• Početna>
  • Vesti>

Saopštenje osam NVO iz srpske zajednice: Sto novih notara, nijedan Srbin; zahtevamo revidiranje odluke

Foto: Ilustracija - http://efm.ba

Osam organizacija civilnog društva iz srpske zajednice na Kosovu, izrazilo je ozbiljnu zabrinutost i protest povodom odluke kosovske ministarke pravde Aljbuljene Hadžiu o imenovanju sto notara, među kojima nema nijednog iz srpske zajednice. Zahtevaju revidiranje odluke o imenovanju notara u opštinama u kojima srpska zajednica čini većinsko stanovništvo.

U saopštenju objavljenom ovim povodom, nevladine organizacije su istakle da na Kosovu trenutno ima deset srpskih pravnika koji su položili notarski ispit na Kosovu, a njih petorica su konkurisali za mesta notara u više opština na Kosovu.

“Krajnje je zabrinjavajuće da niko od njih nije imenovan na mesto notara ni u jednoj opštini na Kosovu. Posebno je zabrinjavajuća činjenica da nije imenovan kandidat iz srpske zajednice koji je konkurisao za pozicije u dvema opštinama na severu Kosova, iako ispunjava sve uslove i ima zavidno pravničko iskustvo” navodi se u saopštenju.

U tekstu se dodaje da je neobjašnjivo da pored nekoliko kandidata iz srpske zajednice koji imaju bogato pravničko iskustvo, na mesto notara u Gračanici, koja je opština sa srpskom većinom, nije imenovan niko od njih, već kandidat iz albanske zajednice.

“Slična je situacija i u drugim opštinama koje su obuhvaćene konkursom. U vezi sa ovim ističemo da ni u jednom trenutku ne osporavamo kvalifikacije kandidata iz albanske zajednice, već ističemo posledice koje mogu nastati isključenjem kandidata iz srpske zajednice u navedenoj odluci i lošu poruku koja ona šalje srpskoj zajednici na Kosovu” istaknuto je u saopštenju.

Organizacije civilnog društva upozoravaju da će navedena odluka ministarke pravde dovesti do novih problema u smislu osiguranja prava pripadnika nevećinskih zajednica na Kosovu, imajući u vidu da, kako navode “iz ličnog iskustva znamo da notari Albanci pružaju usluge na albanskom jeziku čak i u slučajevima kada su stranke isključivo Srbi”.

“Iako im to omogućava Zakon o notarima (član 32.1), ovakvom praksom se ograničava pravo Srbima na Kosovu da usluge dobijaju na srpskom jeziku, koji je po Ustavu Kosova službeni jezik na Kosovu (član 5.1 Ustava Kosova)”.

Navedena odluka se, prema mišljenju predstavnika civilnog društva, nažalost, može tumačiti kao poruka da Srbi i pripadnici drugih nevećinskih zajednica nisu dobrodošli u institucijama i slobodnim profesijama na Kosovu, pa čak ni oni koji su u postojećim okolnostima, iskazali želju da kroz iste pružaju usluge svim zajednicama na Kosovu.

“Imajući u vidu gore navedeno, pozivamo ministarku pravde Kosova da razmotri naš zahtev za revidiranje odluke o imenovanju notara u opštinama sa srpskom većinom. Takođe, pozivamo sve međunarodne misije i diplomatska predstavništva na Kosovu, kao i organizacije civilnog društva iz većinske zajednice na Kosovu, da reaguju u cilju sprečavanja dalje eskalacije tenzija i rasta nepoverenja nevećinskih zajednica prema kosovskim institucijama i Vladi Kosova. Očekujemo od svih aktera da postupaju u dobroj veri i dokažu proklamovanu posvećenost stvaranju i održanju multietničkog društva na Kosovu” stoji na kraju saopštenja.

Zajedničko saopštenje potpisali su Centar za zastupanje demokratske kulture ACDC, Nova društvena inicijativa NSI, NVO Aktiv, Komunikacije za razvoj društva CSD, Institut za teritorijalni ekonomski razvoj – InTER, Omladinska Parteška Aktivnost – OPA, Udruženje poslovnih žena “Avenija” i NVO Santa Maria.

Comments

Pročitaj još