• Početna>
  • Vesti>

Makron: Srbiji je mesto u Evropskoj uniji; Vučić: Saradnja Srbije i Francuske u svim društvenim sferama

Foto: Tanjug / Marko Đoković

Predsednik Francuske Emanuel Makron stigao je u dvodnevnu posetu Srbiji. Dočekao ga je predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Predsednici su održali sastanak u Palati “Srbija”, posle čega je usledila razmena potpisanih sporazuma.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je na zajedničkoj konferenciji za novinare da posebnu zahvalnost duguje Emanuelu Makronu zbog želje da poseti i drugi grad u Srbiji, pošto će sutra biti u Novom Sadu.

Imali smo duge razgovore, nastavićemo ih večeras do kasno u noć, imaćemo ih i sutra, o svim strateškim pitanjima, i bilaternim i o putu u EU, rekao je Vučić.

Sporazum potpisani večeras, ističe, pokazuje da se saradnja dve zemlje provlači kroz sve sfere društvenog života.

Predsednik je ocenio da je kupovina “rafala“ velika vest.

Rekao je da je ukupna vrednost ugovora 2,7 milijardi, a reč je o nabavci 12 potpuno novih aviona koji će biti u vlasništvu Republike Srbije.

Ugovor o nabavci aviona “rafala“ i pratećih roba i usluga potpisali su ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić i Erik Trapije, izvršni direktor kompanije “Daso“.

Oni su na svečanoj ceremoniji razmenili bilateralna dokumenta, nakon čega je usledio dug aplauz.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je juče da bi potpisivanje takvog ugovora bila velika stvar za Srbiju, jer bi značilo ogroman napredak u borbenoj gotovosti i vojnoj moći Srbije, sigurnosti naše zemlje.

“Mi nigde ne izazivamo probleme, niti to planiramo, niti to nameravamo. Ovo je ogroman signal poverenja između Francuske i Srbije. Želimo samo da sačuvamo svoju zemlju, ali time bi Srbija bila mnogostruko, mnogostruko, mnogostruko jača. Imamo još jednu stvar oko koje nismo saglasni. Nije to više pitanje cene, to je pitanje određenih garancija. Ako to uspemo da rešimo, biće u redu, ali oko ovoga se mučimo već četiri dana”, rekao je Vučić.

Makron: Srbiji je mesto u Evropskoj uniji

Predsednik Francuske Emanuel Makron se na početku obraćanja zahvalio predsedniku Vučiću na toplom dočeku i naveo da mu je drago što se sa svojom delegacijom vratio u Srbiju.

“Želeo bih da danas svojim prisustvom ponovo uputim poruku prijateljstva Francuske Srbiji i da na najodlučniji način izjavim da je vašoj zemlji mesto u Evropi, Evropskoj uniji”, rekao je Makron.

Naveo je kako su u poslednjih pet godina odnosi Srbije i Francuske doživeli novi uzlet.

“Ojačala je naša ekonomska saradnja. Francuska preduzeća dugoročno su se angažovala na infrastrukturnim projektima kao što su beogradski metro, modernizacija Aerodroma ‘Nikola Tesla’ na kojem ćemo sutra obeležiti uspešno okončane radove, modernizacija mreže za elektrodistribuciju, upravljanje otpadom i saradnja u oblasti zdravstva”, istakao je Makron.

Naglasio je kako su privredne delatnosti sve brojnije u oba smera i da postižu sve veći uspeh, kao što su pokazali razgovori u Beogradu u junu i u Parizu početkom avgusta na margini Olimpijskih i Paraolimpijskih igara.

“Francuska agencija za razvoj koja je prisutna u Srbiji od 2019. godine izdvojila je svotu od gotovo 600 miliona evra i nastavlja da razvija svoje aktivnosti. Naši stručnjaci rade na pružanju podrške u sprovođenju reformi i ekološkoj i energetskoj tranziciji u Srbiji. Danas sporazumi koji su potpisani su jako važni za sve to”, rekao je Makron.

Dodao je kako će sutra imati zadovoljstvo i čast da poseti jednu od najvećih nacionalnih kulturnih ustanova Srbije koja se nalazi u Novom Sadu, kao i da u velikoj meri sportisti predstavljaju sponu između dve zemlje.

“Počevši od Novaka Đokovića. Sportisti dveju zemalja su dobili jako puno medalja. Imali smo divnih slika ovog leta sa Olimpijskih igara. Vi imate vašeg heroja koga ste vi ovde slavili kada se vratio u Srbiju. Mi smo ga takođe slavili u Francuskoj. On je postigao neverovatan uspeh”, poručio je Makron.

