Ministarstvo kulture Srbije oglasilo se nakon vesti da je preduzeće “Pošta Kosova” pustila u promet izdanje poštanskih marki “Bronzani jarac” tvrdeći da se ta figura čuva u Muzeju u Vranju.
Iz ovog ministarstva poručuju da je reč o “još jednom pokušaju zloupotrebe kulturnog nasleđa i upućivanja lažnih tvrdnji i insinuacija, sa ciljem promocije jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i kreiranja nepostojećeg kulturnog identiteta”.
“Ministarstvo ukazuje da u kontekstu progona i svakodnevnog ugrožavanja osnovnih prava Srba na Kosovu i Metohiji, u situaciji kada privremene institucije u Prištini očigledno nemaju nikakvu nameru da rasvetle makar ijedan napad na srpske crkve, manastire, groblja i spomenike kulture, Priština nastavlja da manipulacijama, revizionizmom i falsifikatima istorije i kulture, kao delom njene jednostrane i destruktivne agende, po pravilu prisvaja i otima onaj deo kulturnog nasleđa, koji je, samo zahvaljujući sticaju okolnosti, preživeo vandalizam”, navode iz Ministarstva.
Kako se ističe u saopštenju, ovakav pokušaj manipulacije ne treba da iznenađuje imajući u vidu dugu istoriju skrnavljenja, uništavanja i ugrožavanja srpskog kulturnog nasleđa na Kosovu.
“Istina o odnosu Prištine prema kulturnom nasleđu, najbolje se ogleda u činjenici da je srpsko kulturno nasleđe na Kosovu decenijama izloženo sistematskom skrnavljenju i uništavanju u cilju brisanja tragova svega što je srpsko” dodaje se u tekstu.
“I umesto da stvori bar minimalne uslove da srpska kulturna i verska baština ne bude neprekidna meta ekstremizma na prostoru Kosova i Metohije, Priština radi isključivo na jednostranim projektima u cilju obmane međunarodne javnosti i pokušaju stvaranja utiska o tobožnjem postojanju nekog ‘kosovskog nasleđa'”, ukazuju iz Ministarstva kulture Srbije.
Ministarstvo kulture će nastaviti da posvećeno štiti kulturno nasleđe od svih nasrtaja i pokušaja zloupotrebe i neće dozvoliti da ovakvi pokušaji ostanu bez odgovora, poručuju iz ovog ministarstva.