• Početna>
  • Vesti>

Sud odbija da ublaži meru pritvora Slađanu Trajkoviću; Svedok ga optužio da je „udarao ljude“

Foto; Kim

Sud u Prištini ponovo je odbio predloge odbrane Slađana Trajkovića da mu se sudski pritvor zameni blažom merom, za koju je ponuđeno i jemstvo, nakon čega je odbrana podnela žalbu na odluku suda.

Jedan od svedoka nije došao na suđenje, a branilac Slađana Trajkovića, advokat Dejan Vasić, kaže da je u dosadašnjem procesu saslušan važan broj svedoka.

„Indikativno je da jedan broj svedoka koji se odnosi na jedan događaj iz optužnice ne dolazi na suđenje”, rekao je Vasić, ne želeći da komentariše današnje svedočenje svedoka tužilaštva Vlaznima Krasnićija.

Krasnići je izjavio da je optuženog Slađana Trajkovića video 22. maja 1999. godine kod groblja u Vučitrnu u policijskoj uniformi, ali da sa njim nije razgovarao, iako su se poznavali.

Krasnići je sa porodicom toga dana doveden kod groblja u Vučitrnu, gde je, kako je naveo, bilo oko 1.000 Albanaca.

Slično svedoku sa prethodnog ročišta, i današnji je naveo da su policajci odvojili muškarce od žena i dece i odveli ih u halu sportova.

Tvrdi da su ih prilikom ulaska u kamione policajci tukli, da su ih potom odveli u Kosovsku Mitrovicu, i “da su ostali živi zahvaljujući Bogu”.

Naveo je da mu se Slađan Trajković izvinio zato što ne može da mu pomogne.

Svedok je u izjavi policiji naveo da je Trajkovića video i nakon sukoba u uniformi lokalne policije u Kosovskoj Mitrovici, a danas je na pitanje advokata, ponovio te navode.

Nastavak suđenja je 4. i 5. jula u 9.30.

Suđenje Slađanu Trajkoviću nastavljeno je ispitivanjem svedoka tužilaštva.

Ročište u slučaju Slađana Trajkovića iz severnog dela Mitrovice optuženog za ratni zločin protiv civilnog stanovništva tokom ratnih sukoba na Kosovu nastavljeno je ispitivanjem svedoka tužilaštva pred Osnovnim sudom u Prištini.

Tužiteljka Florija Salihu Šamoli upitala je svedoka B. K. da li se seća 22. maja 1999. godine.

„Bili smo kući taj dan, svi smo bili u kući, samo je moj otac bio u dvorištu. Majka i sestra su napravili doručak nakon čega je došao otac i rekao: ‘Ustanite nema doručka, srpska policija nas je opkolila’. Dva policajca su ušla u dvorište i na njihovom jeziku su rekli: ‘Brzo, brzo’ i opsovali nas. Kad smo izašli na ulicu sa obe strane je bila srpska policija“, kazao je on.

„Kada su nam rekli da idemo na livadu, prvo su odvojili muškarce i žene i terali su nas da sedimo. Prvi korak koji je predusela srpska policija, tražili su mobilne telefone. Moja porodica nije imala telefon, ali ostale porodice koje su bila na toj livadi predale su ukupno oko 20 telefona“, objasnio je.

Svedok je kazao da je video Slađana Trajkovića koji je, kako je dodao, bio naoružan do zuba.

„Dok su dolazili do livade prebili su ljude. Nisu gledali gde udaraju. Lično sam video Slađana u koloni, ne mogu da kažem koga je tačno udarao, ali je udarao ljude policijskom palicom“, naveo je.

Svedok je dodao da je Trajkovića poznavao od početka 1990. godine.

„On je živeo u jednom selu, a ja u gradu Vučitrnu blizu groblja, a njega sam video u centru grada. On je radio sa markama, a ja kao prodavac cigareta, zato ga znam. Desilo se da smo razgovarali kada je bilo potrebe rasitniti novac. Pričao je na albanskom i priča bolje nego ja.“

B. K. je dodao da je Trajkovića prvi put u policijskoj uniformi video 22. maja 1999. godine kod groblja u Vučitrnu.

„Mene lično nije udarao, ali je bilo slučajeva da je udarao druge ljude. Mi smo, kao porodica, izašli iz kuće pre 10.00 časova. Na ulici kod groblja je bilo mnogo ljudi. Kamionima su nas vodili u halu sportova u Vučitrnu, prvo su nas odvojili od starih ljudi, žena i dece. Ja sam tada imao 16 godina i mene su vodili“, dodao je svedok.

Svedok je istakao da je u jednom kamionu bilo preko 200 ljudi.

„Dok smo se penjali u kamione, policija nas je udarala, izmedju njih i Slađan. U hali su se događale najgore torture koje sam ikada doživeo. U početku, ušla su dva policajca koje nisam prepoznao i rekli su ko ima ispod 18 godina da se odvoji. Tu je jedan stariji čovek Albanac na srpskom jeziku pitao zašto da se odvoje oni koji imaju manje od 18 hodina, na šta su policajci odgovorili da imaju kontrolu i da će da nas puste kući. Strpali su nas u jednu sobu bez prozora i vrata, prebili su nas na najsilniji način, udarali su nas palicama dok se nismo onesvestili. Kad su videli da smo se onesvestili, tražili su marke i rekli da će da nas puste kući. Meni su te večeri uzeli 210 maraka“.

B. K. je rekao da policajce koji su ga maltretirali nije prepoznao i da među njima nije bio Slađan Trajković. Prema njegovim rečima, u sportskoj hali je bilo oko hiljadu ljudi.

“Hranu nismo dobili, oko jedan posle ponoći došli su drugi policajci koji su doneli neki keks i bacili po nama. Nakon tog keksa bacili su dve – tri flaše vode i više ništa nismo imali od hrane i vode”, rekao je.

U sportskoj sali, kako je kazao B. K., ostali su od pet popodne do 11 sati sutradan. Svedok je naveo da je nakon toga odvezen u zatvor u Smrekovnicu.

„Kad smo ušli u dvorište zatvora, tu je bio pravi užas. Došli su i prozivali nas imenom, svako ko se približio prebio nas je na najgori način. Ja sam sa 270 ljudi odveden u salu. Sutradan su počeli da nas ispituju i vode u Mitrovicu. Ja sam u toj sali ostao između osam i deset dana. Mi smo bili u jednom delu sale, u drugom zatvorenici iz Mitrovice“, kazao je svedok.

B. K. je naveo da je u zatvoru u Smrekovnici više puta video Slađana Trajkovića u uniformi policije.

„I u zatvoru sam video da udara ljude iz Mitrovice, nas iz Vučitrna nije tukao. Možda se plašio da ga ne prepoznamo. Jednom sam kratko razgovarao sa njim i on mi je rekao da mu je bilo žao što nije mogao da mi pomogne kod groblja u Vučitrnu“, zaključio je svedok B. K.

Bivši kosovski policajac Slađan Trajković uhapšen je sredinom decembra 2022. godine u severnom delu Mitrovice. Optužen je za ratni zločin protiv civilnog stanovništva u okolini Vučitrna i nalazi se u pritvoru u Podujevu.

Comments

Pročitaj još