu bašto rajska” lokalnog tekstopica i kompozitora Gavrila Kujundžića, piše Dimitrije Radić za Radio Goraždevac.

Comments

Pročitaj još