Prvi odbojkaški meč odigran je 1896. godine u Springfildu (SAD). U Srbiju odbojka stiže 1924. godine. Najveći uspeh srpske odbojke vezuje se za osvajanje zlatne medalje muške reprezentacije 2000. godine na Olimpijadi u Sidneju. Nakon toga, medalje na svim meridijanima redovno osvajaju i muške i ženske odbojkaške selekcije. Da li je odbojka interesantna deci na severu Kosova, ima li među njima budućih reprezentativaca i još o mnogo čemu, razgovarali smo sa Vladanom Miloševićem iz OK “Sokolica” iz Zvečana.
Odbojkaški klub “Sokolica” osnovan je 2016. godine. U osnivanju kluba učestvovale su bivše odbojkašice, uključujući i našeg sagovornika Vladana Miloševića, profesora fizičkog vaspitanja u OŠ “Vuk Karadžić” u Sočanici i OŠ “Petar Kočić” u Brnjaku.
Milošević kaže da su se on i njegove saradnice odlučili na taj korak kako bi popularizovali odbojku među mladima.
„Jedan od motiva zbog čega smo ušli u celu tu priču jeste razvijanje odbojke u Zvečanu, koja je bila u to vreme u stagnaciji. Hteli smo da okupimo što veći broj dece, da ih zainteresujemo za odbojku.“
Sa decom rade treneri sa licencama koje izdaje Odbojkaški savez Srbije, dodaje naš sagovornik.
Broj devojčica u OK “Sokolica” varira, trenutno ih je oko 80.
„Podeljene su u grupe. Imamo predpionirke (2009. godište i mlađe), pionirke (2007. godište i mlađe), kadetkinje (2005. godište i mlađe), seniorski pogon i školicu odbojke koju pohađaju devojčice do četvtog razreda osnovne škole. Primamo nove članove, svi su dobrodošli“, dodaje Milošević.
Treninge održavaju u sali OŠ “Vuk Karadžić” u Zvečanu i u Hali sportova u Kosovskoj Mitrovici.
„Zahvaljujem se upravi škole koja nam je izašla u susret i pomaže nam u radu. Uslovi su kakvi-takvi, zadovoljni smo time što imamo. Imamo mogućnost da treninge ponekad održimo u Hali sportova u Mitrovici, direktor Goran Kovač nam uvek izlazi u susret kad god to zatražimo“, objašnjava Milošević.
Kada su finansije u pitanju, klubu nesebično pomaže Opština Zvečan, otkriva nam naš sagovornik.
„Ne znam kako da im se zahvalim, jer sve troškove koje imamo snose oni – troškove putovanja, kotizacija, bukvalno sve… Devojčice, pošto ih hvala Bogu imamo baš dosta u klubu, jedino imaju obavezu da kupe za početak neku trenerku i majicu, sve ostalo nam obezbeđuju sponzori, među kojima su firme ’Nebgor’, ’Šviko krov’ i ’Lazzaro’. Velika podrška u radu nam je i Odbojkaški savez Srbije, koji nam pomaže preko Odbojkaškog saveza Kosova i Metohije. Pobratimi smo sa klubovima – ‘Vidovdan’ iz Gračanice, ‘Radan’ iz Lebana, ‘Kometa’ iz Beograda, ‘Janta Volej’ iz Skoplja.“
Milošević tvrdi da je odbojka itekako privlačna devojkama. Dodaje da su dečaci ipak zainteresovani više za neke druge sportove.
„Devojčice su zainteresovane za odbojku. Među brojnim timskim sportovima, one biraju baš ovaj sport, odbojka im je privlačna. U klubu imamo svega nekoliko muškaraca, a zašto je to tako – ne znam. Dečake izgleda interesuju više neki drugi sportovi – rukomet, fudbal, borilačke veštine…“
Odbojkaški klub “Sokolica” bio je učesnik Novogodišnjeg turnira koji je održan u Čačku.
„Nastupili smo tamo sa predpionirkama i pionirkama. Predpionirke su imale bolji plasman, bile su pete u konkurenciji 15 timova, među kojima je bila i Crvena zvezda. Bili smo jedini tim sa Kosova i Metohije“, zadovoljan je Milošević.
Seniorski tim je prethodne sezone igrao u Drugoj saveznoj ligi, u grupi Zapad. Ove godine takmiči se u Ligi Kosova i Metohije.
Kao najveći problem u funkcionisanju kluba, Vladan Milošević navodi korona virus.
„Izazova je raznih, od svega po malo. Onaj koji nas prati već par godina, korona virus, nikoga nije mimoišao. Moramo da vodimo računa kada su u pitanju putovanja, održavanje treninga, dezinfekcije sale, lopti itd.“
Naš sagovornik ima jasnu poruku za one koji predstavljaju našu budućnost.
„Savetovao bih devojčice i dečake da se bave odbojkom ili nekim drugim sportom, jer sport deluje na telo i psihu bolje nego izlasci, ulica itd.“
Izvor i foto: Radio Kontakt Plus