„Važno je uspostaviti Zajednicu, ali ono što mi ne bismo mogli da podržimo jeste stvaranje mikrodržave na Kosovu. Smatramo da to nije put ka održivoj i prosperitetnoj budućnosti za region. Umesto toga, želimo videti zajednice koje zajedno rade na izgradnji mira i prosperiteta“, izjavio je danas irski premijer, Leo Varadkar.
Njega je danas u Prištini dočekao kosovski premijer, Aljbin Kurti, a reč je o prvoj zvaničnoj poseti premijera Irske Kosovu.
Na sastanku su, kazali su potom na zajedničkoj konferenciji, najpre razgovarali o bilateralnim odnosima Kosova i Irske, ali i o daljem produbljivanju saradnje.
Varadkar je sastanak ocenio konstruktivnim, a želeo je i da podseti da je Irska jedna od prvih zemalja koja je priznala kosovsku nezavisnost.
„Bila je ovo dobra prilika da se upoznamo sa regionalnim dešavanjima. Razgovarali smo o bilateralnim odnosima i produbljivanju saradnje. Irska je jedna od prvih zemalja koja je priznala Kosovo i ponosan sam na doprinos naše vojske na Kosovu u okviru KFOR-a i EULEX-a“.
A kao dosadašnja podrška Kosovu, Irska će ga, kazao je danas ovaj zvaničnik, podržati i kada je reč o članstvu u međunarodnim zajednicama. Smatra da je budućnost Kosova u EU i Savetu Evrope, a nada se da će se ove godine jedno i ostvariti.
„Ja se iskreno nadam da je ovo godina u kojoj će se Kosovo pridružiti Savetu Evrope i možemo napraviti značajan proces na putu Kosova ka EU integracijama“, poručio je Varakadar.
Ovaj zvaničnik spomenuo je danas i pitanje dijaloga Beograda i Prištine, a kao podrška na međunarodnom polju – Irska smatra da se ne bi trebalo nastavljati sa kaznenim merama koje su Kosovu uvedene u junu prošle godine i to upravo proisteklih iz odnosa sa Beogradom.
Za dijalog smatra da je vitalan i to za regionalnu bezbednost, a da je sada najbitnija situacija na Severu Kosova. Posebno je istakao da „nasilje ne sme da se ponovi“.
„Ali mislim, iznad svega u ovoj godini je najbitnija stabilnost na Severu Kosova. Niko od nas ne želi da vidi povratak nasilnih scena koje smo videli u septembru i u maju“.
Irski premijer zatim se nadovezao na temu novih izbora i gradonačelnika koji trenutno rukovode opštinama na Severu.
Iako nije želeo detaljnije da komentariše, kazao je da je najpre važno da gradonačelnici na Severu, onda kada budu izabrani – budu legitimni i da uživaju punu podršku lokalnog stanovništva.
Kada su u pitanju Srbi, Varadkar smatra da je uspostavljanje Zajednice srpskih opština neophodno i da je Irska podržava, ali:
„Ono što mi ne bismo mogli da podržimo jeste stvaranje mikrodržave na Kosovu“.
„Smatramo da to nije put ka održivoj i prosperitetnoj budućnosti za region. Umesto toga, želimo da vidimo zajednice koje zajedno rade na izgradnji mira i prosperiteta“, naglasio je Varakadar.
Kurti: Srbija prekršila osam od 11 članova postignutih sporazuma
Kosovski premijer Aljbin Kurti je svom današnjem gostu kazao da Priština „želi normalne odnose sa našim severnim susedom“, i da su „normalni odnosi su dobrosusedski evropski odnosi“.
I sam zna da je to važno za mir, bezbednost i evropske integracije koje predstavljaju i sudbinu Kosova i cilj.
Ipak, imao je potrebu da se i ovom zvaničniku požali da to, kako kaže, sprečava Beograd.
„27. februara dogovorili smo Osnovni sporazum, a 18. marta Aneks za implementaciju. Problem je to što je od 11 članova Osnovnog sporazuma Srbija prekršila najmanje osam. Potrebna nam je pravna sigurnost ne samo za sprovođenje, već i za nekršenje. Zato smo tražili potpis. Normalizacija mora da bude normalna, pa insistiramo da imamo potpis“.
I danas je pozvao Evropsku uniju kao arbitra sporazuma da reaguje.
Upitan je danas na ovoj konferenciji Kurti i o poništenju odluke za eksproprijaciji zemljišta na Severu, koja je krajem godine doneta a juče obelodanjena.
Kaže da on poštuje odluku suda jer želi da svi projekti budu u skladu sa Zakonom i Ustavom.
„Želimo da implementacija i izvršenja naših projekata bude u skladu sa Zakonom i Ustavom Kosova. Kada ima bilo kakvih dilema – sudovi su tu.
Dodatno je Kurti upitan i koje će konkretno korake Vlada preduzeti na poništavanje odluke o eksproprijaciji.
„Naši savetnici u vladi i u ministarstvu prostornog planiranja i infrastrukture će razmotriti odluku suda i doneće novi predlog u Vladi“, kazao je Kurti bez preciziranja o kojim je koracima reč.
Uvoz robe iz Srbije – konkretan ali sitan problem?
Od strane medija koji sa Kosova izveštavaju na srpskom jeziku, kosovski premijer upitan je i o višemesečnoj zabrani uvoza robe iz Srbije.
Kazao je da je bezbednost – najbitnija stvar, a na opasku novinarke kako problem predstavlja uvoz gotovih proizvoda, pošte i novina, a bezbednosni problem nisu pšenica i sirovina, Kurti kaže:
„Bezbednosni uslovi na Kosovu oko naših granica sa Srbijom još nisu dobri, ali oko toga koja se roba pušta, kakva kola, pravo da vam kažem, Ministarstvo unutrašnjih poslova i Carina Republike Kosovo je prava adresa, za takve konkretne, ali malo sitnije probleme“.
Nakon sastanka sa Kurtijem, irski premijer Leo Varadkar sastao se i sa kosovskom predsednicom, Vjosom Osmani.