Napomenuo je da se vratio u Srbiju da bi video kako Srbija i Francuska mogu da nastave svoj put u međunarodnom i evropskom kontekstu.

“Puno toga se dogodilo u poslednjih pet godina, imamo puno tenzija. Rat se vratio na evropski kontinent sa agresijom Rusije protiv Ukrajine. Sem tih pitanja koja sebi postavljamo, pa i sumnji koje nas obuzimaju, moja poruka je jednostavna, Evropska unija i njene zemlje članice, njima je potrebna u ovom kontekstu, jaka i demokratska Srbija, a Srbiji je potrebna jaka i suverena Evropska unija kako bi branila njene interese. Srbiji je mesto u Evropskoj uniji i ona tu može da odigra jednu veoma važnu ulogu i da posluži kao primer i zamajac čitavom regionu Zapadnog Balkana i mi smo spremni da pružimo podršku svim naporima koji su neophodni, kako u oblasti ekonomije, tako u poboljšanju vladavine prava i svakodnevnog života”, poručio je Emanuel Makron.

Dodao je da bi želeo da se uskoro steknu uslovi za otvaranje novog klastera pregovaračkih poglavlja između Srbije i Evropske unije, kao i da je Francuska spremna da i dalje pokreće inicijative u okviru Evropske političke zajednice u kojoj se glas Srbije poštuje i čuje.

“Kao i Francuska, i Srbija teži ka nezavisnosti i suverenitetu, koji danas samo Evropska unija može da joj ponudi zahvaljujući sredstvima za stratešku autonomiju kojima raspolaže. Ta filozofija, ta doktrina, to je upravo ono što Francuska nosi već sedam godina u EU, od 2022. godine, to je ono što nose svi Evropljani, to je ono što zovemo Agenda iz Versaja iz 2022. godine i to je deo mandata sadašnje Evropske komisije. Strateška autonomija, mi možemo zajedno da je konsolidujemo, da pojačamo našu bezbednost. To nije samo na nivou EU, već je u okviru Evropske političke zajednice i to sve gradimo zajedno sa zemljama koje žele da se približe Evropskoj uniji. Zbog toga, izbor borbenih aviona ‘rafala’ je jedan jasan izbor koji predstavlja volju za dugoročnim savezom između naše dve zemlje u sklopu snažne, suverene Evropske unije i taj izbor učestvuje u našoj strateškoj autonomiji. Gradimo našu odbranu i želimo da operativno budemo nezavisni”, istakao je Makron.

Napomenuo je da to treba da nastavi da se radi u svim sektorima “kako bismo bili što otporniji u međunarodnom okruženju koje je postalo sve neizvesnije”.

“Imali smo pandemiju koja nas je sve pogodila i imamo geopolitičke krize. Pandemija je bila pre samo četiri godine, to su mnogi zaboravili, ali tu smo videli koliko smo krhki, koliko smo osetljivi. Upravo zbog toga su ovi sporazumi koje smo potpisali. Imamo sporazum između naših vlada i drugih 11 sporazuma koji nam omogućavaju da produbimo našu saradnju, da ojačamo naše veze i da poboljšamo naše kapacitete, da se suočimo sa velikim promenama kada govorimo o održivom rastu, o energetici, o infrastrukturama. Vi ste govorili o energetici koliko je upravo to važno, kako za vašu zemlju, tako i za ceo region”, naveo je Makron.

Istakao je da je centar za onkologiju jako važan za Francusku, a da su prisutni i predstavnici velikog broja firmi koje će pomoći svim vezama između dve zemlje.

“Želim da vam se zahvalim i na onome što radite za francuski jezik i za ono što ste odabrali. Mi zaista želimo da budemo vaš partner i da vi budete naš bliži partner u organizaciji Frankofonije. Upravo zbog toga ćemo se susresti sa mladim Francuzima i srpskim akterima i razgovaraćemo o veštačkoj inteligenciji. To je tema koja je jako važna, Srbija trenutno predsedava Globalnim partnerstvom za veštačku inteligenciju, a Francuska će u februaru 2025. godine biti domaćin samita posvećenom upravo ovoj temi”, rekao je Makron.

Dodao je da isto važi i za oblast metala od strateškog značaja za šta je takođe potpisan sporazum i naglasio da se tome raduje.

“Vidim koliko su strasti tu ponekad uzavrele. To je zaista jako važna tema za naš suverenitet, za našu energetsku tranziciju. Mi u Francuskoj takođe imamo važne projekte u ovoj oblasti i zato je jako važno da vlade sarađuju kako bismo bili sigurni da svi ti projekti poštuju najbolje standarde po pitanju zaštite životne sredine. Mi možemo da vam pomognemo, imamo iskustva, ali naravno sve te odluke su na Srbiji. Srbija je suverena da donese sopstvene odluke”, naglasio je Emanuel Makron.

