Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković, koji predvodi Delegaciju SNS prilikom posete Kini, razgovarao je sa šefom i sekretarom KPK autonomne pokrajine Naning, Liu Ningom, i tom prilikom je istakao da je na Kosovu srpski narod izložen teroru i progonu prištinskih institucija.
Delegacija Srpske napredne stranke koja boravi u stranačkoj poseti Kini, posetila je danas Guangsi, jednu od pet autonomnih pokrajina u Kini i sastala se sa gospodinom Liu Ningom, šefom i sekretarom KPK ove pokrajine i glavnog grada Naninga.
Gospodin Liu je upoznao člana Predsedništva SNS Petra Petkovića, koji se nalazi na čelu stranačke delegacije zajedno sa Nemanjom Starovićem, kako funkcioniše ova pokrajina koja broji 57 miliona stanovnika i koja je poznata kao provincija u kojoj žive brojne nacionalne manjine. On je istakao da je prošle godine spoljana trgovina provincije Guangsi sa Srbijom iznosila više od 200 miliona evra, uz želju da se poveća saradnja sa Srbijom u oblastima trgovine, nauke, tehnologije i turizma i drugim sferama jer postoje značajni potencijali na tom polju.
Petković je naveo da je važno što delegacija ima priliku da se upozna s dobrim praksama kako KPK i sama provincija funkcionišu na lokalnom nivou, s obzirom da brojni članovi delegacije dolaze upravo s tog nivoa vlasti. Dodatno, on je istakao da međuetnički sklad koji vlada u provinciji Guangsi, postoji i na prostoru centralne Srbije, dok je na Kosovu situacija drastično drugačija gde je srpski narod izložen teroru i progonu od strane privremenih institucija samouprave u Prištini. S tim u vezi, Petković je naveo da je od suštinskog značaja snažna podrška Kine teritorijalnom integritetu i suverenitetu Srbije, podjednako kao što postoji i snažna podrška Srbije politici jedne Kine.
Dvojica sagovornika složila su se da je potrebno intenzivirati međustranačku saradnju između SNS i KPK kroz ovakve posete i razmenu ideja i iskustava na obostrano zadovoljstvo. Sagovornici su naglasili da se u središtu srpsko-kineskih odnosa se nalazi saradnja KPK i SNS, ali i važna ekonomska saradnja koju treba dodatno razvijati i u odnosu ove kineske provincije i Srbije, naročito u oblastima poljoprivrede, turizma i zaštite životne sredine.