Evropska komesarka za unutrašnje poslove i migracije Ilva Johanson odgovoriće pisanim putem Vladi Kosova, povodom kritika na predlog da se i Srbi sa Kosova (nosioci pasoša Koordinacione uprave koje izdaje Republika Srbija) uključe u proces liberalizacije viznog režima.
To je potvrdila Anita Hiper, portparolka Evropske komisije, upozoravajući da se radi na sastavljanju odgovora.
Prošlonedeljni predlog Evropske komisije ima za cilj da se u liberalizaciju uključe i nosioci pasoša Republike Srbije koji borave na Kosovu. Oni su do sada bili isključeni iz procesa liberalizacije i za Kosovo i za Srbiju.
„Komisija je 16. novembra odobrila predlog da se osigura da svi građani Zapadnog Balkana budu obuhvaćeni bezviznim režimom kada putuju u Evropsku uniju. Komisija pozdravlja odobrenje ovog predloga od strane zakonodavaca“, rekla je Anita Hiper, portparol EK.
Vlada Kosova je izrazila zabrinutost zbog ovog predloga i zatražila od evropskih institucija da se on ponovo razmotri.
Srpske NVO pristale da sa albanskim kolegama raspravljaju o pasošima
Nevladine organizacije iz srpske zajednice prihvatile su poziv za sastanak albanskih kolega na kojem bi se diskutovalo oko nesuglasica nastalih zbog poziva EK da se omogući bezvizni režim za pasoše koje izdaje Koordinaciona uprava Srbima na Kosovu.
U odgovoru albanskom civilnom sektoru izražavaju uverenje da će sastanak biti od koristi svima kako bi se razjasnili tehnički i politički aspekti ovog pitanja o kojem, kako navode, očigledno ima mnogo zabluda.
Podsetimo, dvadeset albanskih organizacija optužilo je danas srpske kolege da su netačno predstavili činjenice o pasošima Koordinacione uprave, te da se na ovaj način ignoriše princip kroz koje se definiše suverenitet Kosova.
Istovremeno su ih pozvali na sastanak.
Više srpskih nevladinih organizacija i medija predlaže da sastanku prisustvuju i predstavnici međunarodne zajednice ali i mediji.
Naime, najpre su albanske nevladine organizacije u pismu upućenom evropskoj komesarki za unutrašnje poslove Ilvi Johanson i drugim zvaničnicima EU zatražile da se ovaj predlog povuče.
U pismu se navodi da taj predlog dolazi u trenutku kada su srpski građani na Kosovu počeli masovno da apliciraju za kosovske pasoše, koristeći svoja Ustavom zagarantovana prava.
Srpsko civilno drušvo: Argumenti lažni i uvredljivi
Ovaj zahtev je izazvao oštru reakciju srpskog civilnog sektora na kosovu koje su navele da se na ovaj način stvara još veći jaz između zajednica i stalno sužavanje prostora za bilo kakvu vrstu društvenog dijaloga.
Podsetili su da je Koordinaciona uprava kancelarija koju je 2009. godine osnovao MUP Srbije i da ona izdaje pasoše građanima Srbije koji borave na Kosovu, kao i raseljenim sa Kosova.
“Koordinaciona uprava je oformljena na zahtev Evropske komisije koja je strahovala ‘od potencijala za ilegalnu migraciju’. Svrha ove kancelarije je da onemogući primenu bezviznog režima za građane Srbije onim građanima Srbije koji imaju prebivalište na Kosovu ili koji su u prošlosti živeli na Kosovu”, ističe se u saopštenju više srpskih nevladinih organizacija i medija.
Podsetili su i da kosovski Zakon o državljanstvu dozvoljava dvojno državljanstvo.
“Argumenti da bezvizni režim za pasoše Koordinacione uprave ometaju integraciju kosovskih Srba su lažni i uvredljivi. Neće više kosovskih Srba biti integrisano ako budu opremljeni kosovskim pasošima od broja koji već ima kosovsko državljanstvo, navele su srpske NVO.