Govoreći o odnosima Beograda i Prištine, Makron je rekao da je normalizacija tih odnosa sastavni deo procesa približavanja Evropskoj uniji.

“To pitanje neće biti rešeno bez kompromisa obe strane i, shodno tome, ako ne bude političke hrabrosti da se postigne rešenje. U tom smislu, želim da čestitam srpskim nadležnim organima krajem prošle godine kako bi počeli sa sprovođenjem sporazuma iz Ohrida. Sa našim evropskim partnerima rekli smo koliko smo zabrinuti zbog nedavnih jednostranih poteza Kosova koji ne šalju dobar znak. Budite uvereni da će Francuska i dalje s posebnom pažnjom pratiti uslove u kojima živi srpska zajednica na Kosovu i u tom kontekstu smo posebno privrženi obrazovanju zajednice opština sa većinskim srpskim stanovništvom”, naveo je Makron.

Istakao je da je njegova današnja poruka, pre svega, poruka odlučnosti i poverenja.

“Nastavićemo da pružamo podršku naporima koji se ulažu u evropsko posredovanje kako bi se ostvario napredak u normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova, što je od ključnog značaja i za čitav region Zapadnog Balkana. Na taj način će se poboljšati i vaši odnosi sa svim partnerima. Imaćemo slobodno kretanje stanovnika i bolji život za sve vaše građane”, poručio je Makron.

Na kraju obraćanja se zahvalio predsedniku Vučiću na strateškim odlukama koje je danas doneo.

“I na angažmanima koje ste preuzeli i kojih se držite od septembra meseca. Puno puta smo razgovarali poslednjih pet godina, otkako sam poslednji put bio u poseti, puno smo razgovarali na raznim mestima, delili smo naše analize. Puno sam naučio tako što sam vas slušao. Često smo se slagali, a kada se nismo slagali, uvek smo poštovali jedan drugog, ali ste uvek radili ono što ste rekli da ćete raditi i to je nešto što ja zaista cenim i to je upravo ono što je prijateljstvo između naša dva naroda”, naglasio je Makron.

Istakao je da su naši narodi u važnim trenucima uvek bili jedan pored drugog.

“Verovatno zato što i srpski i francuski narod imaju taj ideal romantizma, imaju hrabrost, znaju istoriju i istorija je važna za njih. Odluke koje su danas donete i razgovori koje ćemo dalje imati, mislim da na skroman način nastavljaju ovu slavnu prošlost i naše prijateljstvo koje je zaista snažno i solidno. Ja sam danas i sutra ovde u Srbiji i vaš sam iskreni prijatelj. Poštujem vas, imamo određene angažmane. Ja želim da nastavimo da pišemo nove stranice prijateljstva između naša dva naroda u trenutku kada je jako važno da imamo istorijske, snažne prijatelje, a mi to imamo među nama”, naveo je Emanuel Makron na kraju svog obraćanja.

Vučić: Ne stidim se odluke o Rusiji, ja objašnjavam svoje poteze svom narodu

Predsednik Vučić je, odgovarajući na pitanje novinara da li se Srbija kupovinom “rafala” udaljava od Moskve i približava EU, istakao da je ponosan na politiku Srbije, što uvek poštuje Povelju UN, što se ne bi moglo reći za mnoge zemlje na Zapadu.

“Znam da bi Emanuel voleo da uvedemo sankcije Rusiji, ali se ne stidim svoje odluke. Ja objašnjavam svoje poteze svom narodu”, rekao je Vučić.

Srbija, poručio je, podržava teritorijalni integritet Ukrajine i da ih doživljavamo kao prijateljski narod.

“Više smo humanitarne pomoći dali nego svi na Zapadnom Balkanu, pa puta dvadeset”, istakao je Vučić.

Napomenuo je i da je nemoguće, što se tiče “rafala”, da Srbija prenese tehnologiju Rusiji.

Razgovori su, navodi, bili teški i i naporni, i “nizašta ne bi dali tranfer tehnologije”.

Vučić: Nuklearna energija čista, daje sigurnost jednoj zemlji

Vučić je, govoreći o nuklearnoj energiji, rekao da ćemo morati da investiramo u budućnosti da bismo imali struju, a da su navodi o skladištenju nuklearnog otpada iz Francuske “gluposti” koje neće da komentariše.

Nuklearna energija je čista i postojana, daje sigurnost jednoj zemlji, rekao je predsednik.

“Iracionalne arugmente, racionalnim argumentima nikada ne možete da pobedite”, istakao je Vučić.

Comments

Pročitaj još