Fond “Dijaspora za maticu” pomoći će zdravstvenim i obrazovnim ustanovama na Kosovu. Donacije nisu novčane, već se sa korisnicima dogovaraju oko onoga šta im je najpotrebnije. Obišli su Kosovsku Mitrovicu, Leposavić i Gračanicu.
Prilikom nedavne posete KBC-u Kosovska Mitrovica, upoznali su se sa problemima sa kojima se ova ustanova suočava, posebno kada je u pitanju redovno snabdevanje lekovima, sanitetskim materijalom i infuzionim rastvorima. Rukovodstvo KBC-a su obavestili o dodeli donacije za ovu, i druge zdravstvene ustanove na Kosovu. Delegacija Fonda u opštini Leposavić, obišla je porodicu kojoj su obezbedili donaciju za plac za izgradnju kuće, koju će pomoći i lokalna samouprava. Takođe, obišli su obdanište u selu Brnjica kod Gračanice, čiju izgradnju su ranije pomogli, a ovog puta su im takođe uručili simboličnu donaciju.
„Mi kad dolazimo nekome u posetu, mi dolazimo sa konkretnim rešenjima. Pre nego što smo došli ovde doneli smo odluku na našim organima našeg fonda, da se dodeli jedna donacija zdravstvenim ustanovama na Kosovu i Metohiji uključujući i Kliničko-bolnički centar Kosovska Mitrovica,i tu odluku smo rukovodstvu saopštili. Takođe smo doneli odluku da pomognemo humanitarnu oprganizaciju „Majka devet Jugovića“ sa jednom donacijom i Univerzitet na Kosovu i Metohiji.
Svake godine takođe uplaćujemo narodnoj kuhinji preko Eparhije raško- prizrenske i organizacije „Majka devet Jugovića“ novčanu pomoć od sto hiljada dinara mesečno, sada smo odlučili da tu donaciju povećamo na 150 hiljada. Cenimo, a tako ceni i episkop Teodosije da je to značajna donacija za narodne kuhinje, jer ima dosta korisnika koji koriste tu vrstu pomoći“, rekao je prilikom posete Kosovskoj Mitrovici Slobodan Aćimović, predsednik Nadzornog odbora Fonda “Dijaspore za maticu”.
U KBC-u Kosovska Mitrovica ističu da su naišli na razumevanje Fonda i očekuju da je ovo samo prvi korak u saradnji za koju se nadaju da će ići kontinuirano.
“Obećana nam je pomoć, na užem kolegijumu ćemo se dogovoriti šta je to što je najneophodnije u ovom momentu za funkcionisanje kliničko-bolničkog centra i drago nam je da se naši ljudi iz dijaspore sete svoje matice”, rekao je dr Zlatan Elek, direktor KBC Kosovska Mitrovica.
On je ujedno opisao trenutnu situaciju u mitrovačkom zdravstvu, još jednom ponovivči da je najveći problem snabdevanje lekovima i sanitetskim materijalom. Naglasio je da se ništa nije promenilo od njegove poslednje izjave na bolje, već da nažalost , prema rečima Eleka, samo idemo u gorem smeru.
“Nemamo razumevanja što se tiče Vlasti u Prištini, niti bilo kakvih povoljnosti za dovoženje lekova iz centralne Srbije na Kosovo i Metohiju. Apelujemo na međunarodnu zajednicu da urazumi vlasti u Prištini da odustanu od tog scenarija, kako se ne bi ponovilo ono što je bilo u Banja Luci, gde je zbog nedostatka kiseonika umrlo 12 beba.
Sramota bi bilo da u 21.veku, kada je pravo na zdravlje zagarantovano, to pravo bude oduzeto samo jednoj zajednici, a u ovom slučaju srpskoj”,dodao je Elek.
Humanitarno udruženje Fonda “Dijaspora za maticu” osnovano je 1999. godine na zahtev dijaspore. On je oformljen kao trajna humanitarna organizacija sa tri osnovna cilja: da pomaže obnovu zemlje tokom NATO agresije, da učestvuje u rešavanju najtežih humanitarnih problema i doprinosi očuvanju nacionalnog, kulturnog i duhovnog identiteta srpskog naroda.