• Početna>
  • Vesti>

UNS: Zabrinjavajući stepen kršenja profesionalnih strandarda na RTK

Udruženje novinara Srbije (UNS) sa svojim ogrankom na Kosovu upozorava na zabrinjavajuće izveštavanje Radio-televizije Kosova (RTK) koja je u proteklom periodu u dva navrata uputila izvinjenje i izrazila žaljenje zbog sadržaja koji je plasiran na ovom javnom servisu.

RTK je 22. jula u vestima objavio informacije iz teksta bosanskohercegovačkog medija „Slobodna Bosna“ u kojem se pojedini kosovski mediji optužuju da ih „kontrolišu Srbija i Vučić“.

Upravni odbor RTK izrazio je „žaljenje zbog objavljivanja članka u kojem su u bosanskim medijima apostrofirani kosovski mediji, iako ih RTK nije pomenuo ni u jednom izveštaju“.

Naveli su da je „Upravni odbor RTK ozbiljno razmotrio objavljivanje kontroverznog članka u ponedeljak, 22. jula 2024. godine na RTK, preuzetog iz bosanskohercegovačkog medija”, kao i da su članovi Odbora izrazili zabrinutost “zbog ovog jasnog propusta i zatražili detaljna pojašnjenja od menadžmenta“.

„Direktorka je obavestila odbor da će formirati stručnu komisiju koja će detaljno razjasniti situaciju i uređivačku odgovornost za ovu objavu, kao i da će preduzeti stroge mere u skladu sa zakonom i internim aktima RTK“, piše u saopštenju.

Nakon odluke UO RTK da razjasni uređivačku odgovornost, oglasio se direktor ovog javnog servisa Riljind Gervala koji je naveo da smatra da je „Slobonda Bosna“ ozbiljan medij.

Gervala je pozdravio pokretanje komisije, ali je naveo da „RTK ne može da postane anksiozni medij, hodajući na prstima da ne bi nikome smetao“.

UNS sa svojim ogrankom na Kosovu podseća da je RTK je 17. marta ove godine ponovio lažnu vest objavljenu pre 20 godina, da su se trojica albanskih dečaka utopila u reci Ibar „dok su bežala od grupe srpskih mladića“.

Ova informacija bila je okidač za Martovski pogrom u kom je stradalo 19 ljudi, proterano 4.000 Srba, a uništeno i oskrnavljeno 39 hramova Srpske pravoslavne crkve.

Nakon što je Udruženje novinara Srbije (UNS) sa svojim ogrankom na Kosovu reagovalo na ponovljanje lažne vesti, a najmanje pedesetoro zaposlenih na kanalu na srpskom jeziku RTK2 i u srpskoj redakciji RTK1 distanciralo od spornog teksta, RTK ju je izmenio naglašavajući da je „korigovana nakon prethodne nenamerne tehničke novinarske greške, zbog čega se izvinjavaju“.

Sredinom maja, tadašnji generalni direktor RTK Škumbin Ahmetdžekaj rekao je da je objavljena vest bila „lapsus“ napominjući da je izmenjena, a da su protiv odgovornog za njeno objavljivanje preduzete disciplinske mere.

Međutim, u izmenjenoj informaciji objavljenoj na portalu RTK izostavljeno je da je nasilje 17. marta 2004. godine bilo usmereno protiv Srba.

UNS sa svojim ogrankom na Kosovu upozorava da je zabrinjavajući stepen kršenja profesionalnih strandarda na RTK i još jedanput ponavlja da je neophodno da srpska zajednica na Kosovu, u skladu sa međunarodnim aktima i Ustavom Kosova, ima pravo i treba da formira nezavisni javni servis na srpskom jeziku.

Comments

Pročitaj još