Izložba narodne nošnje i tradicionalne kuhinje iz Kosovskog Pomoravlja otvorena je juče u Kulturno prosvetnom centru „Božidar Mitrović Šandor“ u Šilovu, uz poštovanje epidemioloških mera protiv koronavirusa.
Kako kažu organizatori, cilj izložbe je podsećanje na naše bogato kulturno nasleđe i raznolikosti narodne nošnje, a pre svega „bošči“.
„Nadamo se da ćemo ovom aktivnošću podstaći srpske porodice iz Kosovskog Pomoravlja i ohrabriti ih u cilju očuvanja i promocije našeg kulturnog blaga. Ovaj događaj je i svojevrsni poziv svim zainteresovanim građanima da narodnu nošnju koju ne koriste donesu u Dom kulture u Šilovu ili obaveste zaposlene kako bi je preuzeli i izložili ili barem pozajmili, fotografisali i uredno vratili, kaže direktor centra Mladen Stanković.
„Postoje ljudi koji ne koriste narodnu nošnju, a mogu da ih donesu ovde jer mi imamo želju da pored stalne postavke bošči sačuvamo sve one vredne premete koji su deo kulturnog nasleđa s ovih prostora. Posebnu zahvalnost dugujem i predsedniku Privremenog organa opštine Gnjilane Saši Miloševiću koji je najavio veću podršku i ulaganja za očuvanje našeg kulturnog nasleđa i boljeg funkcionisanja Kulturno prosvetnog centra“ rekao je Stanković.
Na izložbi je prikazano više od pedeset različitih originalnih bošči iz Kosovskog Pomoravlja za sve generacije i razne povode, a bilo je i bošči koje datiraju iz polovine prošlog veka. Među najstarijim je i vunena bošča karakterstična po tome što su je nosile starije žene i to u svečanim prilikama.
Takođe, izloženi su i primerci tradicionalne srpske narodne nošnje iz pomoravskog kraja: čakšire i jelek napravljen od čoje i košulja od pamuka, u narodu poznato kao klašnje i autentični razboj na kojem se nošnja tkala.
Izvor i foto: RTV Puls